Keyboard jest instrumentem, który idealnie nadaje się na początek przygody z muzyką. Co więcej, będzie to doskonały wybór zarówno dla młodych, jak i dorosłych muzyków. Kupno keyboardu nie jest rzeczą łatwą ze względu na wiele różnych czynników. Liczba tego typu instrumentów dostępnych na rynku również nie ułatwia zadania. Warto zaznaczyć, że pierwszy keyboard może znacząco wpłynąć na chęć i zapał do dalszej nauki gry. Dlatego też tak istotne jest, aby wybór instrumentu wsparty był konkretną wiedzą na jego temat. W tym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie keyboardu.
Czym charakteryzuje się keyboard?
Na samym początku należy zauważyć, że keyboard bardzo często bywa mylony z syntezatorem, organami elektrycznymi czy pianinem elektrycznym. Stosowanie tych terminów zamiennie w odniesieniu do keyboardu jest błędem, ponieważ jest on całkowicie odrębnym instrumentem. Główną cechą wyróżniającą keyboard jest to, że dzięki zaprogramowanym rytmom i akompaniamentom może on zastąpić cały zespół muzyczny.
Jedna osoba z powodzeniem może grać muzykę, która brzmi jakby grał cały zespół. To dzięki temu, że technika gry na keyboardzie charakteryzuje się tym, że prawa ręka gra melodię, lewa zaś akompaniament. Umożliwia to fakt, że klawiatura instrumentu jest dwudzielna.
Warto podkreślić, że keyboard, z uwagi na swoją specyficzną technikę gry, jest instrumentem dość prostym do nauki. Grę na keyboardzie można opanować nawet kilka razy szybciej w porównaniu do fortepianu czy pianina.
Jaki keyboard dla początkujących?
Wybór keyboardu dla początkujących nie jest wcale tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, które potrafią realnie wpływać na komfort nauki.
Pierwszym i w zasadzie najistotniejszym elementem jest szerokość klawiatury. Standardowa i podstawowa liczba to 61 klawiszy, czyli 5 oktaw (od c do c). Wówczas możemy mówić o pełnowymiarowym instrumencie, który daje muzykowi pełne możliwości. Podczas wyboru keyboardu dla początkujących warto wziąć także pod uwagę:
- liczbę brzmień i rytmów – im większa liczba brzmień różnych instrumentów, tym lepiej. Keyboard jest w stanie bardzo dokładnie naśladować konkretne brzmienia, dlatego umożliwia granie całych utworów przez tylko jedną osobę;
- polifonia głosowa – parametr ten jest istotny, ponieważ odpowiada temu, ile głosów może wybrzmiewać jednocześnie. Standardem jest od 32 do 48 głosów. Profesjonalne keyboardy potrafią posiadać polifonię na nawet 256 głosów;
- looper/sekwencer – pozwala na tworzenie własnych aranżacji, które następnie mogą być modyfikowane. Doskonałe rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych muzyków.
Jeśli chodzi o konkretne modele i marki, to zdecydowanym faworytem na rynku keyboardów jest japońska firma Casio Music. Ich produkty wyróżniają się doskonałą jakością wykonania, a także wieloma innowacjami technologicznymi. Spośród modeli dla początkujących bardzo popularny jest obecnie Casio CT-S300.
Sprawdź, jakie keyboardy ma w ofercie Casio Music: https://casiomusic.pl/produkty/keyboardy/
Co jeszcze warto mieć na uwadze przy zakupie keyboardu?
Jakie dodatkowe parametry warto mieć na uwadze? Z pewnością przydatny będzie harmonizer wokalny. Jest to świetna opcja dla osób, które lubią śpiewać i chcących modyfikować swój nagrany wokal. To praktyczne rozwiązanie w przypadku tworzenia własnych wokalnych pętli (loopów).
Przycisk „sustain” także jest bardzo użyteczny, szczególnie wtedy, gdy do keyboardu nie ma się dokupionego pedału. Umożliwia on granie płynnych dźwięków, które brzmią głęboko i nie „urywają się” zaraz po puszczeniu klawisza. Taki przycisk jest na przykład w wyżej wymienionym keyboardzie Casio CT-S300.
Istotna jest także liczba złączy. Wejście USB midi pozwala na podłączenie keyboardu do komputera w formie klawiatury sterującej. Wówczas możliwe jest granie na keyboardzie wszystkich brzmień wirtualnych instrumentów z programów do tworzenia muzyki.
Co więcej, wejście USB umożliwia także podłączenie keyboardu do tabletu, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z aplikacji do nauki gry na klawiszach, takiej jak na przykład darmowa Chordana Play.