Patronat

zapomniany walc 0

Piątkowa ciekawostka o…: „Zapomniany walc”

Dzisiejsza ciekawostka będzie odrobinę nietypowa, bo nie dość, że mówić będzie o książce, to w dodatku o takiej, która jeszcze nie miała swojej premiery w Polsce. Jeśli śledzicie naszą stronę, to na pewno wiecie już, że w kwietniu na księgarniane półki trafi książka nagrodzonej Bookerem Anne Enright pod tytułem Zapomniany walc. Książkę wydaje u nas Wiatr od Morza i choćby dlatego można mieć pewność, że będzie to powieść co najmniej dobra. Gdańskie wydawnictwo bowiem ma dar do wyszukiwania literackich perełek, po przeczytaniu których zachodzimy w głowę, jaki cudem nikt wcześniej nie wydał tego w Polsce. O premierze książki, którą Głos Kultury ma przyjemność objąć patronatem medialnym, pisaliśmy już tutaj, ale jest pewna ciekawostka na temat Zapomnianego walca, która zasługuje na osobny artykuł. Wykorzystujemy więc naszą cotygodniową Piątkową ciekawostkę, by opowiedzieć Wam o wyjątkowej ścieżce dźwiękowej powstałej specjalnie na potrzeby czytelników, którzy zasiądą do lektury dzieła Anne Enright.

Personal shopper 0

W rozmiarze medium – Olivier Assayas – „Personal shopper” [recenzja]

Personal Shopper to nietypowy film i takie również krążą o nim opinie – obraz w reżyserii Oliviera Assayasa zdążył się już spotkać zarówno z gwizdami, jak i owacjami na stojąco. Szczerze mówiąc, nie umiem powiedzieć, dlaczego tak skrajne i jednocześnie dość burzliwe emocje wywołuje ta produkcja – nie jest, w moim odczuciu – ani wybitnie zła, ani wybitnie dobra. Z pewnością natomiast jest intrygująca – zarówno pod względem fabuły i tematyki, jaką podejmuje, jak i poprzez hybrydę gatunkową, jaką poniekąd jest. Personal shopper ma w sobie zarówno elementy horroru, jak i thrillera, jest opowieścią metafizyczną, jak i momentami bardzo mocno zakotwiczonym w realnym życiu dramatem. Tę nietypową produkcję, z Kristen Stewart w roli głównej, Głos Kultury objął patronatem medialnym.

Transsexdisco 0

Brawa dla artysty – Transsexdisco – „Surreal” [recenzja]

Transsexdisco powraca z płytą Surreal i wydaje mi się, że takie właśnie zespoły są pewnego rodzaju remedium na to, co się dzieje na współczesnej krajowej scenie muzycznej, która faktycznie ujawnia światu dzieła wspaniałe, zapierające dech w piersiach i pozostające w pamięci na długie lata. Obawiam się jednak, że w tym wszystkim zapomniano jak pisać proste, wpadające w ucho, rockowe kawałki. I właśnie tutaj z nowym krążkiem, który objęliśmy patronatem medialnym, pojawia się Transsexdisco, którego członkowie doskonale wiedzą, jak to robić.

zapomniany walc 0

„Zapomniany walc” Anne Enright – najnowsza powieść Wiatru od Morza już w kwietniu

Jeśli śledzicie Głos Kultury, to wiecie na pewno, że książki Wiatru od Morza przyjmujemy zawsze nie tylko z otwartymi ramionami, ale także ze szczerymi uśmiechami od ucha do ucha wykwitłymi na naszych redakcyjnych twarzach. Trzeba przyznać, że gdańskie wydawnictwo ma niezłego nosa do książek i wynaduje dla swoich czytelników absolutnie same perełki. Nie mamy wątpliwości, że tak będzie i tym razem! Już w kwietniu bowiem na księgarnianych półkach pojawi się powieść Zapomniany walc autorstwa Anne Enright, zdobywczyni Nagrody Bookera za powieść The Gathering (która w Polsce ukazała się pod tytułem Tajemnica rodu Hegartych). Wiatr od Morza postawił na wierne tłumaczenie tytułu powieści (Forgotten Waltz), która swoją premierę miała w roku 2011, a do Polski zawita już niedługo. Głos Kultury objął powieść patronatem medialnym, więc w okolicach premiery spodziewajcie się nie tylko obszernego wielogłosu na temat książki, ale także konkursu. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat książki.