11 grudnia 2015 roku w polskich kinach pojawi się film Pionierzy marzyciele, który światową premierę miał na tegorocznym, 65. MFF w Berlinie w sekcji Panorama. Jest to paradokumentalna, słodko-gorzka wędrówka do źródeł własnej tożsamości, kompleksów i marzeń. W serwisie Youtube pojawił się już polski, oficjalny zwiastun. Portal Głos Kultury objął patronatem medialnym ten film. Dystrybutorem filmu jest Aurora Films.
Obraz Natalii Kudriaszowej jest dedykowany całemu pokoleniu dzisiejszych trzydziestoparolatków, którzy dorastali u zmierzchu socjalistycznego imperium, wierząc w ideały Lenina i śniąc o wielkich czynach. Każdy z bohaterów filmu w dzieciństwie chciał być takim jak Wielcy Pionierzy, którzy byli wzorem do naśladowania dla wszystkich radzieckich dzieci oraz jednym z najbardziej skutecznych narzędzi socjalistycznej propagandy. Każdy z nich w dorosłym życiu przekonał się, że bohaterstwo wymaga większych poświęceń, niż mogłoby się wydawać.
Pionierzy marzyciele to portret straconego pokolenia, które, indoktrynowane socjalistyczną baśnią o Wielkich Pionierach, nie umie się odnaleźć we współczesnym świecie.
Reżyserka filmu, Natalia Kudriaszowa, podobnie jaj je rówieśnicy, należała do Organizacji Pionierskiej im. Lenina. W swoim filmie opowiedziała o własnych doświadczeniach z tego okresu, wykorzystała również historie swoich przyjaciół. W rozmowie z Jakubem Majmurkiem dla Krytyki Politycznej, wyznała: Przede wszystkim chciałam odtworzyć świat mojego dzieciństwa. Pokazać, jak bardzo współczesna Rosja różni się od kraju, w którym dorastaliśmy. Jak bardzo dla nas, dzieci, ważne były komunistyczne opowieści. Nie postrzegaliśmy ich jako propagandy, ale historie o prawdziwych postaciach o wielkich sercach, pełne humanistycznych wartości.
Kudriaszowa urodziła się w 1978 roku w Niżnym Nowogrodzie (wtedy Gorki). W rodzinnym mieście chodziła do szkoły teatralnej, którą ukończyła w wieku dwudziestu dwóch lat. Następnie studiowała w moskiewskiej Szkole Dramatycznej, gdzie zdobyła dyplom w 2006 roku. Przez kilka lat trudniła się aktorstwem, odnosząc na tym szczeblu sukcesy. Na prestiżowym Golden Mask Theatre Festival była nominowana za najlepszą rolę kobiecą w Przerwie Adolfa Szapiro. Kudriaszowa nie chciała jednak ograniczać się wyłącznie do grania. W 2012 roku ukończyła kurs dla scenarzystów i reżyserów. Jej filmy krótkometrażowe od razu przyniosły jej nagrody. The Freeze z 2011 roku na Art Kino Fest, a Poranek Lizy z 2012 roku nagrodę specjalną na Open Cinema Festival. Tę drugą Kudriaszowa nie tylko wyreżyserowała, ale też napisała scenariusz, zmontowała i wyprodukowała. Pionierzy marzyciele to jej pierwszy długometrażowy film, nagrodzony na festiwalu w Soczi.
Film Pionierzy marzyciele pojawi się w kinach w całej Polsce od 11 grudnia 2015.
Dystrybutorem filmu jest Aurora Films.
Źródło oraz fot.: Aurora Films