Co jest grane

Wojna o planetę małp 0

Co jest grane #100!

Sto lat, sto lat. Niech żyje, żyje nam! Sto lat, sto lat! Niech żyje, żyje nam! Niech mu gwiazdka pomyślności…  Ale zaraz, zaraz, jakie sto? Przecież stówa właśnie wybiła! Co prawda nie mówimy tu o stu latach, a stu wydaniach, ale okazja to do świętowania nie mała! Dlatego też wpadajcie na Głos Kultury, by przeczytać najnowsze, jubileuszowe wydanie Co jest grane! Do naszej redakcji wjechał właśnie ogromny, ociekający lukrem i bitą śmietaną tort, którego słodycz po stokroć przebija tę z pierwszych płyt Britney Spears. Balony, urodzinowe czapeczki, serpentyny, brokat; mamy wszystko i zaczynamy właśnie świętować, a Was, Drodzy Czytelnicy zapraszamy do zapoznania się z sześcioma kinowymi premierami ostatniego tygodnia lipca. Czego możecie się spodziewać? Kolejnego spotkania z pewną serią traktującą o całkiem sprytnych małpach, w filmie Wojna o Planetę małp, kociej historii rodem z Turcji czy też Charlize Theron w roli brytyjskiego szpiega w czasach Zimnej wojny. Ponadto Wilde Maus – czarna komedia, której mocno kibicujemy oraz dwie produkcje dla młodszych widzów, którzy lato spędzają w mieście. Dziękując za pierwszą (choć nie ostatnią) stówkę, redakcja Głosu Kultury życzy przyjemnej lektury (rym niezamierzony)!

Dunkierka 0

Co jest grane #99

Chociaż powoli zbliżamy się do półmetka wakacji, pewnie wielu z Was (tak jak i ja) jeszcze nie miało okazji urwać choć kilku dni odpoczynku od pracy i codziennych obowiązków. Nawet jeśli nie planujecie w tym roku dłuższego urlopu, możecie śmiało rozsiąść się w kinowym fotelu i choć na te dwie godziny zapomnieć o całym świecie. Podobnie jak w zeszłym tygodniu dystrybutorzy przygotowali dla nas pięć premier i już teraz mogę strzelać w ciemno, że spośród nich jedna ma szanse przyciągnąć do kin tłumy, a mam tu na myśli film Dunkierka, czyli najnowszy obraz Christophera Nolana. Jeśli jednak nie przepadacie za tym reżyserem, możecie wybrać polski dokument – 21 x Nowy Jork i popodglądać ludzi w nowojorskim metrze. Z kolei dla miłośników komedii znalazły się dwie propozycje, czyli francuski film Alibi.com i obraz powracającej po siedmiu latach Eleanor Coppoli pt. Paryż może poczekać. Ostatnia propozycja,w postaci filmu Kapitam Majtas: Pierwszy wielki film skierowana jest do najmłodszych. Na co warto się wybrać w najbliższych dniach? W tym tekście postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Spider-Man 0

Co jest grane #98

Środek lipca, sezon ogórkowy trwa w najlepsze, czy i zatem w kinach posucha? Ależ skąd! Premier może nie ma aż tyle, co w najgorętszych okresach, niemniej jednak na pewno znajdzie się kilka tytułów wartych uwagi. Najważniejszą premierą tego tygodnia (i jednocześnie chyba największym blockbusterem lata 2017) jest oczywiście Spider-Man: Homecoming, film o solowych przygodach Człowieka Pająka, któremu nareszcie udało się wyfrunąć spod zaborczych skrzydeł Sony i trafił na należne mu miejsce w MCU. Brzydzą cię filmy o superbohaterach i wolałbyś zobaczyć coś bardziej ambitnego? Nie ma sprawy, takie premiery również się znajdą, jak chociażby szwedzki, słodko-gorzki komediodramat Mężczyzna imieniem Ove (który mieliśmy przyjemność objąć patronatem medialnym) czy fińska opowieść o zakochanym bokserze Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia. Zamiast śmiechu przez łzy wolisz po prostu szczere rozbawienie? Na pomoc spieszy Czym chata bogata! – przepełniona francuskim humorem komedia z Christianem Clavierem w roli głównej. Z kolei miłośnicy animowanych opowieści i rodzice, którzy zastanawiają się, na co zabrać do kina swoje pociechy, będą mogli wybrać się na film Rock Dog. Pies ma głos! – bajkę o nastoletnim psie, który wyrusza spełniać swoje marzenia i grać rock’n’rolla. Tak więc, właściwie każdy powinien znaleźć coś, co trafi w jego gust (no, być może fani horrorów nie będą w tym tygodniu pocieszeni, ale w kinach wciąż jeszcze leci zeszłotygodniowe To przychodzi po zmroku). Jeśli nadal zastanawiacie się, co wybrać, zapraszam do lektury bardziej szczegółowych opisów w kolejnej edycji Co jest grane. 

Baby Driver 0

Co jest grane #97

Weekend, oprócz tego, że jest okazją do odpoczynku, to również dobry czas, by nadrobić zaległości – te mniej przyjemne, zaliczając zakupy i robiąc porządki, jak i te bardziej przyjemne – na przykład wybierając się do kina na film, który już dawno planowaliście zobaczyć, ale jakoś ciągle nie było czasu. W ten weekend również dystrybutorzy postanowili nadrobić zaległości, serwując nam dwa tytuły, których światowa premiera ominęła o kilka lat Polskę. Pierwszym z nich jest Enklawa (2015), pozycja dla bardziej wymagających widzów, antywojenne kino europejskie o trudnym temacie pokłosia wojny domowej w Kosowie, produkcji niemiecko-serbskiej. Drugi to Miś Bamse i Miasto Złodziei, bardzo klasyczne podejście do tematu filmu animowanego ze Szwecji, będące propozycją dla najmłodszych. Oprócz tych filmów w kinach czekają na Was jeszcze cztery premiery: zbierający zaskakująco dobre recenzje Baby Driver, będący mieszanką humoru i akcji, nowa komedia kryminalna Juliusza Machulskiego z plejadą znanych aktorów, Volta, amerykański, postapokaliptyczny horror To przychodzi po zmroku oraz Darkland – duński thriller opowiadający o zemście za rodzinną tragedię.

Baby Driver 0

Co jest grane #96

Wybieracie się do kina? Zamierzacie odsapnąć w klimatyzowanej sali po zakończonym roku szkolnym? A może po prostu chcecie dać odpocząć umysłowi po całym tygodniu pracy? Bez względu na powód Waszej wycieczki do kina, dobrze byłoby wiedzieć, co w ogóle mamy do wyboru. Dystrybutorzy proponują na najbliższe dni aż dziewięć premier i muszę przyznać, że część z nich zapowiada się naprawdę interesująco. I choć osobisćie do tego grona nie zaliczyłabym filmu Transformers: Ostatni rycerz, to na pewno wielu fanów serii już zaklepało sobie wygodne miejsce w najbliższym multipleksie. Nie zabraknie także animacji, ale tym razem nie będzie to propozycja dla młodszych widzów. Czerwony żółw to bowiem baśń, ale dla dorosłych. Jutro wchodzi także do kin dokument zatytułowany Gleason, który Głos Kultury objął patronatem medialnym, o gwieździe amerykańskiego futbolu – Steve Gleason dowiedział się najpierw, że cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, a niedługo później, że zostanie ojcem. Będzie również komedia z Brucem Willisem, który wda się w konszachty z mafią, by odzyskać czworonożnego przyjaciela, a także parę filmów, które zapowiadają się na całkiem ambitne, przyzwoite i interesujące. Szczegóły znajdziecie oczywiście poniżej. Czyli, co… widzimy się w kinie?