Najlepsi autorzy kryminałów po raz drugi sięgnęli po akta szokujących zbrodni, które wydarzyły się w Polsce. Wszystko w związku z premierą nowego sezonu „Opowiem ci o zbrodni”. Wraz z książką i programem telewizyjnym, powraca również seria nowych audiobooków, w której lektorami będą znani polscy aktorzy. I chociaż kryminały cieszą się niesłabnącą popularnością, to seriale i podcasty o prawdziwych zbrodniach zdobywają coraz większe rzesze fanów. Na czym polega fenomen true crime i dlaczego lubimy się bać?
Zło towarzyszy nam na każdym kroku, podobnie jak straszne historie. Opowieści o tajemniczych mordercach zaczynamy snuć już jako dzieci przy ognisku czy w namiocie. Informacje o prawdziwych zbrodniach, strzelaninach, tragediach bombardują nas z głośników i monitorów o każdej porze dnia i nocy. Strach przed przestępczością, jest na równi z fascynacją złem, którą eksperci określają jako całkowicie normalną. Walka dobra ze złem towarzyszy nam bowiem od zawsze.
Prawdopodobnie każdy jest w stanie przypomnieć sobie morderstwo, którego losy śledziła cała Polska. Naturalne jest, że chcemy poznać sprawcę i zrozumieć motywy jego działania. Podobnie jak w kryminałach, w true crime wciąga nas tajemnica. Sprawy są przerażające, ale próba zrozumienia ich, może dawać poczucie lepszego przygotowania w przypadku, gdy zaistnieje zagrożenie. W końcu takie rzeczy dzieją się na co dzień.
Tak jak i w przypadku kryminału jest chyba w nas ciekawość i potrzeba dotknięcia ciemnych aspektów życia. Może takiego zmierzenia się z nimi. W przypadku true crime mamy dodatkowo do czynienia z osobami, o których mogliśmy słyszeć. Takimi, które istnieją naprawdę – co tym bardziej może wzmagać ciekawość co do ich losów.
– mówi Katarzyna Puzyńska, pisarka, z wykształcenia psycholożka.
Fikcja jest jak sen. Odkładamy książkę, słuchawki, pilota i koszmar się rozpływa. A potem słuchamy wiadomości, i okazuje się, że są rzeczy na ziemi, o których się ani filozofom ani pisarzom nie śniło. O fikcji mawiamy „to nierealne”, „to prawie jak w życiu”. A o rzeczywistości ,”tego by żaden scenarzysta nie wymyślił”. I naprawdę się cieszymy, że nie spotkało to nas, ani naszych dzieci. Jeszcze.
– mówi Mariusz Bonaszewski, aktor i lektor drugie odcinka nowego sezonu serii audiobooków „Opowiem ci o zbrodni” na Storytel.
Posłuchaj tego, czego nie zobaczysz
W najnowszym sezonie „Opowiem ci o zbrodni” usłyszymy wstrząsające historie prawdziwych zbrodni, którym po latach przyjrzeli się Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Katarzyna Puzyńska. Do obsady serii dołączają także Joanna Opiat-Bojarska i Max Czornyj.
Wśród poruszanych spraw znalazły się między innymi historia wampira ze Stefanowic, który mordował starsze kobiety, sprawa rytualnego mordu w bunkrze w Halembie oraz historia 24-letniego Patryka z Gdańska, którego ciało znaleziono po trzech tygodniach, od momentu gdy wyruszył w samotny rejs.
Wszystkich autorów zobaczymy na srebrnym ekranie w produkcji telewizji Crime+Investigation Polsat, a więcej mrocznych szczegółów będzie można odkryć słuchając rozszerzonej wersji historii w Storytel. Premiery w każdy piątek – o godz. 10:00 nowa historia do wysłuchania w aplikacji, a o godz. 22:00 do obejrzenia w dokumencie telewizyjnym.
W serii audiobooków, nagranych na podstawie drugiej części książki „Opowiem ci o zbrodni” usłyszymy Olgę Bołądź, Mariusza Bonaszewskiego, Szymona Bobrowskiego, Przemysława Bluszcza, Adama Ferency, Joannę Koroniewską i Andrzeja Zielińskiego.
Więcej na www.zbrodnia.storytel.pl
„Opowiem ci o zbrodni” w Storytel
Odc. 1 | Premiera 18 września
„Nie ma sprawy” czyta: Olga Bołądź
Katarzyna Puzyńska opowie historię miłosnego trójkąta z dramatycznym zakończeniem. Gdy małżeństwo przygarnia pod swój dach ministranta, para nie spodziewa się, że po latach okaże się on zabójcą
Odc. 2 | Premiera 27 września
„Szczególne potępienie” czyta: Mariusz Bonaszewski
Małgorzata i Michał Kuźmińscy zagłębiają się w sprawę podwójnego rytualnego morderstwa w bunkrze w Halembie. Sprawcy chcieli w ten sposób złożyć ofiarę szatanowi.
Odc. 3 | Premiera 4 października
„Gdy pisana nam śmierć” czyta: Andrzej Zieliński
Max Czornyj ujawnia kulisy szokującej sprawy wampira ze Stefanowic. Za swoje zbrodnie w latach 1994-1997 mężczyzna został skazany na karę dożywocia.
Odc. 4 | Premiera 11 października
„Linia obrony” czyta: Adam Ferency
Joanna Opiat-Bojarska zagłębia się w sprawę tajemniczego zniknięcia młodej kobiety w Poznaniu w 2000 roku. Ciała kobiety do dziś nie odnaleziono.
Odc. 5 | Premiera 18 października
„Może” czyta: Przemysław Bluszcz
Igor Brejdygant mierzy się z historią 24-letniego Patryka, który nieraz żeglował już po świecie. W ostatni rejs udał się sam. Jego ciało znaleziono po trzech tygodniach nieopodal gdyńskiego portu.
Odc. 6 | Premiera 25 października
„Game over” czyta: Joanna Koroniewska
Marta Guzowska opowie historię śmierci 17-letniej Agaty z Wejherowa. Wszystkie poszlaki wskazują na zabójstwo, ale czy rzeczywiście tak było?
Odc. 7 | Premiera 1 listopada
„Łowca” czyta: Szymon Bobrowski
Wojciech Chmielarz opowie o związku, którego bajeczny początek w świecie wirtualnym nie zapowiadał tragicznego finału w rzeczywistości.