Rozpoczynamy dziś pierwszy dzień wakacji (a przynajmniej niektórzy szczęśliwcy), pora więc rozpocząć błogie wylegiwanie się na plaży, najlepiej na jakiejś tropikalnej, bezludnej wyspie. Pamiętajcie tylko, żeby nie utknąć tam, tak jak bohater filmu Cast Away – Poza światem. To właśnie ten obraz będzie tematem dzisiejszej wakacyjno-piątkowej ciekawostki.
Ta produkcja z 2000 roku w reżyserii Roberta Zemeckisa opowiada o Chucku Nolandzie (w tej roli Tom Hanks), pracowniku firmy kurierskiej FedEx, którego samolot rozbija się u wybrzeży bezludnej wyspy. Noland jako jedyny ocalały rozbitek musi przeżyć na wyspie naprawdę sporo czasu, zanim w końcu udaje mu się z niej wydostać. W przetrwaniu pomagają mu FedExowe paczki wyrzucone na brzeg, które Chuck otwiera z wielkim oporem, decydując, że za żadne skarby nie otworzy ostatniej paczki, którą dostarczy do adresata, jeśli przeżyje tę „przygodę”.
W jednej z wyłowionych paczek Noland znajduje uwielbianego przez wszystkich Wilsona, czyli piłkę do siatkówki, która staje się jedynym towarzyszem i najlepszym przyjacielem Chucka. W tej fantazji zdecydowanie pomaga przypadkowe odbicie zakrwawionej dłoni, które wygląda jak twarz. W scenariuszu były rozpisane prawdziwe dialogi dla Wilsona (których w filmie oczywiście piłka nie wypowiada). Miało to na celu pomóc Hanksowi osiągnąć bardziej naturalną interakcję z przedmiotem nieożywionym.
Tom Hanks w celu osiągnięcia wyglądu zwyczajnego faceta w średnim wieku przestał ćwiczyć i zaokrąglił się w ramach naturalnego procesu. Następnie produkcja filmu została wstrzymana na rok czasu, aby Hanks mógł zrzucić zbędne kilogramy i zapuścić włosy, upodobniając się do wygłodzonego rozbitka. W czasie tej rocznej przerwy, Robert Zemeckis, wraz z tą samą ekip,ą nakręcił niejako w międzyczasie film Co kryje prawda.
Cast Away kręcony był w plenerach prawdziwej tropikalnej wyspy, która znajduje się w archipelagu Fiji i nazywa się Monuriki. Jeśli w Google Maps wpiszecie współrzędne „-17.609277,177.0397”, będziecie mogli zobaczyć plażę, na której Chuck w filmie zrobił wielki napis HELP.
Wracając do firmy FedEx, wbrew powszechnemu przekonaniu firma ta nie zapłaciła nic twórcom, za pojawienie się w filmie. Reżyser wyjaśniał to wielokrotnie w wywiadach. Z początku FedEx był zaniepokojony, kiedy usłyszał o projekcie, nie mieli jednak żadnych zastrzeżeń do gotowego scenariusza, zaproponowali nawet wsparcie w czasie filmowania. Oświadczyli później, że Cast Away był bardzo dobrą reklamą dla ich działalności, przy okazji zwiększając popularność marki poza granicami Stanów.
No dobrze, ale co z największą zagadką filmu? Co, do cholery, znajdowało się w tej ostatniej, nie otwartej paczce, którą Chuck z takim poświęceniem postanowił dostarczyć? Otóż, w trakcie jednego z wywiadów, Robert Zemeckis udzielił beztroskiej odpowiedzi – był tam wodoodporny, zasilany solarnie telefon satelitarny.
Wszystkie przedmioty, które ułatwiły życie Chuckowi: łyżwy, czy piłka do siatkówki, która została jego jedynym przyjacielem na bezludnej wyspie, znajdziesz na Vendoria.pl. Poszukaj tam swojego przyjaciela.
Życzę wszystkim czytelnikom udanych wakacji i pięknego, pogodnego lata. Pamiętajcie tylko, żeby zawsze mieć przy sobie telefon. Albo przynajmniej nie upierać się przy nie otwieraniu tej ostatniej paczki.
Fot.: United International Pictures Sp z o.o.; Francois Duhamel – 20th Century Fox and Dreamworks L.L.C.