Beksiński to artysta, o którym słyszał prawdopodobnie każdy Polak. Był malarzem, fotografem, rzeźbiarzem, rysownikiem, inżynierem i grafikiem komputerowym. Stworzył swój własny styl, mroczny i niepokojący, a jednocześnie fascynujący. Dzieła Beksińskiego do dzisiaj wywołują dyskusje, co najlepiej świadczy o jego talencie.
Słynne dzieła Beksińskiego
Artysta stworzył swój własny styl, dzięki któremu trudno pomylić jego obrazy z twórczością innych malarzy. Beksiński fascynował się ludzkim ciałem i śmiercią. Na jego obrazach bardzo często obecne są więc anatomiczne szczegóły i wzbudzające niepokój, zdeformowane postaci, przypominające człowieka.
Jednym z takich dzieł jest obraz z 1984 roku. Przedstawia twarz, posiadającą cechy ludzkie, a jednocześnie zdeformowaną. Beksiński sięgnął po mocny akcent kolorystyczny – ciało postaci jest błękitne. Twarz jest spękana, przywołuje skojarzenia ze zniszczoną czaszką. Postać jest pozbawiona oczu, co wywołuje uczucie grozy, typowe dla twórczości Beksińskiego. Oryginał został namalowany olejem na płycie pilśniowej.
Postać, przypominająca człowieka, pojawia się również na obrazie z 1978 roku. W osi dzieła znajduje się twarz, przywołująca skojarzenia z murem lub drewnem. Choć postać posiada cechy ludzkie, nie wydaje się żywa. Wrażenie niepokoju potęgują też brak oczu oraz widoczne żyły. Oryginał został wykonany olejem na płycie pilśniowej.
Podobny motyw pojawia się na obrazie z 1989 roku. Dzieło przedstawia postać kobiecą. Posiada ona jednak cechy typowe dla twórczości Beksińskiego. Na pierwszy rzut oka, widz może odnieść wrażenie, że ma do czynienia z elegancką kobietą. Postać ma na sobie kapelusz oraz wytworny strój. Twarz postaci wywołuje jednak grozę. Jej znaczna część uległa zniszczeniu. Obraz stanowi więc typowy przykład twórczości Beksińskiego, w której często pojawiała się tematyka destrukcji i przemijania. Oryginał został namalowany olejem na płycie pilśniowej.
Postać ludzką przedstawia również obraz z 1984 roku. Beksiński nawiązał do stylistyki XVI i XVII wieku. Na obrazie znajduje się ludzka głowa z charakterystyczną kryzą. Typowo dla twórczości Beksińskiego, postać jest pozbawiona oczu, co wprowadza atmosferę niepokoju. Obraz może przywoływać skojarzenia z twórczością Williama Szekspira. Oryginał został wykonany olejem na płycie pilśniowej.
Obrazy Beksińskiego w Twoim domu
Prawdopodobnie każdy wielbiciel twórczości Beksińskiego chciałby mieć chociaż jedno jego dzieło w swoim domu. Co ciekawe, istnieje taka możliwość. Drukarnia BOSZArt posiada w sprzedaży reprodukcje Beksińskiego. W ofercie znajduje się poonad 300 dzieł malarza. Są wykonywane techniką druku cyfrowego, która pozwala na uzyskanie obrazów bardzo wysokiej jakości.
Warto też zwrócić uwagę, że drukarnia BOSZArt posiada prawną zgodę Muzeum Historycznego w Sanoku na dystrubucję reprodukcji obrazów Beksińskiego. Jest to jedyna firma w Polsce, która posiada takie zezwolenie. Zgoda Muzeum Historycznego ma istotne znaczenie, ponieważ znajduje się w nim Galeria Zdzisława Beksińskiego, licząca około sześciuset prac. Jest to największa taka ekspozycja na świecie. Warto też pamiętać, że Sanok jest rodzinnym miastem Beksińskiego, a więc miejscem dla niego szczególnym.
Możliwość zakupu reprodukcji dzieł artysty jest dobrą wiadomością dla wszystkich wielbicieli jego twórczości. Działania drukarni BOSZArt przyczyniają się do popularyzacji obrazów Beksińskiego, a co za tym idzie – promocji polskiej sztuki.
2 Komentarze
Wiadomości ze świata sztuki, inspirują i pomagają na jej dalszy rozwój i istnienie
Wiadomości ze świata sztuki, inspirują i pomagają na jej dalszy rozwój i istnienie