Nagrania audio z legendarnego występu Queen na Live Aid po raz pierwszy na oficjalnym wydawnictwie – to jedna z największych atrakcji ścieżki dźwiękowej do Bohemian Rhapsody. Zarówno film, jak i album, to celebracja całego dziedzictwa jednego z najpopularniejszych rockowych zespołów wszech czasów. Polska premiera kinowa zaplanowana jest na 2 listopada 2018, natomiast soundtrack jest już dostępny w sklepach i serwisach cyfrowych!
Oficjalny soundtrack do Bohemian Rhapsody reprezentuje każdy etap twórczości Queen. Poza nagraniami z Live Aid, na krążku znalazły się nowe wersje starych faworytów, koncertowe rarytasy, a także wybór najlepszych nagrań studyjnych. Wśród nich 11 hitów, które zajęły pierwsze miejsca list przebojów na całym świecie. Pełna lista utworów ze ścieżki dźwiękowej została ogłoszona 5 września 2018, czyli w dniu, w którym Freddie Mercury obchodziłby 72. urodziny.
Oficjalna lista utworów na Bohemian Rhapsody prezentuje się następująco:
1. 20th Century Fox Fanfare 0:25
2. Somebody To Love 4:56
3. Doing All Right… revisited (Performed by Smile) 3:17
4. Keep Yourself Alive (Live At The Rainbow) 3:56
5. Killer Queen 2:59
6. Fat Bottomed Girls (Live In Paris) 4:38
7. Bohemian Rhapsody 5:55
8. Now I’m Here (Live At Hammersmith Odeon) 4:26
9. Crazy Little Thing Called Love 2:43
10. Love Of My Life (Rock In Rio) 4:29
11. We Will Rock You (Movie Mix) 2:09
12. Another One Bites The Dust 3:35
13. I Want To Break Free 3:43
14. Under Pressure (Performed by Queen & David Bowie) 4:04
15. Who Wants To Live Forever 5:15
16. Bohemian Rhapsody (Live Aid) 2:28
17. Radio Ga Ga (Live Aid) 4:06
18. Ay-Oh (Live Aid) 0:41
19. Hammer To Fall (Live Aid) 4:04
20. We Are The Champions (Live Aid) 3:57
21. Don’t Stop Me Now… revisited 3:38
22. The Show Must Go On 4:32
Światowa premiera filmu Bohemian Rhapsody zaplanowana jest na 23 października. Polscy widzowie będą mogli obejrzeć go w kinach od 2 listopada. W rolę Freddie’ego Mercury’ego wciela się Rami Malek, który zyskał olbrzymią popularność dzięki serialowi Mr. Robot. W pozostałych rolach Gwilym Lee jako Brian May, Ben Hardy jako Roger Taylor, Joe Mazzello jako John Deacon oraz Lucy Boynton jako Mary Austin. Muzyką z dzieła można cieszyć się już od piątku, 19 października!
Bohemian Rhapsody będzie dopiero drugim pełnym soundtrackiem w dyskografii zespołu – pierwszy to Flash Gordon. Album A Kind of Magic był bazowany na sześciu utworach z filmu Highlander (w tym takie klasyki jak A Kind of Magic czy Who Wants To Live Forever).
Za produkcję 22 utworów z soundtracku odpowiadają Brian May i Roger Taylor, ze współudziałem wieloletnich współpracowników Queen – Justina Shirley-Smitha, Krisa Fredrikssona oraz Joshua J Macrae. Masteringiem zajęli się Adam Ayan i Bob Ludwig.
Kluczowym zadaniem dla ekipy odpowiedzialnej za soundtrack Bohemian Rhapsody było dopasowanie jak najlepszych wersji utworów Queen, zwłaszcza nagrań koncertowych, do scenariusza. Nie chodziło o stworzenie przypadkowej kompilacji największych hitów, lecz spójnej opowieści, która podkreśla najważniejsze punkty historii opowiadanej na ekranie.
Aby zapewnić słuchaczom jak najwspanialsze kinowe doznania, Brian May wpadł na pomysł, by Queen wykonał własną wersję słynnego motywu 20th Century Fox. Tak rozpoczyna się zarówno album, jak i film.
W przeciwieństwie do Flash Gordona, na Bohemian Rhapsody nie znajdziemy fragmentów filmu. Każdy utwór jest pełnowymiarowy, nawet jeśli na ekranie usłyszymy tylko kilkanaście sekund.
Pięć utworów z 21-minutowego występu na Live Aid, który odbył się 13 lipca 1985, nigdy wcześniej nie doczekały się oficjalnego wydania audio. Do tej pory fani mogli oglądać je w wersji wideo na DVD/BluRay Queen Rock Montreal, gdzie znajduje się także zapis koncertów z Montrealu z 1981 roku.
Fat Bottomed Girls pochodzi z koncertów w Paryżu w 1979, części trasy Jazz, która również nie doczekała się oficjalnych wydawnictw. Now I’m Here zostało nagrane na koncercie świątecznym w Hammersmith Odeon w Londynie w 1975 roku. Historyczny duet Freddie’ego i Briana z Love of My Life to nagranie z Rock in Rio ze stycznia 1985, gdzie wokalistów wspomagał 300-tysięczny tłum.
Nagrania studyjne to najlepsze dotychczasowe wersje – przygotowane w 2011 przez Boba Ludwiga.
We Will Rock You rozpoczyna się jako kawałek studyjny, by następnie przejść do wersji koncertowej z udziałem publiczności – ten zabieg przygotowano specjalnie na potrzeby filmu. W Don’t Stop Me Now usłyszymy nowo nagrane partie gitary, które są zbliżone do tego, w jaki sposób zespół gra współcześnie utwór na koncertach.
Doing All Right było pierwotnie nagrane przez Smile, zespół, który Brian i Roger stworzyli przed Queen wraz z wokalistą Timem Staffellem. Kiedy Tim odszedł, pozostali muzycy połączyli siły z Mercurym i tak powstała legendarna grupa. Wersja w wydaniu Freddie’ego znalazła się na pierwszym albumie Queen. By odtworzyć oryginalny utwór, Brian i Roger spotkali się po latach ze Staffellem w Abbey Road Studios, by nagrać Doing All Right specjalnie na potrzeby filmu. Sesja nagraniowa odbyła się niemal 50 lat po nagraniach Smile.
Queen to jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych wszech czasów. Na świecie sprzedano ponad 300 milionów egzemplarzy ich nagrań. Po śmierci Freddie’ego w 1991, zespół wciąż koncertował, zdobywając serca kolejnych pokoleń słuchaczy. Najmłodsze pokolenia kojarzą utwory legendarnej grupy dzięki sztuce We Will Rock You czy chociażby dzięki niezliczonym coverom utworów Queen, które można było usłyszeć w Glee, Idolu czy X Factor.
Film oraz ścieżka dźwiękowa Bohemian Rhapsody z pewnością zaprezentują muzykę Queen kolejnym pokoleniom słuchaczy, natomiast tym, którzy kochają ten zespół od dawna, przypomną, jak wielki to zespół.
Film Bohemian Rhapsody to porywająca opowieść o zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddie’em Mercurym, który przełamując stereotypy i konwencje, zdobył uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury’ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Triumfalny powrót zespołu podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na śmiertelną chorobę Mercury’ego wszedł na trwałe do historii muzyki rockowej i po dziś dzień stanowi źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy czują się inni, niepoprawnych marzycieli i wielbicieli muzyki na całym świecie.
Źródło oraz fot.: Universal Music Polska