Muszę się do czegoś przyznać. Pierwszy raz w życiu czułam się zaopiekowana przez książkę. Tak. Dokładnie. Przeczytałam już dużo poradników psychologicznych. Lubię samorozwój, dbanie o swoje zdrowie psychiczne, jednak pierwszy raz towarzyszy mi takie odczucie. Na początku trochę dziwnie się z tym czułam. Jednak z każdą kolejną stroną to uczucie mi mijało i stało się „naturalne”. Autorka Andżelika Dominiak-Banach (na Instagramie znana jako @babeczka_od_psychologii) pozwoliła mi się poczuć ważną, zadbaną i interesującą osobą podczas czytania jej książki – Self Care. Droga do samoakceptacji. Dlaczego mam takie wrażenie? I co ta książka zmieniła w moim życiu?
Po pierwsze jest to poradnik, ale nie z tych, które dają złote zasady, a potem czytelnik o nich zapomina. Absolutnie nie. Ta książka powinna należeć do kanonu szkolnych lektur. Ponieważ dotyka bardzo ważnych tematów dotyczących higieny życia. Wprowadzenie i uświadomienie sobie niektórych mechanizmów może ułatwić młodym ludziom wejście w dorosłe życie. Autorka stopniowo dozuje wiedzę, na samym początku wyjaśniając pojęcia takie jak self-care, self-love. Podaje przyczyny, dla których w codziennym życiu jest nam tak trudno znaleźć czas na zadbanie o siebie. Osobę, o którą powinniśmy dbać najlepiej, jak się tylko da, ponieważ sami, nie będąc szczęśliwymi, nie będziemy mogli się dzielić pozytywnymi emocjami z innymi.
„Babeczka od psychologii” pokazuje na licznych przykładach, że niemożliwym jest dbanie o siebie w momencie, kiedy siebie nie kochamy. Nie szanujemy swoich potrzeb, poddajemy się krytyce innych osób. Bez samoakceptacji nie ma samodbałości. I to jedna z ważniejszych rzeczy, jakie należy zapamiętać. Pani Andżelika we wspaniały sposób pokazuje, że my, kobiety, mamy naturalną tendencję do dbania o innych, zabiegania o ich szczęście, zapominając niestety o sobie. Co ważne, ukazuje to na przykładach innych Czytelniczek. Sprawiając, że codzienne problemy, zmartwienia stają się bardziej znormalizowane, ponieważ nie dotyczą bezpośrednio tylko jednostki.
Co mi daje czytanie o innych podobnych przypadkach? Poczucie zjednoczenia, brak osamotnienia. Zapoznając się z innymi historiami, jestem w stanie dopasować udzielane rady do swoich nawyków oraz powoli wychodzić z tych pułapek codzienności. Autentyczność, zdefiniowanie swoich potrzeb, poznanie swoich emocji, samoakceptacja to kluczowe zagadnienia przewijające się przez książkę. Zagadnienia, które są tak istotne dla każdego z nas, a często pomijane.
Nie mogę pominąć faktu, że książka jest kierowana do wszystkich. Nie ma w niej naukowych definicji, zagadnień trudnych do zrozumienia przeciętnemu Czytelnikowi. Nie stanowi bariery jej zrozumienie i wcielenie w życie. Warto wspomnieć także o walorach estetycznych Self Care. Droga do samoakceptacji – twarda oprawa w pozytywnych kolorach zieleni i żółci przykuwa uwagę. Przepiękne ilustracje umilają zdobywanie wiedzy, a wstążka służąca za zakładkę nadaje elegancji.
Książkę Andżeliki Dominiak-Banach mogę polecić z czystym sumieniem wszystkim tym, którzy chcą zacząć podążać własną drogą, zerwać z otaczającymi nas stereotypami. Pragną poczuć się wyzwoleni i w końcu zacząć żyć według własnych zasad, bez wyrzutów sumienia, że nie spełniają wymagań czy to najbliższych, czy społeczeństwa. Wiem, że ten poradnik zostanie ze mną zdecydowanie na dłużej. Będę do niego sięgać w trudniejszych momentach, chwilach zwątpienia, aby przypomnieć sobie, co jest naprawdę ważne w życiu.
Fot.: Publicat
Podobne wpisy:
- Okiełznać małego terrorystę – Stefanie Stahl – „Jak…
- Zbudować siebie od nowa – Helen Thomson – „Ta…
- Uwaga, wampir emocjonalny! – David J. Lieberman –…
- Podróż do wnętrza siebie – Helen Phillips – „Wizyta”…
- Szkoda czasu na to, co jest nieistotne - rozmowa z…
- Piętno przeszłości – Anne Mette Hancock – „Ostrze”…