Wywiady

HellHaven 0

Żyjemy w czasach kultu pieniądza – rozmowa z Jakubem Węgrzynem i Sebastianem Najderem z HellHaven

Progresywno-metalowa ekipa HellHaven powróciła z następcą ciepło przyjętego debiutu Beyond The Frontier. Niewątpliwie wydany nakładem Pronet Records krążek Anywhere Out of the World jest zdecydowanym krokiem do przodu w karierze zespołu. O płycie, inspiracjach oraz naszym świecie porozmawiałem z dwoma muzykami HellHaven – Jakubem Węgrzynem oraz Sebastianem Najderem. Zapraszam do lektury.

ucherska 0

Teatr jest chorobą nieuleczalną – rozmowa z Katarzyną Ucherską

Scena Spectrum ostatniego weekendu wystawiła Edukację Rity autorstwa Willy’ego Russella na deskach Teatru Ateneum. Sala została wypełniona po ostatnie siedzenia, a to nie koniec, bo kolejna okazja do zobaczenia na jednej scenie Piotra Fronczewskiego i Katarzyny Ucherskiej już niedługo – dokładnie w tym samym miejscu, w dniach 16-18 marca spektakl zostanie powtórzony. Ponadto Scena Spectrum rusza ze sztuką w Polskę i na wiosnę mieszkańcy innych miejscowości niżWarszawa będą mogli podziwiać Edukację Rity na żywo. To teatralne wydarzenie to dobra okazja do rozmowy z Katarzyną Ucherską, odtwórczynią roli Rity. Zapraszam do lektury.

0

Grono odbiorców muzyki ambitniejszej powiększa się i będzie się powiększać – wywiad z Wojtkiem Fedkowiczem

Wojtek Fedkowicz to absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji, laureat Bielskiej Zadymki Jazzowej, zdobywca Grand Prix na festiwalu Jazz Juniors oraz nagrody ZAIKSu w konkursie Jazz Nad Odrą, a także lider zespołu Noise Trio. Grupa wykonuje autorskie kompozycje będące połączeniem modern jazzu, swobodnej improwizacji z wpływami drum’n’bass oraz pokrewnymi gatunkami muzyki elektronicznej. W wywiadzie dla Głosu Kultury artysta opowiada o swoich projektach muzycznych, jazzie w Polsce, a także odkrywa tajniki pracy muzyków w programach telewizyjnych oraz ujawnia plany dotyczące twórczości.

Elżbietą Rodzeń 0

Niech każdy czyta to, co mu się podoba – wywiad z Elżbietą Rodzeń, autorką „Zimowej miłości”

Literatura polska ma się bardzo dobrze i każdy kolejny rok tylko potwierdza tę tezę. Pisarze w naszym kraju nie boją się w zasadzie żadnego gatunku, dzięki czemu czytelnicy mogą wybierać w publikacjach tak różnorodnych, jak ludzkie gusta. Również powieści o miłości nie są gatunkiem, którego powinniśmy się wystrzegać. Idealnym przykładem  na to jest najnowsza ksiażka Elżbiety Rodzeń, Zimowa miłość, w której romans kobiety i mężczyzny to tylko jeden z wątków, obok którego pisarka porusza wiele zarówno ciekawych, jak i ważnych tematów. Opowieść o niezależnej Annie i jej dawnej miłości, Michale, idealnie wpasowuje się w panujące na zewnątrz mrozy i niezamierzające topnieć śniegi. Nie tylko bowiem przenosimy się w równie biały krajobraz, ale także nasze serca zostają rozgrzane tak mocno, że całkowicie zapominamy o minusowych temperaturach. Głos Kultury objął powieść Zimowa miłość patronatem medialnym i dziś zapraszamy Was do lektury wywiadu z Elżbietą Rodzeń. Porozmawiałam z pisarką zarówno o jej najowszej książce, jak i o pracy pisarza w Polsce, szkolnych lekturach i pomysłach na nową historię. Nie udało się jednak uniknąć pewnych spoilerów dotyczących powieści, dlatego przestrzegam tych, którzy Zimowej miłości jeszcze nie mieli okazji czytać  – pędźcie do księgarni, czytajcie, a później zapraszam ponownie tutaj ;).