Co jest grane

Kobiety Mafii 0

Co jest grane #118

Ten weekend w polskich kinach zapowiada się w sumie dość niecodziennie. Pierwsze, co dziwi, to brak jakiegoś dużego, amerykańskiego blockbustera – żaden mocno promowany tytuł dla szerokiej widowni nie trafi w tym tygodniu na ekrany. Pewnym substytutem może okazać się najnowszy film Patryka Vegi – Kobiety Mafii, bo choć absolutnie nie zapowiada pokazania czegoś nowego i zaskakującego, a krytyka pod nazwiskiem twórcy jest od jakiegoś czasu dość mocna, to jednak mogę się założyć, że to ten film przyciągnie w weekend najwięcej widzów. Ja jednak zachęcam, żeby wykorzystać ten fakt i wybrać się na coś bardziej ambitnego. To dobry moment, żeby nadrobić europejskie kino z poprzedniego roku – do wyboru mamy aż trzy produkcje z różnych krajów: niemiecki dramat/thriller W ułamku sekundy o stracie najbliższych i zemście; portugalskie Gniazdo podejmujące tematykę kryzysu gospodarczego i trudnych, rodzinnych relacji; w końcu nasz patronat – włoski, minimalistycznie nakręcony dramat The Place, zadający pytania na temat ludzkiej natury i moralności. Amerykę reprezentuje w tym tygodniu kunsztownie nakręcony dramat Nić widmo twórcy Magnolii, a chwilę oddechu, śmiechu i relaksu zapewni Jaskiniowiec – animowany film, wykorzystujący plastelinowe postacie, oraz trzecia cześć przygodowej produkcji niemieckiej o przyjaźni między koniem a człowiekiem –  Wicher – dzikie konie. Zapraszamy do kin!

Kobiety Mafii 0

Co jest grane #117

Drodzy Czytelnicy! Jeśli nie mieliście pojęcia, co zrobić ze sobą w nadchodzący weekend, to być może z ratunkiem przyjdą wam polscy dystrybutorzy, bo połączywszy ich siły, mamy do wyboru w kinach studyjnych i multipleksach aż dziewięć premier! Dziesięć, jeśli liczyć Czarną panterę, która wyjątkowo miała premierę już wczoraj, czyli 14 lutego. My skupimy się jednak w poniższym tekście na tych dziełach, które będą miały premierę już jutro. A wybór jest tak duży, że aż głowa może od tego rozboleć. Niekwestionowanym hitem kin będzie z pewnością Kształt wody od Guillermo del Toro, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że film ten otrzymał aż 13 nominacji do tegorocznych Oscarów. Wreszcie polscy widzowie będą mogli sprawdzić, o co tyle krzyku. Następnie mamy nie mniej intrygujący film z samą Meryl Streep w roli głównej, czyli obraz Czwarta władza, opowiadający o ujawnieniu tzw. pentagon papers. Kolejne w kolejce jest polskie dzieło, Pomiędzy słowami, w którym Jakub Gierszał zagrał podobno – póki co – rolę życia. Dalej mamy francuski dramat zatytułowany Jeszcze nie koniec o rodzicach walczących po rozwodzie o opiekę nad synem, który staje pośrodku tego chaosu. Będziemy mogli zobaczyć również litewskiego kandydata do Oscara, czyli film Szron, będący koprodukcją litewsko-ukraińsko-francusko-polską, a w którym zobaczymy między innymi Andrzeja Chyrę. Czeka na nas równiez włoska komedia Żona czy mąż, opowiadająca o tym, jak to mąż i żona (w tej roli Kasia Smutniak) zamieniają się ciałami. Nie zabraknie również francuskiej komedii – Mąż, czy nie mąż – której motywem przewodnim jest ślub dwojga przyjaciół, wzięty tylko po to, by jeden z nich nie został deportowany. Na koniec kino serwuje dwie egoztyczne produkcje – Miód dla dakini, czyli wyprodukowany w Bhutanie kryminał noir okraszony tamtejszymi podaniami i wierzeniami, a także nasz patronat medialny, film Słudzy diabła, będący indonezyjskim horrorem. Trochę tego jest, prawda? W takim razie lecimy z opisami wymienionych filmów – zapraszam do lektury!

Kobiety Mafii 0

Co jest grane #116

Oscary tuż tuż, a dystrybutorzy niezbyt kwapią się do tego, aby w sensownych terminach (tj. przed galą wręczenia nagród) pokazać nam wszystkie nominowane filmy, mimo że premiery na całym świecie miały miejsce już jakiś czas temu. Zwalniając nieco tempa w porównaniu z poprzednimi tygodniami, w tym oferują nam jedynie pięć premier, w tym tylko jeden tytuł nominowany do wcześniej wspomnianych nagród. Jednak mimo dość małej liczby premier przewidzianych na nadchodzący tydzień, widzowie do wyboru będą mieli obrazy z kilku różnych gatunków filmowych. Na pewno pozycją obowiązkową będzie Disaster Artist (reż. James Franco), czyli kandydat w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany. Poza nim na ekrany kin wejdzie rzekomo najlepsza propozycja na walentynki, a mianowicie kolejna odsłona przygód pana Greya pt. Nowe oblicze Greya w reżyserii Jamesa Foleya. Spokojnie, jeśli wolicie w tym dniu zobaczyć coś, co nie jest melodramatem, będziecie mieli alternatywę w postaci filmu Winchester. Dom duchów (Michael Spierig). Jeśli jednak Wasza druga połówka koniecznie będzie chciała zobaczyć coś w tym gatunku, a za Christianem Greyem nie przepada, to zawsze możecie zaproponować Blask (Naomi Kawase), który to Głos Kultury miał przyjemność objąć patronatem medialnym. Znajdzie się również coś dla miłośników komedii, czyli Miłość pisana Braillem (Michel Boujenah). Na co naprawdę warto się wybrać? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym Co jest grane. Zapraszam do lektury.

Plan B 0

Co jest grane #115

Luty rozpoczynamy z werwą, ale i z nadzieją – przed nami siedem produkcji, z czego dwie z nich to silni kandydaci w swoich kategoriach do zdobycia najważniejszej nagrody dla twórców kinematografii. Tak jest, dobrze myślicie – sezon na Oscary uważamy oficjalnie za rozpoczęty! Wśród propozycji filmowych będziemy mieli okazję obejrzeć długo wyczekiwany film Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, który otrzymał łącznie siedem nominacji i jest głównym kandydatem wielu krytyków do wzięcia tegorocznej Gali szturmem. Ponadto dystrybutorzy przygotowali dla nas rosyjskiego kandydata do Oscara w kategorii “Najlepszy film nieanglojęzyczny”, czyli naszpikowany emocjami dramat rodzinny Niemiłość. Andy Serkis (znany szerszej publiczności jako małpa Caesar oraz Gollum) postanowił spróbować swoich sił jako reżyser i dał nam biograficzny melodramat Pełnia życia o człowieku, który w wyniku paraliżu traci wszelką nadzieję, ale jego ukochana nie pozwoli mu na zmarnowanie życia; w klimatyzowanych salach kinowych czekać na nas będzie także komediodramat Plan B od reżyserki, która trzy lata temu uraczyła nas filmem Moje córki krowy. Ciekawym dziełem będzie z pewnością francuski Ja, Godard, będący biografią słynnego i legendarnego wręcz reżysera Jean-Luca Godarda. Dla fanów dokumentu Mayfly przygotował Miasto duchów, opowiadające o walce dziennikarzy z ISIS, natomiast najmłodsi widzowie w tym tygodniu znajdą dla siebie kolejną odsłonę przygód legendarnej pszczółki w animacji Pszczółka Maja: Miodowe Igrzyska. Początek lutego oferuje spory wybór – każdy znajdzie w kinach coś dla siebie, a dzięki zbliżającej się Ceremonii wręczenia Oscarów możemy spodziewać się, że w kolejnych tygodniach sale kinowe również zaleją wartościowe produkcje.

Plan B 0

Co jest grane #114

Przedostatni weekend stycznia ma do zaoferowania polskiemu widzowi osiem produkcji, niestety wszystko wskazuje na to, że tylko trzy filmy będą godne jakiejkolwiek uwagi i te dzieła możemy z czystym sumieniem polecić. Mowa tu o amerykańskim hicie familijnym Cudowny chłopak, będącym ekranizacją bestsellerowej książki R.J. Palacio; o polskim dramacie z nutami czarnej komedii Pawła Maślony, zatytułowanym Atak paniki; oraz o bułgarsko-rumuńskim dramacie Viktoria z 2014 roku, uznanym jednym z najlepszych debiutów filmowych ostatnich lat. Ten tydzień oferuje widzom jeszcze dwie polskie produkcje, których jakości nie jesteśmy w stu procentach pewni, ale może rzeczywiście będzie warto dać im szansę (Syn Królowej Śniegu, DJ). Pozostałe trzy filmy prawdopodobnie znajdą swoich odbiorców, ale naszym zdaniem te seanse będą najzwyklejszą stratą czasu oraz pieniędzy z Waszych portfeli bądź kart płatniczych. W skład tych gorszych (naszym skromym zdaniem) produkcji wchodzi amerykański horror Escape room, francuski melodramat Kobiety mojego życia z Marion Cotillard oraz Charlotte Gainsbourg w rolach głównych i hiszpańska animacja Tedi i mapa skarbów, będąca kontynuacją bajki sprzed sześciu lat. Jest w czym wybierać, a Wy oczywiście nie musicie się zgadzać z naszymi wyborami. Niezmiennnie mamy jednak nadzieję, że nasz cykl pomoże Wam w wyborze filmu, który obejrzycie w kinie.