Wielogłos

Wataha 0

“Wataha” – sezon 2, epizod finałowy – wrażenia (ze spoilerami)

Drugi sezon polskiego serialu Wataha dobiegł końca. Był to jednak sezon niezwykle udany – zarówno trzymający w napięciu, jak i niejednokrotnie nas zaskakujący. Bohaterowie ewoluowali, scenarzyści tak zmieniali bieg zdarzeń, byśmy wielu rzeczy nie mogli sie domyślić… Słowem – sporo się działo! Zwłaszcza w odcinku finałowym, który teraz, po ochłonięciu, omawiamy. Otrzymaliśmy odpowiedzi na wiele pytań, jednak zostało jeszcze sporo wątków, które nie znalazły ostatecznie swojego wytłumaczenia. O wielu postaciach nie dowiedzieliśmy się tego, czego chcieliśmy, mnóstwo spraw ciągle jest dla nas tajemnicą. Czy jest to powód, by z wytęsknieniem i nadzieją oczekiwać 3 seoznu? Czy dziejąca się na tle malowniczych Bieszczad historia Straży Granicznej ma jeszcze w sobie tyle potencjału, by był sens ciągnąć to dalej? Czy nasi redaktorzy, którzy z żywym zainteresowaniem śledzili kolejne odcinki, czują się usatysfakcjonowani ostatnim epizodem? Sprawdźcie koniecznie, co mają do powiedzenia i co myślą o rozwiązaniach, na jakie postawili twórcy.

Kroniki Times Square 0

“Kroniki Times Square”, sezon 1, odcinek 8 – “My name is Ruby” – wrażenia (ze spoilerami)

I stało się – ośmioodcinkowy pierwszy sezon serialu Kroniki Times Square za nami. Po raz ostatni w tym roku zasiadamy do wspólnego omówienia produkcji HBO. George Pelecanos oraz David Simon stworzyli stale utrzymujący się na wysokim poziomie, perfekcyjnie napisany serial, który z pewnością jest jedną z najciekawszych propozycji tej jesieni. Po obejrzeniu całego sezonu jesteśmy zgodni co do jednego – chcemy drugiego sezonu i bardzo chętnie wrócimy do grzesznego Nowego Jorku siódmej dekady XX wieku.

Wataha 0

“Wataha” – epizod 4 i 5 – wrażenia (ze spoilerami)

Już jutro finałowy odcinek drugiego sezonu prawdopodobnie najlepszego obecnie polskiego serialu – Watahy. Przed wielkim finałem emocje sięgają zenitu, tym bardziej że twórcy pozostawili nas tydzień temu z wieloma myślami, które swoje ujście znają dopiero jutro. W przedostatnim odcinku działo się tyle, że akcję spokojnie można by podzielić na części, a na ten moment Wataha chyba najbardziej przypomina zagraniczne produkcje – zarówno pod względem fabularnym, jak i wizualnym. Zapraszamy Was do lektury naszego Wielogłosu, w którym omawiamy odcinek czwarty i piąty.

Winlandia 0

Wielogłosem o…: “Winlandia”

Winlandia to najnowsza propozycja od uwielbianego przez nas wydawnictwa Wiatr od Morza. I o ile do tej pory każda ich książka prowadziła do tego, że nasze wielogłosy były pełne zachwytów i trudno było je nazwać dyskusją – tym razem sprawa wygląda nieco inaczej. Patryk, Sylwia i Mateusz w niektórych kwestiach mają odmienne zdania na temat książki, a najbardziej zagorzała część rozmowy dotyczy stylu, w jakim Winlandia została napisana. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie aspekty, sumując wady i zalety, nie ulega wątpliwości, że w każdym z nas powieść George’a Mackaya Browna wywołała emocje i pozostawiła po sobie jakiś ślad – a to w literaturze cenimy sobie przecież najbardziej. Sprawdźcie w poniższym wielogłosie, jak oceniamy spisaną historię życia Ranalda Sigmundsona i do jakich refleksji nas sprowokowała. Nadal z radością się chwalimy, że również Winlandię, kolejny tytuł od gdańskiego wydawnictwa, objęliśmy patronatem medialnym.

Kroniki Times Square 0

“Kroniki Times Square”, sezon 1, epizod 6 i 7- wrażenia (ze spoilerami)

Już w poniedziałek czeka nas ósmy – finałowy – odcinek pierwszego sezonu serialu HBO Kroniki Time Square. W związku z tym zasiadamy do przedostatniego w tym sezonie Wielogłosu, w którym rozmawiamy o odcinku szóstym (why me?) oraz siódmym (au reservoir). Produkcja duetu George Pelecanos & David Simon rządzi się swoimi prawami i podąża nieśpiesznym rytmem do finału, który raczej nie przyniesie niespodzianek, ale nie rozpatrujemy tego w kategoriach negatywnych, ponieważ nie jest to tego typu dzieło – od którego wymagalibyśmy zaskoczeń. Zbliżamy się do wiekopomnej chwili, gdy na dobre rozpocznie się biznes pornograficzny i będzie on w pełni legalny. Ilu bohaterów będzie w tym bezpośrednio, a ilu pośrednio uczestniczyć? Tego dowiemy się już za dwa dni. Teraz zapraszamy na omówienie odcinka szóstego i siódmego.