Wywiady

0

Powinniśmy być świadomi tego, że czasem dobrze być tu i teraz, a nie patrzeć na to przez obiektyw – wywiad z Agnes Obel

Agnes Obel to duńska artystka mieszkająca w Berlinie, która już w wieku sześciu lat zaczęła grać na fortepianie. Jej matka była błyskotliwym muzykiem, a ojciec kolekcjonerem egzotycznych instrumentów. Przez to, że Agnes wychowywała się w otoczeniu sztuki, jej inspiracje sięgają od szwedzkiego pianisty jazzowego Jana Johanssona, po muzykę bardziej popularną takich wykonawców jak m.in. PJ Harvey, Claude Debussy, Roy Orbison czy Joni Mitchell. Jej debiutancki album Philharmonics pokrył się pięciokrotną platyną, a dzięki drugiej płycie, Aventine, wokalistka zaczęła być doceniana nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych. Trzecie wydanie Obel Citizen Of Glass z 2016 roku porusza tematy transparentności w ludzkim życiu, a trasa artystki związana z albumem trwa. Agnes 30 maja zagrała we Wrocławiu, a 31 maja w Łodzi; przed drugim, łódzkim koncertem, porozmawiała ze mną o swojej płycie, social mediach, a także o Berlinie i filmach Krzysztofa Kieślowskiego.

agata strzeszewska 0

W każdą z kołysanek włożyłam wiele serca – rozmowa z Anetą Strzeszewską

Jazzowa wokalistka, Aneta Strzeszewska, postanowiła, niczym swego czasu Oskar Kolberg, zebrać zapomniane już ludowe kołysanki i zrekonstruować oraz przypomnieć je w nowoczesnych aranżacjach na wyjątkowej płycie Kołysanki Niedziesiejsze. O genezę projektu, jego powstawanie i w końcu o efekt końcowy podpytałem artystkę w krótkiej rozmowie. Zapraszam do lektury.

So Slow 0

So Slow to niewiadoma, medium, które zaskakuje nas samych – rozmowa z Arkiem Lerchem

So Slow powrócili w połowie maja z płytą 3T i zrobili to w najlepszym z możliwych stylu. O krążku aż huczy w całym muzycznym, alternatywnym podziemiu, a zespół zbiera zasłużone, wyłącznie pozytywne recenzje swojego najnowszego muzycznego dziecka. Nie dziwi mnie to ani trochę, ponieważ i mną ta muzyka zawładnęła na wiele dni i podejrzewam, że jeszcze wiele takich dni przede mną. Z okazji premiery 3T porozmawiałem trochę z perkusistą zespołu, Arkiem Lerchem, który wyczerpująco i niezwykle ciekawie odpowiedział na moje pytania. Zapraszam do lektury.