Do niedzieli 8 marca 2020 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie można jeszcze zobaczyć Wystawę, której nie było… Ignacy Łopieński (1865–1941) – odnowiciel sztuki graficznej. Ignacy Łopieński to jeden z najważniejszych polskich grafików przełomu XIX i XX wieku. MNW zamierzało zaprezentować twórczość tego artysty jesienią 1939 roku. Jednak II wojna światowa pokrzyżowała te plany – na kolejne 80 lat. Dzisiaj Muzeum spłaca swój historyczny dług wobec artysty. Otwarta w grudniu 2019 roku wystawa to pierwsza tak obszerna prezentacja jego dzieł: rycin i płyt graficznych, rysunków studyjnych, akwareli oraz medali z brązu. Ignacy Łopieński był twórcą wszechstronnym, ale ostatecznie pozostał wierny grafice. Uwagę odbiorców od razu przyciąga maestria jego warsztatu – podkreśla Piotr Czyż, kurator ekspozycji.
Ignacy Łopieński urodził się 1 lutego 1865 roku w Warszawie w rodzinie znanych artystów brązowników. Wzrastał w domu, w którym spotykali się przedstawiciele warszawskich kręgów artystycznych. Uczył się w Warszawie, Paryżu, Wiedniu i Berlinie, a wykształcenie w dziedzinie grafiki zdobył w akademii monachijskiej. Na początku XX wieku wyjechał do Francji, gdzie pracował m.in. w Trégastel na wybrzeżu bretońskim. Prace graficzne Łopieńskiego zyskały międzynarodowe uznanie na wystawach w Berlinie, Monachium, Lwowie i Petersburgu. Artysta stał się znany również w kraju. Jego graficzne reprodukcje obrazów polskich malarzy trafiały do szerokiego grona odbiorców. Łopieński był także pedagogiem, dzięki niemu wielu polskich malarzy poznało tajniki technik graficznych. W 1931 roku odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi.
Burzliwe losy wystawy w MNW
Jesienią 1939 roku MNW zamierzało otworzyć wystawę prac Ignacego Łopieńskiego. Artysta przekazał placówce obszerny zespół rycin, studiów rysunkowych i matryc graficznych. Wojna pokrzyżowała jednak te plany i przygotowywany pokaz dzieł Łopieńskiego nie odbył się. Dzisiaj muzeum spłaca swój historyczny dług wobec artysty. Otwarta w grudniu ub.r. wystawa to pierwsza tak obszerna prezentacja jego dzieł: rycin i płyt graficznych, rysunków studyjnych, akwareli oraz medali z brązu. Bezpośrednim impulsem do jej przygotowania było odzyskanie w 2014 roku, dzięki pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, części prac Łopieńskiego zrabowanych z MNW po upadku powstania warszawskiego. Dzieła artysty, wraz z innymi kolekcjami muzeum, zostały wówczas wywiezione z Polski i trafiły do składnicy dzieł sztuki na zamku Fischhorn w pobliżu Salzburga. Znaczną część przetrzymywanych tam obiektów udało się sprowadzić do kraju już w 1946 roku.
Wszechstronny artysta, doskonały rzemieślnik
Ignacy Łopieński był twórcą wszechstronnym, ale ostatecznie pozostał wierny grafice. Uwagę odbiorców od razu przyciąga maestria jego warsztatu – podkreśla Piotr Czyż, kurator ekspozycji. Łopieński tworzył w różnych technikach graficznych: studia postaci, portrety, sceny rodzajowe i pejzaże. Zajmował się także grafiką użytkową. Zasłynął jako interpretator malarstwa, wykonujący znakomite akwafortowe reprodukcje obrazów malarzy, m.in. Anny Bilińskiej, Juliana Fałata i Jana Matejki. Tworzył również z natury, rysując bezpośrednio w werniksie na płycie, co często praktykowano w grafice autorskiej końca XIX wieku. Jednym z najczęściej podejmowanych przez artystę tematów był portret. Łopieński wykonywał wizerunki bliskich mu osób, a także wielkich Polaków – Mikołaja Kopernika, Tadeusza Kościuszki, Stanisława Staszica, Artura Grottgera, prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Józefa Piłsudskiego. Ukazywał także widoki polskich miast, w tym portu w Gdyni. Wykonanie matrycy i odbitek artysta poprzedzał najczęściej szkicami. Zachowane w zbiorach MNW rysunki to w większości prace pomocnicze, studia lub pierwowzory grafik. Łopieński tworzył również akwarele i obrazy olejne, zajmował się rzeźbą. W dorobku artysty znalazły się także medale i plakiety z brązu.
MNW zaprasza na zwiedzanie wystawy z jej kuratorem Piotrem Czyżem z Gabinetu Rycin i Rysunków MNW.
8 marca / niedziela / godz. 14.00
OPROWADZANIA KURATORSKIE
zbiórka z Holu Głównym / bilety (20 zł i 12 zł) online i w kasie od 3 marca
/ ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona
Godziny otwarcia MNW dla zwiedzających:
poniedziałki: nieczynne
wtorki – środy: 11.00–18.00
czwartki: 11.00–20.00
piątki – niedziele: 11.00–18.00
Fot. i inf.: Muzeum Narodowe w Warszawie