Co jest grane

Morderstwo w Orient Expressie 0

Co jest grane #110

Gdybyście nie chcieli przyznać się przed samym sobą, że widzieliście już śnieg za oknem, albo że te wszystkie świąteczne ozdoby i melodie, które już zaczęły oblepiać miasta i masteczka, nie istnieją, ostrzegam! – nie spoglądajcie również na kinowy repertuar, bo tu też wyraźnie widać, że niedługo grudzień, święta i koniec roku. W tym tygodniu mamy dwa takie tropy – wykorzystujący świąteczne, rodzinne spotkanie do szukania prawd o nas polski dramat Cicha Noc, który otrzymał nagrodę Złotego Lwa w Gdyni, oraz bardziej bezpośrednio nawiązujący do świątecznej, rodzinnej tradycji Mikołaj w każdym z nas, gdzie spotka się dwóch Mikołajów – ten przebrany i ten prawdziwy. Oprócz Cichej Nocy w ten weekend będziemy mogli zobaczyć w kinach jeszcze dwie polskie produkcje – traktujący o świecie przestępczym Totem oraz opowiadający o nielegalnych eksperymentach na ludziach Labirynt świadomości. Jeśli na opowieść w zimowych klimatach jest dla Was jeszcze za wcześnie, a chcielibyście wybrać się do kina całą rodziną, koniecznie przeczytajcie o pięknie wyglądającym filmie animowanym Pixara – Coco. Filmy biograficzne reprezentuje w tym tygodniu historia rysownika Tom of Finland, który stał się ikoną gejowskiej rewolucji. Na koniec przewrotnie pierwszy film na weekendowej liście z iście gwiazdorską obsadą – kryminał Morderstwo w Orient Expressie. Zapraszam!

Liga sprawiedliwości 0

Co jest grane #109

Czy istnieje bardziej dołujący miesiąc niż listopad? Szybko się robi ciemno, choć nie ma jeszcze prawdziwej zimy. Po dłoniach nienawykłych jeszcze do rękawiczek wieje chłodem, a wszechobecna szarośc za oknem sprawia, że snujemy się jacyś otępiali, rozleniwieni i senni. Być może jednak wyprawa do kina poprawi komuś humor lub rozrusza go – przynajmniej umysłowo. Od jutra do kin polskich wchodzi osiem premier, wśród których znajduje się Liga sprawiedliwości, objęta przez nas patronatem medialnym Droga Aszera, opowieść o mężczyźnie uwięzionym w zawalonym tunelu, a także przeniesiona na wielki erkan historia Jerzego Górskiego – niesmowitego sportowca, o którym wielu Polaków mogło nie słyszeć. Do obejrzenia będzie również Manifesto, w którym cate Blanchett wciela się w trzynaście różnych ról, a także Sprawa Chrystusa. O wszystkich tych filmach przeczytacie poniżej. Kto wie, może któryś z nich odmieni Wasz wieczór lub zmieni Wasz światopogląd? Wszystko jest możliwe. Tak czy owak – kolorowe produkcje pełne emocji z pewnością spełnią swoją rolę podczas tego okropnego miesiąca.

Liga sprawiedliwości 0

Co jest grane #108

W tym tygodniu polscy dystrybutorzy proponują nam siedem tytułów, w dodatku dość różnorodnych. Jeśli więc w te listopadowe dni najchętniej uciekniecie spod kocyka i wyrwiecie się z domowych pieleszy – być może któraś z jutrzejszych premier Was do tego zachęci. Do wyboru macie komedię kryminalną w reżyserii George’a Clooneya zatytułowaną Suburbicon z Mattem Damonem w roli głównej; polską komedią romantyczną Listy do M. 3 z większością popularnych polskich aktorów w obsadzie; Kryptonim HHhH opowiadający o człowieku, który skrywał największe tajemnice III Rzeszy i nawet po śmierci wpływał na to, że ginęło tysiące ludzi; horror o paraliżu sennym i demonie, który pojawia się wraz z nim; polski dokument Beksińscy. Album wideofoniczny, który w całości składa się z materiałów archiwalnych; dzieło filipińskiego reżysera, trwające niemal 4 godziny, o kobiecie, która spędziwszy 30 lat w więzieniu za niewinność, postanawia się zemścić na tym, kto za to odpowiada; i na koniec film Ciambra opowiadający o czternastoletnim chłopcu żyjącym w romskiej społeczności. Mówiłam, że filmy są różnorodne! Poniżej znajdziecie oczywiście krótkie ich opisy, które być może ułatwią Wam wybór, jeśli jeszcze go nie dokonaliście. Do przeczytania za tydzień!

Liga sprawiedliwości 0

Co jest grane #107

W drugim tygodniu października dystrybutorzy nie oferują aż tylu filmowych petard, ale i tak wybór będzie spory i naprawdę zróżnicowany. Tym razem do grona absolutnych frekwencyjnych pewniaków możemy z pewnością zaliczyć trzy produkcje – Pierwszy śnieg z Michaelem Fassbenderem w roli głównej, będący ekranizacją dzieła znanego i lubianego Jo Nesbø; horror Krucyfiks, będący kolejną wariacją na temat opętania kobiet przez demony (zauważyliście, że zawsze są to kobiety, ewentualnie dzieci?); Zwariowana animacja Emotki. Film, która z pewnością przyciągnie do kin wiele dzieciaków i ich nie mających większego wyboru opiekunów. Oczywiście osobną kwestią będzie faktyczna wartość tychże produkcji, co do której stuprocentowej pewności wcale nie mamy. Na szczęście dalej zapowiada się kilka filmów, które poza pieniędzmi z portfeli mogą skraść także wasze serca, jak na przykład niemieckie Goodbye Berlin czy francuski Nasz najlepszy rok. Obie produkcje zapowiadają ciepłe i pozytywne historie – w sam raz na coraz bardziej nieprzyjemną jesień. W zestawieniu znajdziemy również polski melodramat wojenny Zgoda, fabularyzowany dokument Dwie korony, opowiadający o życiu Maksymiliana Marii Kolbe oraz duński film familijny Villads. Daje nam to łącznie osiem tytułów oraz osiem gatunków, spośród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do kin!

Liga sprawiedliwości 0

Co jest grane #106

Na początek października dystrybutorzy w swojej ofercie mają dla nas aż dziewięć premier, z czego przynajmniej trzy tytuły mają szansę powalczyć o tłumy na salach kinowych. 6 października przyniesie nam bardzo głośną produkcję science fiction Blade Runner 2049, będącą kontynuacją słynnego dzieła Ridleya Scotta z 1982 roku; Będziemy mogli wybrać się na kooperację polsko-brytyjską Twój Vincent, w której po raz pierwszy cały film jest… pomalowany! Miłośnicy komedii romantycznych będą zadowoleni, gdyż będą mogli obejrzeć debiutanckie dzieło córki słynnej Nancy Meyers – Wszyscy moi mężczyźni z Reese Witherspoon w roli głównej;  Polski film będzie tylko jeden, ale za to jaki! Photon to mieszanka filmu dokumentalnego z fabularnym, podana w artystycznym sosie z Andrzejem Chyrą w roli naukowca-narratora; dzieciaki zapewne będą świetnie się bawić, oglądając wyczyny kucyków w produkcji My Little Pony: Film; Fani ambitniejszych produkcji będą mieć bardzo dobry weekend – otrzymacie łącznie cztery filmy: poruszającą trudną i aktualną tematykę transseksualności i postrzegania kobiecości w Fantastycznej kobiecie, filipińskie Dziecko apokalipsy, włoski komediodramat wojenny Ciao Italia! oraz dzieło, które Głos Kultury objął patronatem medialnym – Jestem Rosa, opowiadające o kobiecie, która zmęczona życiem dla innych postanawia wreszcie zacząć żyć dla siebie. Poniżej znajdziecie nieco dokładniejsze informacje na temat wszystkich nadchodzących premier. Miłej lektury i przyjemnego czasu w kinie życzymy!