W miniony poniedziałek z ramienia FlixClassic – platformy VOD specjalizującej się w filmowych klasykach i nie tylko – odbyły się warsztaty z Tomaszem Raczkiem – krytykiem filmowym, autorem programów telewizyjnych, redaktorem naczelnym miesięcznika „Film” w latach 2012-2013, a od 2017 redaktorem naczelnym „Magazynu Filmowego” wydawanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Tomasz Raczek to także twórca youtubowego kanału Wideorecenzje Tomasza Raczka. Aby wziąć udział w warsztatach, należało nagrać konkursowe wideo z zapowiedzią wybranego dzieła z biblioteki filmowej FlixClassic.pl. Zwycięzcy dzięki radom pana Tomasza mogli dowiedzieć się, w jaki sposób opowiadać o filmach, by wzbudzić zainteresowanie widza i zachęcić do seansu. Warsztaty były w pewnym sensie kolejnym wyzwaniem konkursowym, gdyż wybrane nagrania wieńczące całość zostaną zaprezentowane jako zapowiedzi filmowe na wyżej wymienionej platformie VOD.
Wydarzenie podzielone było na dwie części – pierwsza, teoretyczna, rozpoczęła się wystąpieniem pani Małgorzaty Markiewicz z FlixClassic, następnie po powitaniu uczestników pan Tomasz Raczek rozpoczął wystąpienie opiewające w liczne anegdoty z życia zawodowego, ubarwione wieloma postaciami, które spotkał na swojej drodze. Bardzo ciekawie było posłuchać o dawnych zasadach rządzących Telewizją czy wysłuchać anegdoty o jamniku Puzonie, który żył na antenie telewizyjnej 30 lat w towarzystwie Jerzego Waldorffa. Równie interesująca była historia o wyjeździe do Edynburga podczas studiów na Akademii Teatralnej, pan Tomasz bowiem spotkał tam Lesliego Mitchella, legendarnego spikera i aktora, który ofiarował mu cenne rady dotyczące przekazywania treści w TV, a także wskazówki – jak w krótkim czasie opowiedzieć o filmie tak, by potencjalny widz chciał obejrzeć zapowiedziane dzieło.
Prócz wielu interesujących historii z pierwszej części warsztatów można było również dowiedzieć się między innymi o cechach dobrego opowiadacza. Przede wszystkim w pamięci utkwiło mi to, by traktować widza jak przyjaciela i być skoncentrowanym jedynie na przekazywanej treści bez względu na okoliczności towarzyszące nagrywaniu zapowiedzi. Doskonałym tego przykładem były fragmenty nagrań pana Tomasza dla Onetu. Jedna z nich miała miejsce w księgarni, w której łatwo było stracić uwagę i zapomnieć, co właściwie chce się przekazać. Każda z zapowiedzi została omówiona przez prowadzącego i zakończona wnioskami. Na przykład w przypadku filmu Lokis Janusza Majewskiego, dowiedzieliśmy się, jak poprawnie podawać wizytówkę i o której godzinie wypada pojawić się w gościach podczas pierwszej wizyty. To wszystko miało za zadanie podkreślić, jak ważne jest wyłapywanie nieoczywistości, swoistych perełek z dzieł filmowych, tak, by były one bliższe, bardziej ludzkie dla przyszłych widzów.
Druga, praktyczna część warsztatów rozpoczęła się od rozmowy uczestników między sobą, a następnie zaprezentowaniu kolegi z pary przed kamerą w minutowym wystąpieniu. Lekkość, z jaką uczestnicy wypowiadali się przed kamerą i przekazywali informacje o swoich nowych kolegach, była godna podziwu. Uczestnicy doskonale zdawali sobie sprawę z roli, jaką pełni prezenter, i bez wątpienia wiele rad, których wysłuchali w części pierwszej, wykorzystali w swoich prezentacjach. Równolegle uczestnicy mieli indywidualne rozmowy z panem Tomaszem na temat swoich nagrań konkursowych. Po motywujących do działania rozmowach pan Tomasz podzielił się swoim komentarzem na temat nagrań przygotowanych na warsztatach.
Słowem podsumowania warto zaznaczyć, że warsztaty z panem Tomaszem to bardzo inspirujące wydarzenie, opiewające w dobrą energię i ciekawe osoby, które łączy zamiłowanie do kina. Mam nadzieję, że to była pierwsza, lecz nie ostatnia edycja tego przedsięwzięcia, gdyż bez cienia wątpliwości warto wziąć w nim udział, by później w domowym zaciszu zatopić się w produkcjach FlixClassic w towarzystwie zachęconych naszą zapowiedzią znajomych.
Fot.: FlixClassic, własne
Podobne wpisy:
- Konkurs filmowy FlixClassic – do wygrania warsztaty…
- FlixClassic wyłonił zwycięzców w konkursie filmowym.…
- FlixClassic przedłuża zgłoszenia do konkursu, w…
- FlixClassic – rusza platforma VOD z klasykami…
- „Wróg doskonały” z Tomaszem Kotem – #wartoczekać!
- 6 filmów rozwijanych na Doc Lab Poland w selekcji 61. KFF!