11. LGBT Film Festival rozpocznie się już 18 września. W ramach blisko stu projekcji na terenie całej Polski zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumenty, jak i krótkie metraże. Oprócz programu filmowego organizatorzy przygotowali wydarzenia towarzyszące: wystawę malarstwa, debaty oraz spotkania z twórcami.
W dniach 26 października – 8 listopada, wybrane tytuły z repertuaru dostępne będą na platformie outfilm.pl. Dzięki temu widzowie z całej Polski, także z mniejszych miejscowości, będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze filmy LGBT+ jakie zostaną zaprezentowane na tegorocznym festiwalu.
Jednym z najważniejszych tytułów 11. edycji festiwalu jest dokument Franka Myonka „Zrozumieć depresję”. Film przedstawia 4 historie walki z tą niezwykle ciężką chorobą, w którą wpisane są wielokrotnie: wykluczenia, bezradność lekarzy czy próby samobójcze. Wśród dorosłych osób homoseksualnych częstotliwość występowania depresji jest zazwyczaj większa niż wśród osób heteroseksualnych. 22 września o godz. 20:00 po projekcji filmu w warszawskiej Kinotece odbędzie się debata i spotkanie z twórcami.
W tym roku widzowie będą mieli również szansę obejrzenia „Grety”, brazylijskiego filmu, który odmalowuje rzadko oglądany w kinie portret dojrzałego geja, doświadczającego w jesieni życia zarówno smutku i bólu przemijania, jak i gwałtownej siły pożądania.
„Kontrola” to miniserial internetowy autorstwa Nataszy Parzymies, który obejrzało prawie 30 mln widzów. Powstał od młodych dla młodych – bez fałszu i sztuczności. Zrealizowany przez młodą ekipę i aktorów, którzy dniami i nocami pracowali pro-bono, żeby siedmioodcinkowa seria mogła ujrzeć światło dzienne. To pierwszy polski serial, gdzie wątek nieheteronormatywnej miłości jest na pierwszym planie i pokazuje, że miłość to miłość, a złamane serce boli tak samo w każdej konfiguracji.
Twórcy serialu o miłości dwóch dziewczyn, który obejrzał cały świat będą gośćmi festiwalu w Warszawie już 19 września.
Projekcjom filmowym towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Tomasza Kołaczka „Colors”. Główną inspiracją dla artysty była różnorodność stylów architektury oraz krajobrazu, etniczności i tożsamości ludzi. Wystawę będzie można zobaczyć w czasie trwania LGBT Film Festival (18-25 września) w warszawskiej Kinotece.
Tegoroczny festiwal odbędzie się w 9 miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy i Katowicach.
Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu www.LGBTfestival.pl