Recenzje

0

Do słuchania przy zgaszonym świetle – M8N – “The ULSSS” [recenzja]

Miron Grzegorkiewicz znany jest z zespołów JAAA!, Daktari czy How How, a w najnowszym semi-solowym projekcie ukrywa się pod nazwą M8N. Po raz pierwszy najnowszą płytę The ULSSS Mirona było mi dane usłyszeć w radiowej audycji Off Control, której motto przewodnie głosi muzyka do słuchania przy zgaszonym świetle. Czy ta płyta jest do tego odpowiednia? Z pewnością. Należy ją włączyć, zamknąć oczy i rozpocząć wędrówkę po krainach mroku, ambientu, wyobraźni i emocji. Osiem okładek, osiem opowieści, osiem światów. Oto osiem biletów na podróże, których celem jest odkrywanie samego siebie.

czarna pantera 0

Z wizytą w Wakandzie – Ryan Coogler – “Czarna Pantera” [recenzja]

Wraz z Czarną Panterą trzecia faza kinowego uniwersum Marvela dobiega powoli końca. Do wielkiej kulminacji (i kumulacji bohaterów) w postaci Avengers: Infinity War coraz mniej czasu, a tymczasem w kinach możemy poznać bliżej postać, której przedsmak mieliśmy w trzeciej odsłonie przygód Kapitana Ameryki. Bohaterem tym jest oczywiście książę T’Challa (a wraz z rozwojem fabuły król), lepiej znany jako Czarna Pantera, oraz jego ojczyzna Wakanda – tajemniczy i ukryty przed ludźmi kraj, znajdujący się gdzieś w Afryce. Marvel po raz kolejny przygotował dla nas wielkie widowisko, na pewno zapierające dech w piersiach, jeśli chodzi o stronę wizualną. Lecz czy podobnie jest z warstwą fabularną?

0

Cisza przed burzą – Robert J. Szmidt – “Na krawędzi zagłady” [recenzja]

Na krawędzi zagłady to tytuł idealnie dobrany do faktycznej treści książki. W trzecim tomie cyklu Pola dawno zapomnianych bitew Robert J. Szmidt kontynuuje wątek brutalnej wojny totalnej, którą przeciwko ludzkości prowadzi tajemnicza rasa Obcych. Jako że jest to przedostatnia część wspomnianej już space opery, mogliśmy spodziewać się nie wybuchowego strzału prosto w twarz, lecz delikatnego budowania napięcia przed finalnym zamknięciem historii. No i oczywiście nie mogło zabraknąć uchylania kolejnego rąbka tajemnicy na temat zagadkowych kosmitów. Wszystko jednak jest tylko ciszą przed burzą, która dopiero ma nadejść.

0

Jaka piękna katastrofa! – James Franco – “Disaster Artist” [recenzja]

Tommy Wiseau – jeśli znasz to nazwisko, Drogi Czytelniku, to wiesz już wszystko. Piętnaście lat temu człowiek ten pojawił się znikąd i zaistniał w świecie kinematografii filmem, który praktycznie w całości stworzył własnym sumptem. Produkcja, scenariusz, reżyseria i obsadzenie siebie samego w głównej roli w połączeniu z kompletnym brakiem doświadczenia i dobrego smaku zaowocowały obrazem, który zapisał się w historii jako „najgorszy film świata”. The Room miał premierę w 2003 roku i od tego czasu zdążył zyskać status filmu kultowego. On nie był bowiem po prostu zły – w takim przypadku zaginąłby gdzieś w odmętach historii i wszyscy by o nim zapomnieli. Nie, The Room był tak zły, że widzom to się po prostu nie mieściło w głowach, co paradoksalnie dało filmowi drugie życie, wpisując go na stałe do popkultury. Jego zaskakująca popularność zaowocowała w końcu wydaniem książki autorstwa Grega Sestero – jednego z aktorów grających w The Room, którą James Franco przeniósł na wielki ekran (zyskując nominację do Oscara za najlepszy scenariusz). Tym samym, na podstawie bardzo złego filmu, powstał film bardzo dobry.

0

W poszukiwaniu prawdy – Oriana Fallaci – “Pasolini. Niewygodny człowiek” [recenzja]

Dnia 2 listopada 1975 roku zmarła legenda włoskiego kina – Pier Paolo Pasolini. Tajemnicza śmierć poruszyła opinię publiczną na całym świecie, nie tylko ze względu na sam fakt odejścia wybitnego twórcy, ale także z powodu kontrowersji związanych z tym wydarzeniem. Przez wiele miesięcy mnożyły się bowiem fałszywe tropy oraz domniemania na temat szczegółów wspomnianego zajścia. Enigmatyczny epizod zainteresował słynną dziennikarkę – Orianę Fallaci, która postanowiła poświęcić niewyjaśnionej sprawie cykl reportaży. Dzięki wydawnictwu Świat Książki w końcu możemy zapoznać się ze zbiorem pięciu tekstów analizujących feralny fragment historii ojczyzny Felliniego.