Festiwale i koncerty na świeżym powietrzu to najważniejsze atrakcje w sezonie letnim w wielu miejscowościach. Imprezy plenerowe przyciągają tłumy gości, dlatego są skutecznym elementem promocji miasta. Występy na scenie wymagają jednak odpowiedniej oprawy, aby artyści mogli w pełni zaprezentować swoje możliwości, a przekaz dotarł nawet do dalszej części widowni. Jeżeli zajmujesz się organizacją imprez, zobacz, w jakie elementy powinna zostać wyposażona profesjonalna scena.
Oświetlenie i nagłośnienie
Podczas przygotowywania sceny do występu najważniejsze jest to, aby uczestnicy koncertu mieli zapewniony dobry odbiór muzyki. Niektórzy artyści korzystają ze swojego sprzętu, jednak takie elementy jak nagłośnienie powinny stanowić stałe wyposażenie sceny. W związku z tym, że przebieg imprezy plenerowej w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, należy odpowiednio zabezpieczyć nagłośnienie i oświetlenie przed ewentualnym deszczem. Reflektory powinny być umieszczone w szczelnej obudowie, dzięki czemu będzie możliwe wykorzystanie efektów świetlnych nawet przy niekorzystnej aurze.
Technologia sceniczna
Koncert to nie tylko możliwość posłuchania ulubionego wykonawcy. Coraz więcej artystów rozbudowuje występ o elementy teatralne – zwłaszcza gdy jest to tematyczna trasa koncertowa, która odbywa się zgodnie z motywem przewodnim. Żeby przedsięwzięcie mogło odbyć się według planu, konieczne jest wyposażenie sceny w dodatkowe technologie. Mechanika sceniczna BSC System to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego występu. Można skorzystać z gotowych rozwiązań lub zaprojektować urządzenia sceniczne, aby dostosować je do parametrów sceny.
Jakie są podstawowe elementy mechaniki, które stanowią obowiązkowe wyposażenie?
- Mosty oświetleniowe – to konstrukcje, na których rozmieszczone są reflektory. Można nimi sterować w pionie i poziomie, dostosowując efekty świetlne do programu wydarzenia.
- Sztankiety sceniczne – to obowiązkowe elementy każdej sceny, gdyż sprawdzą się nie tylko podczas koncertów, ale także innych przedsięwzięć kulturalnych. Służą do eksponowania dekoracji oraz przymocowania dodatkowego oświetlenia czy mechaniki scenicznej.
- Bębny kablowe – zwijacze służą do kontroli i obsługi przewodów zasilania. Dzięki nim można uporządkować okablowanie oraz zabezpieczyć je przed poplątaniem, uszkodzeniem lub przemoczeniem.
Oczywiście to tylko niektóre z elementów sceny, które powinny zostać zamontowane przed koncertem. Są one jednak tak uniwersalne, że warto zainwestować w taką mechanikę na stałe. Dzięki nim scena zostanie profesjonalnie przygotowana na występy teatralne, pokazy lub festiwale muzyczne. Nowoczesne urządzenia są zaprojektowane tak, że można nimi sterować za pomocą mechanizmów elektrycznych, co także jest sporym ułatwieniem dla organizatorów.
Przygotowanie sceny do koncertu plenerowego wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków dla artystów i widowni. Projektując miejsce występu, należy więc zwracać uwagę przede wszystkim na aspekty techniczne. Zadbanie o atmosferę panującą podczas wydarzenia to zadanie, które należy już do wykonawców muzycznych.
1 Komentarz
polecam sceny od https://firmanaglosnieniowa.pl/