Ukraina! Festiwal Filmowy, jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce, rozpocznie się już 11 listopada na platformie mojeekino.pl, a od 12 listopada seanse będą odbywać się w warszawskiej Kinotece. W programie tegorocznej, szóstej edycji, znalazły się pokazy najnowszych ukraińskich filmów oraz wydarzenia towarzyszące.
W ramach tegorocznej odsłony festiwalu zostaną pokazane 54 filmy, w tym najnowsze produkcje fabularne, dokumentalne, animowane i krótkometrażowe, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, powstałe w Ukrainie w ciągu ostatnich lat.
Ostatnie lata to najbardziej owocny czas w kinematografii ukraińskiej od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku. Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów.
Hasło tegorocznego festiwalu to OBECNOŚĆ, rozumiana na kilka sposobów. To ugruntowana już obecność społeczności ukraińskiej w Polsce, to coraz bardziej doceniana obecność ukraińskiej kultury na arenie międzynarodowej, to wreszcie obecność interpretowana jako skupienie ukraińskich twórców filmowych na uważnej obserwacji ukraińskiej teraźniejszości.
Tegoroczny festiwal otworzy Nosorożec w reżyserii Ołeha Sencowa, pokazywany premierowo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz na Warszawskim Festiwalu Filmowym
W przemysłowym, prowincjonalnym mieście w Ukrainie lat 90. poznajemy młodego mężczyznę o pseudonimie „Nosorożec” – agresywnego delikwenta w dzieciństwie, który w dorosłości staje się brutalnym kryminalistą. Przyglądamy się jego dorastaniu na tle kłopotów rodzinnych i miłosnych. W czasach postsowieckich, w brutalnym społeczeństwie, Nosorożec szybko pnie się po szczeblach kariery w lokalnym gangu przestępczym, ale jego awans na przywódcę nie obywa się bez druzgocących poświęceń dla jego życia i bliskich wokół niego. Jego świat się wali, a rozdzierający go wewnętrzny konflikt, przybiera na sile – ale czy Nosorożec jest w stanie znaleźć odkupienie, zanim będzie za późno?
Filmem zamknięcia będzie ukraiński kandydat do Oscara 2022 – Złe drogi w reżyserii Natalii Worożbyt.
Mężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarz jest przetrzymywany w niewoli i brutalnie atakowany. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy.
W programie tegorocznej edycji znalazł się także nagrodzony na festiwalu w Berlinie odważny film reżyserki Kateryny Gornostaj Przystanek Ziemia oraz nagradzany dokument Ten deszcz nigdy nie ustanie w reżyserii Aliny Horłowej.
Podobnie jak na poprzednich odsłonach festiwalu, także w tym roku będzie trwał plebiscyt publiczności, która wybierze najlepszy film festiwalu. W zeszłym roku nagrodę publiczności otrzymały dwa filmy: U311 Czerkasy w reżyserii Tymura Jaszczenko oraz Ziemia jest niebieska jak pomarańcza w reżyserii Iryny Ciłyk. Oba filmy będzie można zobaczyć na festiwalu.
W tym roku festiwal zostanie poszerzony o konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. To doskonała okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Spośród zgłoszeń wyłonionych zostało 21 filmów, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych, które będą oceniane przez jury profesjonalne, jak i jury społeczne. W konkursie będzie można zobaczyć filmy z Ukrainy, Polski a także innych krajów.
Wyjątkowym wydarzeniem dla kinomanów będzie retrospektywa filmów Kiry Muratowej. To reżyserka niezwykła, radziecka i ukraińska zarazem. Jej wybitna twórczość jednak jest wciąż mało znana. Reżyserka zmarła w 2018 r. w wieku 83 lat w Odessie, gdzie mieszkała i tworzyła w ostatnich 23 latach swojego życia.
W ramach przybliżenia jej autorskiej twórczości zostaną pokazane filmy:
Krótkie spotkania
Długie pożegnania
Syndrom asteniczny
Wieczny powrót
Nie zabraknie też ciekawych wydarzeń towarzyszących, takich jak Misiowy Poranek dla dzieci, debata o kinie ukraińskim ostatnich 30 lat, wystawa prac Iwana Prychodko, jednego z najciekawszych ukraińskich artystów ludowych, spotkania z twórcami, zabawa w klubie festiwalowym Kulturalna oraz silent disco w ukraińskich rytmach.
W ciągu ostatnich lat Ukraina! Festiwal Filmowy stał się̨ rozpoznawalnym wydarzeniem dla mieszkańców Warszawy oraz Lublina, gdzie w 2019 roku odbyła się pierwsza replika festiwalu. W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, odbędzie się ono także w największych miastach Polski. W październiku we Wrocławiu i Toruniu odbyły się pierwsze repliki w ramach tegorocznej edycji. W tym roku festiwal odwiedzi także:
Łódź – ŁDK, Kino Perspektywa (5-7.11)
Gorzów Wielkopolski – Kino 60 Krzeseł (11-17.11)
Kraków – Kino Pod Baranami (12-18.11)
Gdańsk – Kino Żak (12-18.11)
Białystok – Kino Forum (12-17.11)
Katowice – Kino Światowid (19- 28.11)
Poznań – Kino Muza (25.11-2.12)
Lublin – Centrum Kultury (3-5.12)
Kraków – Kino Paradox (9-12.12)
Od 11 do 21 listopada filmy z tegorocznego repertuaru będą dostępne na platformie mojeekino.pl. Dzięki temu widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze dokonania ukraińskiej kinematografii pokazywane podczas szóstej odsłony festiwalu.
Szczegółowy program warszawskiej odsłony festiwalu znajduje się na stronie www.ukrainaff.com. Karnety oraz bilety dostępne są w kasach i na stronie Kinoteki, w aplikacji Going, w salonach Empik i na stronie www.empikbilety.pl
Karnety i bilety na pokazy online są dostępne na stronie www.mojeekino.pl.
Przeczytaj także:
Ukraina! Festiwal Filmowy – relacja z 5. edycji
Podobne wpisy:
- Jesień z kinem ukraińskim. Wkrótce Ukraina! Festiwal Filmowy
- Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie
- Ukraina! 5. Festiwal Filmowy on-line w całej Polsce
- 4. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY w Warszawie w dniach…
- Ukraina! Festiwal filmowy - informacja prasowa
- Ukraina! 5. Festiwal Filmowy w Kinie Iluzjon oraz online