Filmy

The Circle 0

Rozczarowanie – James Ponsoldt – „The Circle. Krąg” [recenzja]

Ekranizacja powieści Dave’a Eggersa miała spore szanse, aby być filmem intrygującym, wbijającym w fotel, mogącym w pełni uwydatnić umiejętności aktorskie Emmy Watson i dać szansę Tomowi Hanksowi, by pokazał się widowni jako ten zły, do którego nie zapałamy sympatią. Jeszcze przed seansem miałem lekkie obawy, ponieważ tak się jakoś składa, że filmy, których dystrybutorem jest Kino Świat niespecjalnie przypadają mi do gustu. Niestety, sprawdziły się moje przeczucia, bowiem The Circle. Krąg to film zaledwie przeciętny, mający do zaoferowania widzowi historię w założeniu ciekawą, poruszającą niezwykle adekwatną w dzisiejszych czasach tematykę, jednak nieudolnie skonstruowaną, w której aktorzy nie mają szans na rozwinięcie skrzydeł, a rozwiązania fabularne przyprawiają widza o ból głowy. 

24 tygodnie 0

Dylematy – Anne Zohra Berrached – „24 tygodnie” [recenzja]

Mniej więcej rok temu, za sprawą projektu zaostrzającego istniejącą już tzw. ustawę aborcyjną, w mediach i na portalach społecznościowych rozgorzała dyskusja na ten temat. W kraju doszło do fali protestów kobiet niegodzących się na restrykcyjne zmiany proponowane przez autorów ustawy, a kraj podzielił się na trzy obozy – zwolenników projektu nowej ustawy, osób chcących utrzymać istniejący kompromis oraz tych, którzy postulowali (i nadal postulują) złagodzenie obecnej ustawy. Ostatecznie ustawa pozostała w obecnym kształcie, jednak dla wielu osób jest to nadal rozwiązanie nie do przyjęcia. Oczywistym jest, że problem aborcji dotyka nie tylko mieszkanek naszego rodzimego kraju, ale również kobiety na całym świecie. Głos w tej sprawie postanowiła zabrać (jeszcze) niezbyt znana w Polsce reżyserka zza zachodniej granicy. Zapraszam do lektury recenzji filmu  24 tygodnie niemieckiej reżyserki Anne Zohra Berrached, podejmującego tę niełatwą tematykę. Produkcję Głos Kultury objął patronatem medialnym.

The circle. Krąg 2

Co jest grane #93

W tym tygodniu mamy do wyboru pięć premier, którym być może uda się namówić nas, by w taką piękną, wiosenno-letnią pogodę zamknąć się na sali kinowej. Wśród propozycji znalazły się: film The Circle. Krąg, z Emmą Watson i Tomem Hanksem – obstawiam, że ten film przyciągnie naprawdę sporo osób; Jutro będziemy szczęśliwi, kolejny pewniak tym razem z Omarem Sy – na tym seansie również może brakować wolnych miejsc; Song to Song, kolejna produkcja z plejadą gwiazd, w której Ryan Gosling znów będzie próbował śpiewać, a obok niego wystąpili: Rooney Mara, Natalie Portman i Michael Fassbender; film 24 tygodnie podejmujący bardzo niewygodny i kontrowersyjny temat aborcji – produkcję tę Głos Kultury objął patronatem medialnym; a na koniec film Teraz i w godzinę śmierci, czyli religijny dokument, którego twórcy zwiedzili cztery kontynenty, by sprawdzić, jak wielką moc ma modlitwa różańcowa i czy przywróci ona pokój na Ukrainie (!). Zapraszam do lektury. Amen.

filmy na babski wieczór 0

Trzy po trzy #15: Najlepsze filmy na babski wieczór

Dawno, dawno temu, w zamierzchłych czasach, kiedy nikomu jeszcze nie śniło się, że na oscarowej gali może mieć mieć miejsce taka wpadka, jak wręczenie statuetki w najważniejszej kategorii twórcom nie tego filmu, co trzeba; kiedy nikt jeszcze nie przypuszczał, że majowe noce przywitają nas przymrozkami – nasi redaktorzy podzielili się z czytelnikami najlepszymi – ich zdaniem – tytułami na męski wieczór. Ci z Was, którzy nie czytali, wciąż mogą zapoznać się z artykułem TUTAJ. Dziś natomiast damska część naszej redakcji wymienia filmy, które mogą świetnie sprawdzić się na babski wieczór – kiedy można odetchnąć od codziennych trosk, obgadać nieobecne koleżanki i facetów. No i zrelaksować się przy dobrym, babskim filmie. Paulina, Martyna i Sylwia proponują filmy bardzo różne – od typowych komedii romantycznych, przez animację, a na fantasy okraszonym czarnym humorem kończąc. Jeśli przed Wami babski wieczór i nie wiecie, jaki film obejrzeć, zachęcamy do lektury artykułu. Całą resztę oczywiście również. Być może nawet mężczyźni znajdą tu jakieś warte uwagi tytuły. A kto wie, może któraś z produkcji pozwoli im w końcu zrozumieć kobiety? Sprawdźcie, jakie filmy na babski wieczór polecamy ;).

The circle. Krąg 1

Co jest grane #92

Koleny tydzień minął i chyba tylko tajemnicze leśne skrzaty wiedzą kiedy. Dlaczego akurat leśne skrzaty? Podejrzewam, że są wytworem późnej godziny i faktu, że znów pierwszy film w zestawieniu premier to kolejna część cyklu, o którym pojęcie mam raczej średnie, i znów będę musiała improwizować. Stąd skrzaty – bo przecież nie trolle (one miały już swoją premierę jakiś czas temu). Jutro na ekrany polskich kin wkroczy z podniesioną gową siedem premier, ale dopiero po jakimś czasie okaże się, ile z nich zakończy swoją przygodę z ową głową uniesioną równie wysoko. Będzie kolejna część cyklu Obcy, rosyjski dramat Uczeń, francusko-niemiecka komedia, polska produkcja traktująca o sporcie, Piękny drań prosto z Irlandii, brytyjski świat pełen narkotyków i seksu, a także coś dla najmłodszych. No dobrze, to teraz lecimy ze szczegółami.