W poczytalni

Zeszyt Wendy 1

W poczytalni: listopad 2017

Nasz cykl W poczytalni powstaje niczym feniks z popiołów i służy Wam pomocą przy wyborze najciekawszych pozycji książkowych oraz komiksowych na nadchodzący miesiąc. Zmieniła się grafika wyróżniająca oraz osoba prowadzącąa cykl. Zobaczcie sami, jakie tytuły z przygotowanej przez nas listy znajdują się w kręgu Waszych zainteresowań. Czy widzicie tu tytuły, które macie już upatrzone od dłuższego czasu i czekacie tylko na kuriera, który zapuka do Waszych drzwi w dniu premiery? A może wybraliśmy coś, co umknęło Waszej uwadze i chętnie uszczuplicie stan swojego konta ze względu na te pozycje? Przygotowaliśmy dla Was 19 tytułów, które zdaniem naszego redaktora są najgorętsze na liście listopadowych zapowiedzi. Całość podzieliliśmy na kilka kategorii, żeby łatwiej było Wam się odnaleźć – dreszczyk emocji, literatura zagraniczna, fantastyka, literatura faktu oraz świat komiksu. Kategorie te oczywiście będą płynne i zależne od tego, co w danym miesiącu będzie według nas najbardziej istotne. W listopadzie najgorętszymi tytułami z pewnością będą Pudełko z guzikami Gwendy Stephena Kinga, Czarownica Camilli Läckberg, komiks Zeszyt Wendy oraz wznowienie bestsellera Piper Kerman Dziewczyny z Danbury. Orange is the new Black. 

Rok królika 0

W Poczytalni: grudzień 2016

A niech mnie kule biją i przeklęty dunder świśnie. Na listopad narzekałem, że nie aż tak obfity jak poprzednie miesiące, że pewnie lekka zapaść się nam trafiła, ale w grudniu to się już poprawi! Coś o zimowym śnie wspomniałem, że przez listopad ktoś już zamarzył o chwilowej drzemce… No to teraz mi się dostało. Grudzień w takim razie jest nieposkromionym chrapaniem pod ciepłą i wygodną kołderką, bo książek tu jak na lekarstwo! I niby powinienem już skonstatować to z poprzednich lat, że ostatni miesiąc w roku to raczej czas podsumowań i bilansowania całorocznych dokonań, a co ciekawe premiery raczej pozostawia się na udane wejście w rok 2017. Nie oznacza to oczywiście, że jeżeli zdążyliście już przeczytać wszystkie dotychczas wydane książki A.D. 2016 (istnieją tacy ludzie?!), to będziecie musieli sobie zrobić miesiąc przymusowego urlopu. Udało mi się wygrzebać kilka ciekawostek – premierę będzie miała chociażby najnowsza powieść Joanny Bator (Rok królika), a wznowiona zostanie kultowa książka Borysa Pasternaka (Doktor Żywago). Będzie także coś o piłce nożnej, Gwiezdnych wojnach, lewawskich smokach, pojawi się również głos odchodzącego artysty i publikacja o zespole tego, który odszedł już 15 lat temu. Nie zawodzą także komiksy, bo i tu znajdzie się coś ciekawego.

Rok królika 2

W Poczytalni: listopad 2016

Po bardzo gorącym wrześniu i październiku przyszedł trochę bardziej oziębły listopad – metafora ta niekoniecznie odnosi się do pogody, lecz do ilości interesujących wydawnictw. A przynajmniej w pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że rynek wydawniczy w niektórych zakątkach zapada w krótki sen zimowy. Może ta tendencja odmieni się w grudniu, kiedy to rządzi nami nieposkromiony zew zakupów świątecznych prezentów – dam Wam o tym znać za miesiąc. Listopad nie brzmi wcale aż tak tragicznie, jak mogliście wywnioskować po moim dotychczasowym tonie, bowiem pojawi się kilka tytułów wartych uwagi. Wspomnę przede wszystkim o Trainspotting zero Irvina Welsha – którą to powieść Głos Kultury objął patronatem medianym – Nocy ognia Erica-Emmanuela Shmitta, powieści Everyman Philipa Rotha czy też dwóch nowych powieściach Karla Ove Knausgårda. A to tylko jedne z nielicznych godnych zagranicznych premier, bo pojawi się jeszcze nieznany wcześniej czytelnikom utwór Tolkiena, a także zbiorcze wydania Ursuli K. Le Guin i Terry’ego Pratchetta. Kryminały i inne strachy też mają swoich godnych reprezentantów – najciekawiej zapowiadają się Zagadka w bieli i Istota zła. Znajdzie się też kilka ciekawych komiksów. Nie jest więc jednak tak źle, prawda? Po szczegóły zapraszamy oczywiście niżej.

Rok królika 1

W Poczytalni: październik 2016

Jeśli uderzyły w Was pierwsze oznaki jesiennej chandry, to spieszę z pocieszeniem – będziecie mieli co czytać na osłodę coraz bardziej wydłużających się nocy. Bo przecież to najlepszy czas do czytania, więc tak naprawdę czytelnicy powinni być w siódmym niebie, prawda? Stereotypowy zestaw w postaci kocyka i herbatki może się przydać, zwłaszcza że październik obfituje w kilka wyjątkowo ciekawych premier i wznowień. Powiem Wam, że szczególną atencją warto obdarować takie świeżynki jak Król Szczepana Twardocha, Syn Philippa Meyera, Krótka historia siedmiu zabójstw Marlona Jamesa, Dom z liści Marka Z. Danielewskiego (o którym pisałem w poprzedniej Poczytalni, ale uznajmy, że to nie miało miejsca) czy 7EW Neala Stephensona. Te nowości elektryzują nas już teraz, a na szczególne wyróżnienie zasługuje Matthew Kneale, który ma u nas wielkie fory za swoje poprzednie dokonania – obejmując Rzymianami bendąc patronatem medialnym, jesteśmy przekonani, że to będzie wyjątkowa lektura. Ale jak mówiłem, nie tylko premierami człowiek żyje – trafi nam się też kilka świetnych wznowień: Listy miłości Marii Nurowskiej, Wodnikowe wzgórze Richarda Adamsa, Rozjemca Brandona Sandersona czy chociażby Światło między oceanami, którego ekranizacja zbliża się wielkimi krokami. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów – standardowo zapraszam do mojego subiektywnie obiektywnego zestawienia polecanych lektur na październik.

Rok królika 0

W poczytalni: wrzesień 2016

Oj, obrodził nam wrzesień w tym roku. Po wakacyjnym okresie leżakowania już nie mamy na co narzekać – świetnych premier i wznowień jest w tym miesiącu od groma! Aż miałem problem, jak pomieścić zgromadzone w notatniku tytuły, aby z tego artykułu nie powstała bibliografia do pracy magisterskiej, ale mam wrażenie, że udało mi się w miarę korzystnie zestawić najciekawszą literaturę września. Oczywiście, poszkodowani mogą się znaleźć i solennie ich za to przepraszam. Wśród wybranych do wrześniowej Poczytalni znalazły się tak ekscytujące premiery jak Jesień Karla Ove Knausgårda, Wzburzenie Philipa Rotha, Osaczenie Carla Frode Tillera czy Królowa Elżbiety Cherezińskiej. Fanów horroru i fantastyki na pewno zaciekawią wydania Nie ma wędrowca Wojciecha Guni, Domu z liści Marka Z. Danielewskiego czy zbioru opowiadań Franka Herberta. O świetne wznowienia również możemy być spokojni – wszak na księgarniane półki powracają: Tysiąc spokojnych miast Jerzego Pilcha, Fado Andrzeja Stasiuka, Autostopem przez galaktykę Douglasa Adamsa oraz Elantris Brandona Sandersona. Nie zapomnijmy również o literaturze faktu, w której również się dzieje – obok Bukowskiego i Steinbecka pojawia się bestsellerowy Jeszcze jeden oddech Paula Kalanithiego. Dla Głosu Kultury wisienką na torcie są dwie premiery, nad którymi objęliśmy specjalną pieczę – mowa o Wojnach szpiegów Adama Brookesa i Glorii Moniki Błądek. No to co, jesteście gotowi?