Philip Marlowe to jeden z najbardziej znanych prywatnych detektywów. Dokładnie 80 lat temu świat usłyszał o nim po raz pierwszy za sprawą powieści Głęboki sen Raymonda Chandlera. Teraz Marlowe przemówi głosem Przemysława Bluszcza w aplikacji Storytel, która specjalnie dla fanów Chandlera przygotowała zupełnie nowe tłumaczenie powieści uznanych za najlepsze kryminały wszech czasów!
Jest przystojny, ma powodzenie u kobiet, ale jest samotny i cyniczny. Nie stroni od alkoholu i lubi palić. Świat, w którym żyje Philip Marlowe to kryminał noir, którego krystalicznie uczciwy detektyw z Los Angeles stał się symbolem. W ekranizacjach powieści Chandlera w rolę słynnego detektywa wcielał się m.in. Humphrey Bogart.
Raymond Chandler był amerykańskim pisarzem i scenarzystą, autorem popularnych i cenionych na świecie powieści kryminalnych. Pierwsza z nich – Głęboki sen – została wydana w 1939 roku. Powieść została przetłumaczona na język polski dopiero 36 lat później. Wcześniej, dokładnie pół wieku temu, w Polsce została wydana druga z serii powieści o legendarnym detektywie, „Żegnaj, laleczko”. Po latach słynne książki doczekały się odświeżonego, uzupełnionego i uwspółcześnionego tłumaczenia pod redakcją dwóch wielkich fanów twórczości Chandlera: Jakuba Ćwieka (pisarza i publicysty) oraz Bartosza Czartoryskiego (krytyka filmowego i tłumacza literatury).
Okazja do ponownego przełożenia książek pisarza tej miary co Chandler zdarza się tak naprawdę najwyżej raz na pokolenie. Będąc miłośnikiem zarówno powieści rzeczonego autora, jak i pamiętnych kreacji aktorskich Bogarta czy Mitchuma, nie mogłem jej przepuścić. To ogromny zaszczyt, ale i nie mniejsza odpowiedzialność, bo przecież Marlowe będzie teraz mówił moim językiem. (…) Raymond Chandler mawiał ponoć, że kiedy się zatniesz podczas pisania powieści, daj dwóm facetom broń do ręki, a problem od razu się rozwiąże. I najwyraźniej sam miewał podobne chwile powątpiewania. Philip Marlowe nie stroni bowiem i od szklaneczki whiskey, i od pakowania się w kłopoty, których nie zawsze da się rozwiązać ostrym jak brzytwa dowcipem. Za to spluwa jest dobra na wszystko.- dodaje tłumacz.
— mówi Bartosz Czartoryski, tłumacz.
#Marlove
Storytel chce rozkochać fanów kryminałów w twórczości Chandlera nie tylko nowym tłumaczeniem, ale także niezwykłym głosem Przemysława Bluszcza, który został lektorem serii audiobooków z Philipem Marlowe’m w roli głównej. Aktor jest fanem twórczości Chandlera, a słynny detektyw to jego ulubiony literacki bohater.
Detektyw Philip Marlowe to bohater mojej młodości. Zaczytywałem się w Chandlerze jeszcze jako nastolatek. Bez przesady mogę powiedzieć, że Marlowe mnie ukształtował. Bliski mi jest jego system wartości. Inteligencja, ironia i unikalne poczucie humoru nawet w najtrudniejszych chwilach dają nadzieję… i wiarę w człowieka. Poza tym, jego skomplikowane i zaprawione idealistycznym romantyzmem relacje z płcią przeciwną… Wszystkie najważniejsze postaci detektywów, które pojawiły się w literaturze później, do Philipa Marlowe i Raymonda Chandlera, mogą mówić – Tato.
— mówi Przemysław Bluszcz.
Od 23 maja w aplikacji Storytel będzie można wysłuchać dwóch pierwszych kryminałów Raymonda Chandlera, a wkrótce na platformie pojawią się też kolejne tytuły z serii ośmiu powieści opisujących losy detektywa Marlowe’a. Kampanii promującej produkcję będą towarzyszyły krótkie materiały wideo, utrzymane w klimacie czarnego kryminału i wyprodukowane specjalnie w związku z premierami kolejnych powieści. Kreację do kampanii przygotował butik kreatywny The Hares, a rysunki Piotr Rosner.
Głęboki sen i Żegnaj, laleczko to tytuły, które znalazły się w TOP 10 dwóch list najlepszych powieści kryminalnych w historii – Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej (ang. Crime Writers’ Association, CWA) i Mystery Writers of America (MWA). Na obu listach pojawiają się też inne powieści Raymonda Chandlera z detektywem Marlowem w roli głównej.
Philip Marlowe to drugi słynny detektyw, który stał się bohaterem kampanii Storytel. Pod koniec kwietnia w aplikacji premierę miały pierwsze opowiadania o Sherlocku Holmesie w niezwykłej interpretacji Borysa Szyca.
Więcej informacji o kryminalnych produkcjach Storytel można znaleźć na uruchomionej w ramach kampanii stronie internetowej www.miejscezbrodni.pl, gdzie na nowych użytkowników aplikacji czeka aż 30-dniowy darmowy okres próbny.
Źródło oraz fot.: Storytel Polska