Sztuka może zmieniać świat. Rok rocznie w Polsce odbywa się coraz więcej aukcji dzieł sztuki, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne. Mimo niskich cen wywoławczych na aukcjach charytatywnych także padają rekordy. W styczniu tego roku za pracę Józefa Brandta na stacjonarnej licytacji w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zapłacono 1,5 mln złotych. Już 20 lutego w DESA Unicum odbędzie się trzecia edycja projektu SZTUKA TERAZ. Dochód z aukcji przeznaczony zostanie w całości na cele Szlachetnej Paczki, która już od 18 lat pomaga najbardziej potrzebującym.
Norman Leto, Edward Dwurnik, czy Adam Bakalarz to tylko kilku z grona 300 artystów, którzy w tym roku zgłosili swoje prace do udziału w projekcie SZTUKA TERAZ. Spośród 800 nadesłanych dzieł Rada Programowa Stowarzyszenia wybrała 100 prac, które oglądać można od 13 lutego na wystawie w DESA Unicum. Dzięki wystawie prezentowanej najpierw w Muzeum Narodowym w Krakowie, a następnie w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, dzieła początkujących jak i uznanych artystów ma szanse zobaczyć szerokie grono odbiorców. Organizatorom zależy aby w wydarzeniu wzięła udział jak największa liczba osób, dlatego licytacja każdej z prac rozpocznie się od zaledwie 500zł.
Takie wydarzenia mają na celu nie tylko zebranie środków dla najbardziej potrzebujących, ale także wspieranie młodych artystów w stawianiu pierwszych kroków na rynku sztuki – mówi Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum.
Od 2001 roku PACZKA pomogła zmienić na dobre historie ponad 170 tys. ubogich rodzin, które otrzymały paczki o wartości prawie ćwierć miliarda złotych. Każda złotówka zainwestowana w działalność Szlachetnej Paczki przekłada się na 9 zł w wartości pomocy bezpośredniej przekazanej rodzinom objętym wsparciem. Aukcje charytatywne mają także aspekt edukacyjny. Dzięki nim w Polsce coraz więcej osób zaczyna kolekcjonować sztukę sprawiając, że ten rynek jest dzisiaj najdynamiczniej rozwijającym się segmentem inwestycji alternatywnych. Stowarzyszenie WIOSNA stawia sobie za cel wsparcie początkujących kolekcjonerów.
Chcemy uczyć Polaków inwestowania w sztukę, uwrażliwiać na piękno i na drugiego człowieka. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom Polska staje się krajem ludzi twórczych, takich, którzy przy pomocy sztuki chcą zmieniać świat – mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia.
DESA Unicum od lat angażuje się w aukcje charytatywne. Podczas cyklicznych jak i specjalnych wydarzeń prezes domu aukcyjnego prowadzi licytacje, z których dochód przeznaczony jest na cele dobroczynne. Juliusz Windorbski od lat sam angażuje się w działalność charytatywną i współpracuje z wieloma fundacjami. Obecnie dom aukcyjny bierze udział w aż 10 cyklicznych wydarzeniach rocznie, w tym m.in. Charytatywnym Balu Dziennikarzy, Balu dobroczynnym „Spragnieni piękna”, a także Aukcji Sztuki Współczesnej organizowanej przez Fundację Bátor Tábor, z którą DESA Unicum związana jest od samego początku. Ze względu na skalę działalności do pracy przy inicjatywach charytatywnych powołany został specjalny zespół.
Poza cyklicznymi aukcjami Dom Aukcyjny wspiera także wydarzenia specjalne. W tym roku w siedzibie DESA Unicum odbyła się pierwsza w historii aukcja stacjonarna Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystawiona na aukcji praca Józefa Brandta Jarmark w Bałcie na Podolu, której cena wyjściowa wynosiła zaledwie 1 tys. zł została sprzedana za rekordową kwotę 1,5 mln złotych. Cały dochód z aukcji przeznaczony został na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Aukcja SZTUKA TERAZ: 20 lutego 2019, godz.19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Wystawa obiektów: 13-20 lutego 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny