Organizacja transportu instrumentów muzycznych nie jest łatwa. Wymaga gruntownych przygotowań, zwłaszcza jeśli dotyczy instrumentów dużych, których nie można zapakować w dostosowany futerał, albo tych starszych i niezwykle cennych. Ich kształty odbiegające od standardowych przesyłek oraz wartość i podatność na zniszczenia sprawia, że wymagają znacznej uwagi podczas przewozu.
Jak zorganizować transport instrumentów muzycznych?
Podczas transportu instrumentów muzycznych należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:
- wielkość i rodzaj instrumentu – podczas przewożenia fletu wystarczy nawet plecak, ale dla ciężkiego i dużego pianina może być konieczna pomoc firmy transportowej,
- rodzaj futerału – na dłuższe podróże lepiej odpuścić miękki pokrowiec i wybrać gigbag lub twardy futerał z włókna węglowego, który skuteczniej ochroni instrument. Inną opcją jest też skorzystanie ze specjalnej skrzyni do przewozu instrumentów – jest to droga, ale najbezpieczniejsza opcja,
- warunki transportu – niektóre instrumenty, np. te wykonane z drewna, nie lubią zmian temperatury, wymagają też zachowania odpowiedniego poziomu wilgotności,
- ułożenie instrumentu – nie powinno się układać instrumentów gryfem do dołu ani kłaść na futerałach ciężkich przedmiotów, jak również pozwolić, żeby obijały się od innych obiektów – instrumenty są delikatne, mogą się rozstroić i popękać.
Jak się okazuje, przewóz takich przedmiotów nie jest taki łatwy. Trzeba znać wymagania konkretnego instrumentu i odpowiednio go zabezpieczyć.
Znaczenie bezpiecznego transportu instrumentów muzycznych
W przypadku przewozu instrumentów, ich bezpieczeństwo ma najwyższe znaczenie. Często są to przedmioty bardzo kosztowne, do których właściciel jest silnie przywiązany emocjonalnie. Mogą kosztować tysiące, setki tysięcy złotych, a nawet miliony w przypadku rzadkich i znanych egzemplarzy. Poza tym dany instrument może towarzyszyć muzykowi wiele lat, a jeśli dodamy do tego wykonanie przez cenionego lutnika, otrzymujemy niezwykle wysoką wartość.
Oprócz tego, że instrumenty są drogie, odznaczają się również tym, że są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Łatwo je zarysować, połamać części, rozstroić czy uszkodzić. Co więcej, transport ma to do siebie, że podczas jazdy nie da się uniknąć drgań, może się zmieniać temperatura czy poziom wilgotności. Wszystkie te elementy mogą wpływać na stan instrumentu. Z tego względu tak ważne jest zminimalizowanie niekorzystnych czynników i odpowiednie zabezpieczenie każdej z części instrumentu.
Wyzwania w transporcie instrumentów
Jeżeli chodzi o małe instrumenty, takie jak flet, skrzypce czy gitara, można je łatwo przewieźć w dedykowanym futerale zwykłym samochodem. Trudności zaczynają się w momencie, w którym mamy do przejechania wiele kilometrów, podczas których instrumenty będą narażone na wstrząsy, drgania czy zmiany pogody.
W takiej sytuacji należy je starannie zabezpieczyć, np. owijając folią bąbelkową, żeby zapobiec ich przesuwaniu się wewnątrz futerału i zamortyzować wstrząsy oraz użyć odpowiednich materiałów, aby uniknąć przemieszczania się pokrowca w środku pojazdu. Warto również zdemontować części instrumentu, które na to pozwalają i oddzielnie zapakować elementy ruchome. Jeżeli mamy do czynienia z drewnem, warto umieścić w futerale nawilżacz, a w przypadku instrumentów strunowych należy poluzować struny i oddzielić smyczek od instrumentu.
Jak widać, każdy instrument muzyczny rządzi się swoimi prawami. Wymaga to od przewoźnika wiedzy na temat budowy poszczególnych instrumentów i warunków ich przechowywania. Bez dbałości o każdy element można nie tylko zarysować powierzchnie, ale nawet poważnie uszkodzić instrument.
Transport pianin i fortepianów
Wspomnieliśmy o instrumentach małych, które, chociaż cenne i delikatne, są stosunkowo łatwe do przewiezienia nawet we własnym zakresie, szczególnie na niewielkie odległości. Inaczej rzecz ma się w przypadku instrumentów dużych, ciężkich i o skomplikowanej budowie, tak jak w przypadku pianin czy fortepianów.
Do ich transportu konieczne jest już użycie specjalistycznego sprzętu, profesjonalnych wózków czy pasów transportowych oraz opakowań i amortyzacji, a także praca kilku osób. Co więcej, do samego przewozu dochodzi jeszcze wyniesienie instrumentu z domu, bloku, filharmonii czy sali koncertowej. Należy więc dobrze zabezpieczyć pianino lub fortepian. W tym celu warto zakleić klapę klawiszy, żeby się nie otwierała podczas przenoszenia, a później transportu. Trzeba również uniemożliwić dostanie się do instrumentu kurzu lub wilgoci, a także zminimalizować drgania i wstrząsy, np. okładając pianino tekturą i folią stretch.
Konieczne jest także dokonanie pomiarów, żeby mieć pewność, że da się znieść instrument klatką schodową albo że trzeba zorganizować inny sposób jego wyniesienia z budynku, np. przez okno. Poza tym tak duże instrumenty wymagają odpowiednio dużo miejsca w samochodzie. Do transportu pianin i fortepianów należy więc skorzystać ze specjalnego pojazdu, który pomieści instrument i zabezpieczenia. Więcej o przewozie pianina lub fortepianu przeczytasz na stronie: https://jupiter-transport.pl/transport-pianin/.
Standardy i procedury profesjonalnego transportu
Można pomyśleć, że specjalne zabezpieczenie instrumentów muzycznych, zapewnienie im miejsca, stałej temperatury i poziomu wilgotności oraz wyniesienie ich z budynku i ciągła ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi i drganiami w trakcie jazdy to wszystko, co należy wiedzieć o transporcie instrumentów muzycznych. Jest jednak inaczej. Poza wspomnianymi elementami ważne jest jeszcze wykupienie ubezpieczenia, obsługa celna i dopełnienie wszelkich formalności. Chociaż dobra firma transportowa zapewni odpowiednie bezpieczeństwo instrumentom, to jednak dla dodatkowej ochrony powinna mieć również ubezpieczenie na wypadek wszelkich uszkodzeń lub zgubienia.
A co, jeżeli chcesz przewieźć instrument za granicę? W przypadku lotu samolotem możliwe jest zabranie go jako bagażu podręcznego albo rejestrowanego. Poszczególne linie lotnicze mają jednak różne wytyczne dotyczące transportu instrumentów, dlatego najlepiej jest dopytać o warunki podczas zakupu biletu. Z kolei w przypadku transportu instrumentów lądem, mogą być potrzebne odpowiednie zezwolenia, w niektórych krajach również odprawa celna.
Rosnąca rola profesjonalnych firm transportowych w obsłudze instytucji kultury
Wiemy już, że transport instrumentów muzycznych nie jest łatwy. Wymaga odpowiedniego przygotowania i zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa na każdym etapie. Dodatkowo w przypadku dużych instrumentów, jak pianina, fortepiany, perkusje czy harfy, transport we własnym zakresie może być nawet niemożliwy. Z tego względu warto zostawić tę kwestię specjalistom znającym zarówno potrzeby danego instrumentu, jak i sposoby bezpiecznego przewozu.
Dobre firmy transportowe zapewnią optymalne warunki dla każdej przesyłki, którą mają pod swoimi skrzydłami, w tym tak delikatnej, jak instrumenty muzyczne. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z zabytkowymi i niezwykle cennymi instrumentami, jak np. skrzypcami Stradivariusa albo innymi kosztownymi przedmiotami, jak dzieła sztuki, jedyny transport, jaki powinniśmy rozważać, to ten profesjonalny, zorganizowany i przeprowadzony przez firmę, która zna się na rzeczy. Podczas przewozu obrazów lub rzeźb dla muzeów czy galerii należy zachować najwyższą ostrożność. Najmniejszy uszczerbek eksponatu jest ogromną stratą, nie tylko pieniężną, ale też historyczną. Więcej o transporcie dzieł sztuki przeczytasz na stronie: https://jupiter-transport.pl/transport-dziel-sztuki/.
Przy wyborze odpowiedniego przewoźnika instrumentów zarówno tych osobistych, jak i zabytkowych oraz dzieł sztuki, powinniśmy wziąć pod uwagę jego doświadczenie, wiedzę i możliwości przewozowe. Firmą transportową, która sprosta nawet tak specjalistycznym usługom, jest Jupiter. Wieloletnia obecność na rynku, bogata flota pojazdów dostosowanych do różnych potrzeb i doświadczony zespół umożliwiają skuteczne i przede wszystkim bezpieczne dostarczenie instrumentów pod wskazany adres w Polsce i za granicą. Oferują specjalistyczny sprzęt i profesjonalne zabezpieczenia, za pomocą których zapakują cenny ładunek, wyniosą go z budynku oraz dostarczą w nienaruszonym stanie do miejsca docelowego – filharmonii, muzeum albo domu artysty.