Wygląda na to, że w październiku czeka nas prawdziwa literacka uczta. Wydawnictwo Świat Książki pobudza czytelnicze apetyty, serwując nam na długo przed premierą garść informacji o powieści Dziewczyna z pociągu. Powieści, która już teraz okrzyknięta została najszybciej sprzedającym się debiutem w historii.
Dziewczyna z pociągu to debiut Pauli Hawkins wpisujący się w gatunkowe ramy thrillera psychologicznego. Opis, jakim częstuje nas wydawca, jest skromny i niewiele mówiący, a komuś może wydawać się nawet z pozoru nie zachęcający do lektury. Jednak z doświadczenia wiemy przecież, że niejednokrotnie opis, który przyśpieszał bicie serca u zapalonego czytelnika, okazywał się albo zdradzać za dużo, czym obniżał ocenę książki i przyjemność płynącą z lektury, albo po prostu nieco rozmijał się z prawdą.
O fabule powieści Pauli Hawkins wiemy na razie tyle:
Rachel codziennie dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.
Powieść przede wszystkim zapowiada się intrygująco właśnie poprzez tajemniczy opis, który z jednej strony nie zdradza zbyt wiele, a z drugiej zostawia duże pole do popisu i jeszcze przed polską premierą książki uruchamia wyobraźnię przyszłego czytelnika. Dużo więcej z kolei wiemy na temat tego, jak Dziewczyna z pociągu została przyjęta przez czytelników w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.
W Stanach Zjednoczonych Dziewczyna z pociągu sprzedała się już w liczbie ponad 2 milionów egzemplarzy, a w Wielkiej Brytanii kupiono ich ponad milion. Czterdzieści cztery kraje wykupiły już prawa do tej powieści, a wytwórnia DreamWorks nie dała się długo namawiać i już jest oficjalnym właścicielem praw do scenariusza na podstawie książki. Dziewczyna z pociągu utrzymuje się na liście bestsellerów New York Timesa już od 22 tygodni, a nieprzerwanie gościła na pierwszym miejscu 14 tygodni i tym samym pobiła dotychczasowego rekordzistę – Kod Leonarda da Vinci. Nie można pominąć faktu, że nie było w Wielkiej Brytanii książki z kategorii literatury dla dorosłych, która sprzedawałaby się tak szybko, będąc jednocześnie debiutem. Natomiast według danych z USA co sześć sekund ktoś kupuje tam egzemplarz Dziewczyny z pociągu.
Dodatkową zachętą są słowa samego Stephena Kinga, który gdzieś miał przespaną, spokojną noc i ponad nią postawił przeczytanie do końca właśnie Dziewczyny z pociągu. Rekomendacje są więc wyśmienite, statystyki każą spodziewać się fantastycznej, zapierającej dech w piersiach historii. Skoro Mistrz Horroru zarwał noc, aby spędzić ją z Dziewczyną z pociągu, kim my jesteśmy, aby jej tego odmówić? Na to jednak przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Premiera debiutanckiej powieści Pauli Hawkins co prawda w październiku, ale po takich rekomendacjach Świat Książki już teraz może szykować się na lawinę zamówień.
Informacje i Fot.: Świat Książki