W poczytalni powraca wielkimi krokami i nie ogląda się za siebie! Mole książkowe już zacierają ręce, bo zbliża się chyba najlepsza pora roku, jeśli chodzi o czytanie. Bo czy istnieje coś lepszego niż milutki kocyk, ciepła herbatka i dobra książka przy akompaniamencie świeczek i kolorowych światełek? Nie znam lepszego sposobu na spędzenie jesienne wieczoru, zwłaszcza po wielogodzinnej pracy czy intensywnej nauce na kolejną szkolną kartkówkę. W tym miesiącu niektórzy z nas powrócą do czasów wojennych, aby doświadczyć jednego z najtragiczniejszych momentów historii świata – za sprawą książek Dni długie jak lata czy Wrócę, gdy będziesz spała. Nieobce jest Wam nazwisko Kurt Vonnegut? To świetnie, bo macie możliwość poznania historii ekscentrycznego malarza i pewnej nieposłusznej wdowy dzięki lekturze Sinobrodego. A jeśli chcecie dowiedzieć się, co w październiku gra w duszach naszych redaktorów, sięgnijcie po nasze nowe patronaty Na pół bądź Egorcyzmy Anneliese Michel. Zapowiada się naprawdę strasznie… W końcu za niedługo Halloween!
LITERATURA POLSKA
Jak zdradzają Polacy – Dariusz Korganowski, Patryk Szulc, Zuzanna Szulc
13.10.2020| Prószyński i S-ka
To pierwsza książka o kulisach pracy detektywa! Szokujące wyznania tego, który śledzi zdradzających. Romans nierzadko zmusza do stworzenia drugiego, alternatywnego życia. Gdy druga połowa zaczyna mieć podejrzenia dotyczące zdrady, najlepiej zgłosić się do detektywa – tylko wtedy dowody będą miały sprawczą moc procesową i zostaną uwzględnione przez sąd.
Ta książka to wiele historii – ksiądz nieuznający celibatu, przyjaciółka domu, która zastępowała żonę, czy facet, który przez piętnaście lat miał drugą rodzinę.
Jak zdradzają Polacy to nieocenzurowana opowieść, która sprawi, że czytelnik zastanowi się dwa razy nad tym, czy warto zdradzać i… jak nie być zdradzanym.
Dni długie jak lata – Bogdan Bartnikowski
06.10.2020 | Prószyński i S-ka
Wojna widziana oczami dziecka – historia, która wstrząśnie niejednym czytelnikiem. Bogdan Bartnikowski, kiedy wybuchła wojna, miał zaledwie 7 lat. Podczas Powstania Warszawskiego był łącznikiem i walczył na Ochocie. Jego historia stanowi poruszające świadectwo dziecięcej wrażliwości wobec piekła wojennej rzeczywistości. Owo wydanie zawiera ponad sto pięćdziesiąt stron dotychczas niepublikowanego tekstu.
Kocham Cię, Lilith – Radek Rak
20.10.2020 | Prószyński i Ska
Pierwsza powieść Radka Raka podobno jest jak pierwsza miłość: szczera, rozgorączkowana, bezbronna. Spisana pięknym językiem historia opowiada o poszukiwaniu miłości i spełnienia, literaturze oraz życiu, których czasem nie można oddzielić od siebie.
Do sanatorium w Beskidzie Niskim przyjeżdża Robert – z myślą o odpoczynku i podreperowaniu zdrowia. Swój czas dzieli między spotkania z malarką Iwoną oraz lekarką Małgorzatą. Gdy po nocy, którą Robert i Iwona spędzają razem, malarka znika, a w sanatorium nikt nie pamięta takiej kobiety, Robert zastanawia się, czy to wszystko mu się tylko przyśniło? Czy wszystko jest tylko powieścią?
Wszystkie wiersze – Halina Poświatowska
07.10.2020 | Wydawnictwo Literackie
Legendarna poetka i jej wszystkie utwory – i to w jednej książce! To wyjątkowa okazja, by móc przeżyć wewnętrzne spotkanie z liryczną twórczością Haliny Poświatowskiej. To tuż obok Wisławy Szymborskiej najchętniej czytana polska poetka. Pozycja idealna na jesienne, długie wieczory spędzone pod kocem!
Hłasko. Proletariacki książę – Radosław Młynarczyk
28.10.2020 | Czarne
Zdarzeniami z jego życia można by obdzielić kilka osób, choć żył zaledwie trzydzieści pięć lat. Ta książka dotyczy Marka Hłaski – ikony i buntownika polskiej literatury, który szybko zyskał rozgłos. Jego narzeczoną była Agnieszka Osiecka, jego opowiadaniami interesowali się filmowcy, był o krok od zrobienia kariery w Hollywood.
Ta biografia pokazuje, że Hłasko żył szybko i intensywnie. Stał się obywatelem świata, a swoje doświadczenia przekuwał w literaturę. W swej książce Radosław Młynarczyk obala mity, tropi różnego rodzaju wątki. To zdecydowanie coś więcej niż intrygująca biografia!
LITERATURA ZAGRANICZNA
Sinobrody – Kurt Vonnegut
13.10.2020 | Zysk i S-ka
Prosta historia człowieka, który niszczy to, co kocha. Czyż ten opis nie pasuje do każdego człowieka choć w połowie?
Książka Kurta Vonneguta to fikcyjna autobiografia amerykańskiego malarza, który w pewnym momencie swojego życia postanawia… zerwać z malarstwem. Wchodzi on w posiadanie najwybitniejszych dzieł sztuki i nagle w jego życiu pojawia się młoda i bogata wdowa, która próbuje odkryć sekret starego malarza. Tajemnica kryje się w wielkim spichrzu na kartofle, do którego nikt nie ma dostępu. Żony Sinobrodego ginęły, ponieważ łamały zakaz zaglądania do jego komnaty – młoda wdowa postanawia zrobić to samo. Co wyniknie z tej historii?
Rebeka – Daphne Du Maurier
14.10.2020 | Albatros
Słynna powieść, która zainspirowała Stephena Kinga i Alfreda Hitchcocka! Już 21.10 będziemy mogli oglądać jej ekranizację na Netflixie – w rolach głównych Lily James i Armie Hammer.
Podczas wycieczki na Riwierę Francuską młoda dziewczyna poznaje wdowca, a po krótkiej znajomości decyduje się za niego wyjść. Sielanka dobiega końca, kiedy małżeństwo przyjeżdża do rodzinnej posiadłości mężczyzny. Gdy zachodzą w nim gwałtowne zmiany, młoda żona uświadamia sobie, że nie zna kompletnie człowieka, którego poślubiła…
Szczerze mówiąc, nie miałam okazji wcześniej czytać Rebeki, więc jestem bardzo podekscytowana i już nie mogę się doczekać!
Powiem tylko raz – Lisa Gardner
14.10.2020 | Albatros
Nowa powieść Lisy Gardner równa się wielkie emocje! Tym razem bohaterkami są trzy kobiety: policjantka, domniemana morderczyni oraz dawna ofiara…
Czy podobny wypadek może wydarzyć się dwa razy? Przed szesnastoma laty Evie Carter przyznała się do przypadkowego zastrzelenia ojca. Teraz policja znajduje ją nad zwłokami męża z pistoletem w ręku. Gdy zdjęcie jej męża obiega media, pewna kobieta – Flora – rozpoznaje w nim nie ofiarę, a jednego z oprawców, którzy zniszczyli jej życie. Czy przypomni sobie to, o czym przez lata chciała zapomnieć? Czy wraz z policjantką D.D Warren odkryje prawdę?
Na pół – Jasmin B. Frelih
21.10.2020 | Wyszukane
Wyobraźcie sobie bliżej nieokreśloną przyszłość – świat, jaki znamy, nie istnieje. Powszechny kryzys zwany „Wielką Kakafonią” doprowadził do rozpadu dotychczasowego porządku – władzę nad nowym światem przejęła Japonia.
W książce znajdziemy trzy przeplatające się ze sobą historie – Evana, uzależnionego od narkotyków dyrektora teatru w Tokio; Krasa, głowy rodu, byłego ministra spraw zagranicznych; a także Zoi, anarchistycznej poetki, która przygotowuje się do występu na festiwalu poetyckim w Brooklynie.
Na pół to eksperymentalna powieść, w której przekracza się granice – nie tylko te dotyczące przeszłości i przyszłości, ale i samego tekstu.
Objęliśmy patronatem medialnym ten tytuł – spodziewajcie się więc konkursu na naszym profilu!
Co nam zostało – Shilpi Somaya Gowda
22.10.2020 | Prószyński i S-ka
Jeśli oczekujecie wielkich emocji – sięgnijcie po tę powieść! To historia o rodzinie, której członkowie wskutek życiowej tragedii oddalają się od siebie, a później znów jednoczą. Bohaterowie przekonają się, że wszystko to, co wydawało się trwałe, może skruszyć się niczym kawałki porcelany w jednej chwili. Co nam zostało to portret czterech osób, które starają się zrozumieć, co to znaczy być rodziną, i z bolesnej przeszłości starają się przejść do napawającego nadzieją jutra. Głębokie refleksje i wzruszenia – na to jestem nastawiona!
DRESZCZYK EMOCJI
Egzorcyzmy Anneliese Michel. Historia prawdziwa – Felicitas D. Goodman
27.10.2020 | Replika
Jedną z najbardziej przerażających spraw związanych z opętaniami jest historia młodej Niemki – Anneliese Michel. To nazwisko może śnić się po nocach każdemu, kto choć raz posłuchał taśm z egzorcyzmów, którym poddana była dziewczyna. Książka, którą Głos Kultury objął patronatem medialnym, to wstrząsająca relacja naocznych świadków, rodziny i księży, zamieszanych w tragiczny rytuał. Egzorcyzmy Anneliese Michel. Historia Prawdziwa pogłębia temat tego, co zdarzyło się podczas egzorcyzmów dziewczyny, i będzie doskonałym uzupełnieniem wiedzy o demonicznych bytach i katolickich rytuałach z nimi związanymi. Sprawa Anneliese była na tyle kontrowersyjna, dwuznaczna i tragiczna, że sąd bez większych wątpliwości skazał jej rodziców i księży na kary więzienia. Na postawie jej tragicznego losu powstał również film Egzorcyzmy Emily Rose.
Winda – Tomasz Sablik
21.10.2020 | Vesper
Bardzo ciekawie zapowiada się premiera horroru Winda od wydawnictwa Vesper. Słynące z pięknych i nietuzinkowych wydań grozy wydawnictwo wzięło pod swoje skrzydła kolejnego pisarza, któremu po drodze z literackim horrorem. Winda Tomasza Sablika ukaże się 21 października, w sam raz na zbliżające się Halloween. Bohaterem powieści jest taksówkarz, którego życie zdominował strach przed… windą. Jednak historia zapowiada się na naprawdę fascynującą i upiorną – znajdziemy w niej zagubioną dziewczynę, młodego chłopaka, który widział za dużo, czy właśnie panicznie przerażonego taksówkarza, który zbyt wiele nie pamięta, a mimo to paraliżuje go lęk. Zapowiada się strasznie.
W cieniu zła – Alex North
28.10.2020 | Muza
Kolejna, po Szeptaczu powieść brytyjskiego pisarza, która może wstrząsnąć fanami dreszczowców. W cieniu zła Alexa Northa to historia rytualnego morderstwa i nawiedzonego miasteczka. W Gritten Wood przed dwudziestu pięciu laty doszło do morderstwa, w które zamieszanych było kilkoro nastolatków; jeden z nich zniknął w tajemniczych okolicznościach. Paul Adams wraca po latach do miasteczka, doskonale pamiętając i ofiarę i zabójców – brutalny mord położył się cieniem na jego dorastaniu. Jednak to, co wydawało się odległym wspomnieniem, wraca i zaczyna niepokoić Paula – wydarzenia sprzed 25 lat powtarzają się, a duchy przeszłości nie dają o sobie tak łatwo zapomnieć.
Ostrze – Belinda Bauer
28.10.2020 | W.A.B.
Powieść określana jako genialna i wstrząsająca – Ostrze Belindy Bauer to thriller nominowany do Nagrody Bookera, który w końcu ma okazję zagościć na naszym rynku wydawniczym. Już 28 października będzie można przeczytać historię, która tak wstrząsnęła czytelnikami na całym świecie. Fabuła powieści przywodzi na myśl największy koszmar – kobieta oddala się z samochodu, zostawiając w nim troje swoich dzieci. Nigdy nie wraca. Jej syn po kilku latach odkrywa prawdę o matce i zaczyna wyścig za jej zabójcą. Zapowiada się mrocznie i emocjonująco.
Bliźniaczka – Natasha Preston
14.10.2020 | Feeria
Siostrzana miłość jest bardzo silna i trudno zerwać taką więź. Po rozwodzie rodziców 10-letnie bliźniaczki – Ivy i Iris – rozdzielają się; Ivy zamieszkuje z ojcem, a Irys z matką. Ich drogi ponownie się łączą kilka lat później, gdy w tragicznym wypadku ginie ich matka. Pogrążona w żałobie Irys, która miała z matką bardzo silną więź, pogrąża się w cichej rozpaczy, a jej siostra wyciąga do niej pomocną dłoń po tym, jak dziewczyna zamieszkuje z nią i ojcem. Powoli jednak Ivy doznaje dziwnych odczuć związanych z siostrą, nawet jej przyjaciele wolą ją za kompankę… Dziewczyna powoli zaczyna tracić swoje życie. Czy może siostra chce zająć jej miejsce? Przekonać się o finale powieści Bliźniaczka autorstwa Natashy Preston będzie można już 14 października.
Szóste dziecko – J.D. Barker
28.10.2020 | Czarna Owca
Szóste dziecko to trzecia część cyklu o Samie Porterze (Czwarta małpa, Piąta ofiara). Finałowa część była bardzo wyczekiwana i niesie za sobą nieoczekiwane zwroty akcji. Kolejne śledztwo jest bardzo skomplikowane i wzbudza w detektywie dawno zapomniane wspomnienia. Anson Bishop, główny podejrzany w sprawie Zabójcy Czwartej Małpy, ujawni swą historię, zmieniając tym samym kierunek śledztwa, ale także życie wszystkich zaangażowanych w sprawę.
LITERATURA FAKTU
Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu – Patrycja Dołowy
7.10.2020 | Czarne
Czy istnieje coś potężniejszego od miłości matki do swojego dziecka? Z pewnością można by coś odnaleźć, jednak nowa książka Patrycji Dołowy przedstawi nam, jak potężna może być matczyna miłość, zwłaszcza w trakcie jednego z najbardziej tragicznych okresów w dziejach ludzkości.
Wojna zmusiła żydowskie kobiety do podejmowania arcytrudnych (dziś może uznanych za kontrowersyjne) decyzji w czasach Holocaustu, wszystko po to, aby dziecko lub matka mogły przetrwać. Pewna kobieta umieściła swoją córkę w drewnianej skrzyni, aby móc przetransportować ją na aryjską stronę, inna zaś wyrzuciła swoje dziecko przez okno, gdyż posiadała tylko jedną dawkę śmiertelnego cyjanku. Lektura opowiada o tragicznych i jakże bolesnych wyborach, z którymi musiały zmierzyć się żydowskie kobiety w tamtym okresie, a o czym historia wciąż milczy. Wszystko, aby ocalić siebie i dziecko. Lub jedno z nich…
Uzdrawiająca moc uważności – Jon Kabat Zinn
28.10.2020 | Czarna Owca
Nie, nie, tytuł wcale nie jest piękną, poetycką metaforą. Nowa książka autora Obudź się dosłownie przedstawi nam uzdrawiającą siłę uważności, która może mieć zbawienny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i również emocjonalne. Uzdrawiająca moc uważności wyjaśnia nam sposób działania mózgu i to, jak medytacja może pomóc nam w codziennym życiu, a wszystko to pod kątem tytułowej uważności.
Jak może pomóc Tobie? Ułatwi Ci walkę z codziennymi wyzwaniami, które skutecznie uniemożliwiają nam wykorzystanie w pełni danej chwili i danej sekundy. Optymistyczna książka, pełna praktycznych porad, jak w końcu uspokoić swój umysł i zacząć się cieszyć. Tak po prostu.
Bolesna historia stomatologii – James Wynbrandt
28.10.2010 | Marginesy
Kto również stale odkłada wizytę kontrolną u dentysty, niech szybko podniesie rękę! Wiadomo, spotkanie, w którego trakcie ktoś zagląda nam w zęby, nie należy do najprzyjemniejszego, jednak czy „torturowani” pacjenci pomyśleliby, że dzisiejsze leczenie kanałowe czy usuwanie nienawistnych ósemek może należeć do swego rodzaju luksusu? A przynajmniej w porównaniu z dość kontrowersyjnymi sposobami leczenia pierwszych znachorów…
James Wynbrandt z dozą czarnego humoru przytacza (nie)krótką historię stomatologii, wspominając nie tylko o pierwszych sposobach leczenia, ale i absurdach pierwotnych zabiegów stomatologicznych, które zjeżą włosy na głowie niejednemu dentystofobowi. Przypalanie skóry, uzależnianie od kokainy, „leczenie” arszenikiem czy usuwanie zdrowych zębów (no bo każdy może się pomylić!) to tylko nieliczne z pionierskich pomysłów na leczenie próchnicy, które wtedy, o zgrozo, często kończyły się śmiercią. Bolesna historia stomatologii nie wyleczy nas z fobii do tych białych, sterylnych ścian i dentystycznych narzędzi tortur, ale przynajmniej sprawi, że trochę się pośmiejemy. Czy będzie to z radości, czy wręcz przeciwnie, to już zobaczymy…
Podróże na własnej skórze – Martyna Skura
14.10.2020 | Wielka Litera
To, co można powiedzieć o autorce podróżniczego reportażu, to to, że z pewnością nie potrafi usiedzieć na miejscu! W ciągu dziewięciu lat odwiedziła prawie pięćdziesiąt krajów, nosząc ze sobą jedynie 20 kilogramów bagażu. Jej przygoda zaczęła się od pracy na rzecz kobiet w Gruzji, później uczyła nurkowania na Malediwach i w Meksyku i pomagała ofiarom tsunami w Tajlandii. Autorka opisuje swoje przygody z miejsc takich jak Chiny, Meksyk, Fidżi, Gruzja czy Tanzania, jednoczenie prezentując ciemną stronę samotnego podróżowania, niekoniecznie związanego z piciem drinków na słonecznej plaży.
Podróże na własnej skórze to historia nie tylko osobistych przeżyć autorki – porusza również kwestię bezpieczeństwa, życia w odmiennej kulturze, relacji rodzinnych, potrzeby stabilizacji czy siły kobiecości. Podróże nie zawsze są łatwe i przyjemne, lecz z pewnością nie wrócimy z nich tacy, jacy byliśmy przed spakowaniem naszej pierwszej walizki. Martyna Skura wyjaśni nam, dlaczego tak się dzieje.
Królestwo kłamstw – Kate Fazzini
14.10.2020 | Wydawnictwo Literackie
Wraz z dynamicznym rozwojem technologii, a co za tym idzie Internetu, narodziła się nowa forma przestępczości, ukochana przez tysiące hakerów na całym świecie. Mowa oczywiście o cyberprzestępczości i osławionym dark webie.
Jeśli wyobrażacie sobie hackera jako stereotypowego nerda w okularach, który w piwnicy rodziców po prostu cheatuje w grach, to Kate Fazzini, ekspertka od spraw cyberprzestępczości, dość szybko wyprowadzi Was z błędu. Autorka nie tylko przedstawia złożoność bezprawia w sieci i problem dark webu, ale jednocześnie przedstawia nam historie kilku cyberprzestępców – od hackerów samochodowych po 20-letnią dziewczynę wykradającą dane z prywatnych urządzeń. Po takiej lekturze na pewno zastanowisz się dwa razy, czy wciąż nie warto zasłaniać kamerki internetowej.
FANTASTYKA
Cud miód malina – Aneta Jadowska
31.10.2020 | SQN
Aneta Jadowska to autorka poczytnych książek fantastycznych (heksalogia o Dorze Wilk). Jej najnowsza książka to historia rodziny Koźlaków – klanu wiedźm. Powieść przybliży całkiem nowy świat i nowe bohaterki, a więc fani twórczości Jadowskiej będą bardzo zadowoleni. Klan Koźlaków przewijał się w innych powieściach autorki i jej postacie są bardziej lub mniej znane czytelnikom pisarki. Historia Maliny i jej szalonej wiedźmiej rodziny będzie rozgrywała się poza głównym uniwersum stworzonym przez Jadowską, co czyni doskonałą okazję dla czytelników, którzy chcieliby zacząć czytać jej książki, ale nie wiedzą, od czego zacząć.
Wędrująca Ziemia – Cixin Liu ,
27.10.2020 | Rebis
Cixin Liu jest jednym z najbardziej cenionych twórców literatury science fiction na świecie. Wędrująca ziemia to jego pierwszy zbiór opowiadań, który niesie uniwersalne opowieści ze świata fantastyki – inwazja obcych, pierwszy kontakt z pozaziemską cywilizacją czy globalna katastrofa – wszystkie te tematy autor pokazuje przez pryzmat człowieka, jego przemyśleń i poczynań, a, mimo że tematy są ciężkie, to wnoszą powiew optymizmu i nadziei. Tytułowe opowiadanie mówi o zagładzie, jaka czeka ludzkość po kolizji z Jowiszem. Ziemianie, aby do tego nie dopuścić, muszą znaleźć sobie nowy dom, a kilku śmiałków bierze los planety w swoje ręce. Ekranizację tego opowiadania można zobaczyć w superprodukcji Netflixa.
Mroczne niebo – Danielle L. Jensen
28.10.2020 | Galeria Książki
Zapowiedź dla fanów fantastyki w stylu young adult. Kanadyjska pisarka powieści fantasy ze świata Mrocznych Wybrzeży powraca z opowieścią o Lidii, która jest uczoną zmuszoną uciekać ze swojego świata. Wplątana w wojenną zawieruchę musi nauczyć się żyć wśród ludzi, którzy chcą wykorzystać jej tajemnicze moce. W opowieści ważną postacią jest też Killian, który uwikłany jest w sieć intryg politycznych, a jego serce jest poddawane próbie. Bohaterowie muszą zawiązać sojusz, który wystawia ich świat na wielkie niebezpieczeństwo.
Heretycy Diuny – Frank Herbert
14.10.2020 | Rebis
Arcydzieło literatury science fiction. Chyba nie ma na świecie osoby, która nie kojarzyłaby Franka Herberta i jego oszałamiającego dzieła Diuna. Powieść Herberta, wydana po raz pierwszy w 1965 roku, przyciąga po dziś dzień rzesze czytelników. Piąty tom opowieści o wielkiej pustynnej planecie Arrakis, zwanej Diuną, to nowe, poprawione wydanie od Rebis. Najnowszą ekranizację Diuny wyreżyserował Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) i już 18 grudnia 2020 będzie można ją obejrzeć.
Fot.: Albatros, Muza, Galeria Książki, Prószyński i S-ka, Replika, Vesper, Czarna Owca, Czarne, Feeria Young, Wydawnictwo Literackie, Marginesy, Rebis, SQN, W.A.B., Wielka Litera, Wyszukane, Zysk i S-ka
Przeczytaj także: