Co jest grane

The circle. Krąg 4

Co jest grane #93

W tym tygodniu mamy do wyboru pięć premier, którym być może uda się namówić nas, by w taką piękną, wiosenno-letnią pogodę zamknąć się na sali kinowej. Wśród propozycji znalazły się: film The Circle. Krąg, z Emmą Watson i Tomem Hanksem – obstawiam, że ten film przyciągnie naprawdę sporo osób; Jutro będziemy szczęśliwi, kolejny pewniak tym razem z Omarem Sy – na tym seansie również może brakować wolnych miejsc; Song to Song, kolejna produkcja z plejadą gwiazd, w której Ryan Gosling znów będzie próbował śpiewać, a obok niego wystąpili: Rooney Mara, Natalie Portman i Michael Fassbender; film 24 tygodnie podejmujący bardzo niewygodny i kontrowersyjny temat aborcji – produkcję tę Głos Kultury objął patronatem medialnym; a na koniec film Teraz i w godzinę śmierci, czyli religijny dokument, którego twórcy zwiedzili cztery kontynenty, by sprawdzić, jak wielką moc ma modlitwa różańcowa i czy przywróci ona pokój na Ukrainie (!). Zapraszam do lektury. Amen.

The circle. Krąg 1

Co jest grane #92

Koleny tydzień minął i chyba tylko tajemnicze leśne skrzaty wiedzą kiedy. Dlaczego akurat leśne skrzaty? Podejrzewam, że są wytworem późnej godziny i faktu, że znów pierwszy film w zestawieniu premier to kolejna część cyklu, o którym pojęcie mam raczej średnie, i znów będę musiała improwizować. Stąd skrzaty – bo przecież nie trolle (one miały już swoją premierę jakiś czas temu). Jutro na ekrany polskich kin wkroczy z podniesioną gową siedem premier, ale dopiero po jakimś czasie okaże się, ile z nich zakończy swoją przygodę z ową głową uniesioną równie wysoko. Będzie kolejna część cyklu Obcy, rosyjski dramat Uczeń, francusko-niemiecka komedia, polska produkcja traktująca o sporcie, Piękny drań prosto z Irlandii, brytyjski świat pełen narkotyków i seksu, a także coś dla najmłodszych. No dobrze, to teraz lecimy ze szczegółami.

Strażnicy galaktyki 0

Co jest grane #91

Majówka minęła, zima opuściła nas – miejmy nadzieję – tym razem na dobre, ale kina wciąż funkcjonują, niezależnie od pory roku czy długich weekendów. Bez względu więc na to, jaka będzie pogoda w nadchodzących dniach, dystrybutorzy wypuszczają w nasz wielki polski świat osiem premier. Będzie zarówno ambitnie, jak i familijnie. Do wyboru od jutra będzie między innymi polski film Szatan kazał tańczyć, zapowiadająca się w moim przekonaniu absolutnie beznajdziejnie komercyjna produkcja Strażnicy Galaktyki vol. 2, a także film Pożegnanie z Europą, który Głos Kultury objął patronatem medialym. Tradycyjnie na koniec znajdzie się także coś dla młodszych widzów – tym razem będzie to animacja zatytułowana Riko prawie bocian. Jeśli więc nie wydaliście wszystkich pieniędzy na majówkowy wyjazd i zamierzacie roztrwonić część wypłaty także na kino – zapraszamy do lektury kolejnego Co jest grane. Być może pomoże Wam ona podjąć decyzję, na jaki film się wybrać.

The circle. Krąg 0

Co jest grane #90

Po obfitującym w premiery zeszłym piątku, tym razem filmowy weekend zapowiada się naprawdę licho. Ale założę się, że do tej pory nie obejrzeliście wszystkich filmów, które wyświetlane są w Waszych kinach, dlatego nie ma co narzekać. Od jutra na ekrany wchodzą dwa filmy i obydwa można sklasyfikować jako opowieści z dreszczykiem. Pierwszą premierą jest film Uciekaj, opowiadający o Chrisie, czarnoskórym mężczyźnie, który wyjeżdża poznać rodziców swojej ukochanej, Rose. Szybko jednak atmosfera w domu rodzinnym dziewczyny zaczyna być dziwna i niebezpieczna. Kiedy dodatkowo okazuje się, ze w okolicy zaginęło wielu Afroamerykanów, Chris zczyna obawiać się o swoje życie. Drugą propozycją jest ekranizacja trzeciego tomu duńskiej sagi o Departamencie Q, który zajmuje się poważnymi i nietypowymi sprawami. Tym razem dwaj detektywi będą musieli rozwikłać zagadkę listu w butelce, który napisany został ludzką krwią i… dziecięcą ręką. W grę wchodzi wiara, sekta i fanatyzm – będzie więc ciekawie. Więcej dowiecie się z poniższego, wyjątkowo krótkiego – ze względu na okoliczności – tekstu. Miłej lektury i seansów!

The circle. Krąg 0

Co jest grane #89

Ostatnimi czasy dystrybutorzy nas nie rozpieszczali i do wyboru było niewiele premier. Cztery filmy? Co to jest? Przecież to żaden wybór… Dla wszystkich, którzy czuli się zawiedzeni tą ilością, mamy dobrą wiadomość. Tym razem na ekrany polskich kin wkracza aż czteranście filmów! Jak możecie się domyślać, wybór jest ogromny również ze względu na gatunki i tematyki, jakie podejmują kolejne produkcje. Czy ktoś czekał na film Szybcy i wściekli 8? Zdrowy rozsądek każe zaprzeczyć, ale skoro poprzednie części na siebie zarobiły… Będzie tegoroczny oscarowy film nieanglojęzyczny, czyli Klient, będzie animacja o dziwnym dzieciaku, który rządzi, a także film familijny o nauczycielu, który ma zwyczaj zamieniać się w żabę. Do wyboru mamy także najnowszy film KIM Ki-Duka, który Głos Kultury objął patronatem medialnym – mowa o dziele zatytułowanym W sieci. Będzie film przyrodniczy ukazujący piękno polskiej przyrody, thriller o pościgu mordercy za świadkiem jego niecnych czynów, horror oparty w mniej więcej 5% na prawdziwych wydarzeniach (to i tak więcej niż w przypadku Fargo) i wiele, wiele innych. Nam nie pozostaje nic innego, jak zachęcić Was do lektury kolejnego Co jest grane, która – miejmy nadzieję – pomoże wam wybrać film, na który wydacie swoje ciężko zarobione pieniądze. Nie przejmujcie się, jeśli będziecie mieli wrażenie, jakby autor artykułu miał rozdwojenie jaźni i różne style pisania – premier było tak dużo, że musieliśmy się podzielić, w związku z czym tekst ten tworzyło wspólnie trzech redaktorów. Miłego czytania i później także oglądania :).