Recenzje

50 wiosen Aurory 0

Ciepły film na jesienną słotę – Blandine Lenoir – „50 wiosen Aurory” [recenzja]

Gdy po raz setny na przejściu dla pieszych ochlapał Cię samochód, przemokły Ci buty i już czujesz w kościach, że za rogiem czai się jesienna chandra – 50 wiosen Aurory uleczy Cię niczym gorące kakao pod przytulną pierzyną. To przyjemna, lekka propozycja dla widza w każdym wieku, podana z francuskim wyczuciem stylu. Z tym większą dumą donosimy, że film w reżyserii Blandine Lenoir Głos Kultury objął patronatem medialnym.

0

Erotyczny thriller czy romantyczny dramat? – François Ozon – „Podwójny kochanek” [recenzja]

Podwójny kochanek w reżyserii Françoisa Ozona to przeniesiona we francuskie realia ekranizacja powieści kryminalnej amerykańskiej pisarki Joyce Carol Oates. Twórca Basenu, 5×2, Młodej i pięknej czy Frantza tym razem stworzył zmysłowy thriller, poruszający tematy miłości, tajemnic natury ludzkiej i erotyki. Nazywany ostatnim romantykiem kina europejskiego Ozon celnie wskazuje na ukryte pragnienia oraz słabości człowieka. Niesamowita gra aktorska Marine Vacth i Jérémiego Reniera, dla której tłem jest dopasowana ścieżka dźwiękowa, oraz fantastyczny scenariusz tworzą historię intrygującą i trzymającą w napięciu do ostatniej sekundy.

0

W poszukiwaniu prawdy – Lisa Scottoline – „Czekam na Ciebie” [recenzja]

Czekam na Ciebie Lisy  Scottoline to rozczarowanie. W zasadzie na jednym zdaniu mogłabym zakończyć całą recenzję. Spodziewałam się jakiegoś mocnego thrillera, a dostałam błahą historię o przewrażliwionych rodzicach. Oczekiwałam powieści kryminalnej, a policjantów i detektywów w tej książce jest akurat najmniej. Tylna część okładki zapowiada, że ta najnowsza powieść pisarki utrzymuje w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Mnie tam do niej nic w zasadzie nie ciągnęło. Ale przeczytałam, bo nie można narzekać, dopóki się nie pozna całości. Po lekturze stwierdziłam, że teraz z kolei nic mnie nie ciągnie, aby przeczytać tę książkę jeszcze raz. No dobra, koniec ogólników, przejdźmy do szczegółów.

Nigdziebądź 0

Alternatywne Światy Gaimana – Neil Gaiman – „Nigdziebądź” [recenzja]

Neil Gaiman. Kojarzycie, prawda? No dobra, a teraz przyznać się, kto z Was tylko kojarzy nazwisko, tytuły książek, ale tak naprawdę do tej pory nie przeczytał ani jednego dzieła brytyjskiego pisarza? Jedną z takich osób do momentu przeczytania powieści Nigdziebądź byłem ja. O Gaimanie zawsze gdzieś tam słyszałem, niektórzy znajomi mi polecali, niedawno ukazała się serialowa adaptacja innego jego głośnego dzieła, ale jakoś nigdy nie było mi po drodze. Zawsze były inne książki do przeczytania i inni autorzy do poznania. W końcu nadeszło u mnie przełamanie i postanowiłem sięgnąć właśnie po Nigdziebądź, które najbardziej trafiło w mój gust po opisie z tylnej okładki. I muszę stwierdzić, że jestem nad wyraz zadowolony z podjętej decyzji. To dzieło lekkie, przyjemne, może mające odrobinę młodzieżowy wydźwięk, ale cechujące się naprawdę ciekawym przedstawieniem świata.

0

Czym jest dress code? – Irena Kamińska-Radomska, Agata Tanter – „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” [recenzja]

Dress code z definicji stanowi zbiór zasad dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru do okazji i jest jednym z elementów savoir-vivre. Potrzeba jego znajomości pojawia się przy okazjach szczególnych, takich jak ślub, eleganckie przyjęcie, spotkanie biznesowe, uroczysta gala wręczenia nagród, ale również w razie wątpliwości podpowiada, w co ubrać się do pracy. Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku autorstwa Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter miał być kompendium wiedzy o tej tematyce. Czy stał się nim? Mam co do tego spore wątpliwości…