Nasz cykl W poczytalni powstaje niczym feniks z popiołów i służy Wam pomocą przy wyborze najciekawszych pozycji książkowych oraz komiksowych na nadchodzący miesiąc. Zmieniła się grafika wyróżniająca oraz osoba prowadzącąa cykl. Zobaczcie sami, jakie tytuły z przygotowanej przez nas listy znajdują się w kręgu Waszych zainteresowań. Czy widzicie tu tytuły, które macie już upatrzone od dłuższego czasu i czekacie tylko na kuriera, który zapuka do Waszych drzwi w dniu premiery? A może wybraliśmy coś, co umknęło Waszej uwadze i chętnie uszczuplicie stan swojego konta ze względu na te pozycje? Przygotowaliśmy dla Was 19 tytułów, które zdaniem naszego redaktora są najgorętsze na liście listopadowych zapowiedzi. Całość podzieliliśmy na kilka kategorii, żeby łatwiej było Wam się odnaleźć – dreszczyk emocji, literatura zagraniczna, fantastyka, literatura faktu oraz świat komiksu. Kategorie te oczywiście będą płynne i zależne od tego, co w danym miesiącu będzie według nas najbardziej istotne. W listopadzie najgorętszymi tytułami z pewnością będą Pudełko z guzikami Gwendy Stephena Kinga, Czarownica Camilli Läckberg, komiks Zeszyt Wendy oraz wznowienie bestsellera Piper Kerman Dziewczyny z Danbury. Orange is the new Black.
DRESZCZYK EMOCJI
Bestia w jaskini i inne opowiadania – H.P.Lovecraft
Data premiery: 13.11.2017 | Zysk i S-ka
Ten zbiór opowiadań to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów uznanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy grozy XX wieku. Nawet, jeśli ktoś nie do końca interesuje się grozą (zwłaszcza tą literacką) i tak kojarzyć będzie przerażającego Wielkiego Przedwiecznego Cthulhu, który najbardziej spośród wszystkich bóstw z kręgu mitów Lovecrafta przebił się do świadomości masowego odbiorcy. Wydawca zdaje się doskonale wiedzieć o tym fakcie – dlatego okładkę w twardym wydaniu zdobi piękna grafika prezentująca tego właśnie stwora. Zbiór opowiadań liczyć będzie niemal 650 stron, na których zmieściło się 46 opowiadań; przetłumaczony został przez takie legendy jak Ryszarda Grzybowska oraz Robert Lipski. Ciekawostką jest umieszczenie w zbiorze tytułowego opowiadania Bestia w jaskini, które to jest pierwszym uznanym przez Lovecrafta wartościowym utworem, które udało mu się stworzyć (1905 rok), a wówczas pisarz z Providence miał zaledwie 14 lat.
Pudełko z guzikami Gwendy – Stephen King, Richard Chizmar
Data premiery: 22.11.2017 | Albatros
Nadszedł czas na książkę, na którą czeka chyba najwięcej z Was. Dzieła Stephena Kinga zawsze cieszą się olbrzymią popularnością i nikogo ten fenomen nie powinien dziwić – pisarz z Maine niczym mityczny król Midas zamienia w złoto wszystko, co napisze, a jego książki sprzedają się w milionach egzemplarzy. Nie inaczej będzie tym razem, mimo iż mamy do czynienia zaledwie z opowiadaniem, liczącym sobie 176 stron (a może nowelą?), które King napisał wspólnie z Richardem Chizmarem i które zostało wydane w malutkim amerykańskim wydawnictwie Cemetary Dance. Fabuła opowiadać ma o dwunastoletniej Gwendy. Dziewczynka pewnego dnia spotyka na swojej drodze ubranego w czerń tajemniczego mężczyznę, którego kapelusz będzie śnił się koszmarami po nocach. Polskim wydawcą został Albatros i jeszcze niedawno nie zawsze mogliśmy cieszyć się z tego faktu, bo projekty okładek pozostawiały sporo do życzenia. Na szczęście nie wszystko trwa wiecznie i wydawca zaprezentował nam fenomenalną okładkę, która możliwie najbardziej zbliżona jest do oryginału zza oceanu. Nowela zostanie wydana w twardej oprawie z ilustracjami Keitha Miniona, z kolorową obwolutą ilustrowaną przez Bena Baldwina oraz z własnym etui! Całość prezentuje się świetnie i można chyba śmiało powiedzieć, że jest to najładniej wydana w Polsce książka Stephena Kinga. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na premierę!
Ciemna strona – Tarryn Fisher
Data premiery: 08.11.2017 | SQN
Już za kilka dni premiera kolejnej (trzeciej już) książki Tarryn Fisher, wydanej przez krakowskie wydawnictwo Sine Qua Non. Wcześniejsze Bad Mommy oraz Margo zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez czytelników, jak i krytyków, dlatego nie dziwi mnie sięganie po kolejne dzieła pisarki z RPA. Fabuła zapowiada doskonale przemyślany thriller psychologiczny, w którym nieznany czytelnikowi (oraz głównym bohaterom) psychopata porywa popularną pisarkę Sennę Richards do odludnej chatki na Alasce, gdzie zmusza ją do zagrania w okrutną grę, której stawką będzie jej życie. Jednak jej przeszłość skrywa mroczne tajemnice, które kobieta niekoniecznie chce wyciągać na światło dzienne… Tym bardziej że Senna nie jest jedyną znajdującą się w odludnej chatce osobą. Recenzenci, którzy mieli okazję przeczytać Ciemną stronę, są zgodni – to powieść, która zagląda głęboko w ludzką psychikę i zmusza nas do niewygodnych przemyśleń na temat nas samych. Brzmi bardzo dobrze! Ciekawostką niech będzie informacja, że tłumaczem jest Jakub Małecki. Standardem natomiast jest świetna, przyciągająca wzrok okładka ;).
Zwierciadło piekieł – Graham Masterton
Data premiery: 14.11.2017 | Wydawnictwo Replika
Wznowienie jednej z bardziej znanych i lubianych książek Grahama Mastertona. Akcja toczy się wokół tytułowego zwierciadła, które znajdowało się w latach 30. XX wieku w domu młodziutkiego i niezwykle utalentowanego chłopca Boofusa, który szturmem zdobył Hollywood, lecz niedługo potem został brutalnie zamordowany przez własną babcię. Po latach zwierciadło trafiło do sprzedaży, a nowym szczęśliwym nabywcą jest spłukany scenarzysta Martin Williams, który zdecydowanie za późno orientuje się, że wniósł do swojego życia przedmiot będący portalem do piekielnego wymiaru… Fani tej wydanej pierwotnie w 1988 roku powieści są zgodni – to jedno z bardziej udanych dzieł brytyjskiego pisarza, będące jednocześnie nieco mniej brutalne i praktycznie pozbawione odniesień do seksu, z których autor jest przecież bardzo znany. Jedno jest pewne – będzie to soczysty kawał literatury grozy na coraz zimniejsze listopadowe wieczory.
Czarownica – Camilla Läckberg
Data premiery: 15.11.2017 | Czarna Owca
Na dziesiąty tom sagi o Fjällbace z Patrickiem Hedströmem i Eryką Falck fani czekali od wydanego w 2014 roku Pogromcy lwów (polskie wydanie 2015). Szwedzka autorka raczej trzyma pewien poziom, dlatego możemy być pewni kolejnej wciągającej historii. Czarownica opowiadać będzie o morderstwie sprzed trzydziestu lat, którego dokonano na małej dziewczynce w znajdującym się nieopodal Fjällbacki jeziorku. Do morderstwa przyznały się dwie nastolatki, które jednak niedługo później odwołały swoje zeznania. Mimo to sąd uznał je winnymi, chociaż dziewczyny nie trafiły do więzienia ze względu na młody wiek. Po latach jedna z nich jest mieszkanką Fjällbacki, a druga to wzięta hollywoodzka aktorka, która przyjechała do niewielkiej miejscowości, by wziąć udział w kręconym właśnie filmie o Ingrid Bergman. W tym czasie znika kilkuletnia dziewczynka… Policja w Tanumshede nie wierzy w tak duży zbieg okoliczności, jednak zaczynają szukać związku między sprawami… Brzmi jak typowa Läckberg – sprawa z przeszłości, złe kobiety, mroczne morderstwo, miejscowa policja na tropie zbrodni. Zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla miłośników skandynawskich kryminałów.
LITERATURA ZAGRANICZNA
Dziewczyny z Danbury. Orange is the new Black – Piper Kerman
Data premiery: 14.11.2017 | Wydawnictwo Replika
Kojarzy ktoś niekwestionowany hit Netflixa, jakim jest serial Orange is the new Black? Z pewnością tak, a jeśli ktoś nie kojarzy, to proponuję wyjść z tej piwnicy, w której egzystował przez ostatnie lata ;). Rewelacyjny serial otrzymał mnóstwo nagród, doczekał się w tej chwili pięciu sezonów, a szósty jest w trakcie produkcji. Inspiracją do jego powstania była bestsellerowa książka Piper Kerman, która za pranie pieniędzy oraz transport narkotyków spędziła kilkanaście miesięcy w Federalnym Więzieniu dla kobiet w Danbury w Connecticut i swój pobyt w tej placówce spisała w formie książki. Historia Kerman przyjęła się znakomicie, ale do dziś nie wiadomo, czy wszystko, co zostało w niej opisane, jest prawdą. Od dłuższego czasu nie sposób było zdobyć egzemplarz książki, na szczęście Replika postanowiła wznowić ten tytuł. Biegnijcie po swoje egzemplarze, póki są!
Siedem lat w Tybecie – Heinrich Harrer
Data premiery: 20.11.2017 | Zysk i S-ka
Kolejna książka, której tytuł kojarzy się większości raczej z filmem o takim samym tytule z Bradem Pittem w roli głównej niż własnie z literaturą. I tutaj z pomocą dla tych wszystkich, którzy chcieli przeczytać literacki pierwowzór ekranowego hitu Jeana-Jacquesa Annauda przychodzi wydawnictwo Zysk i S-ka, odświeżając wydaną pierwszy raz równo dwadzieścia lat temu autobiograficzną książkę podróżniczą niemieckiego alpinisty, geografa, pisarza oraz nauczyciela Dalajlamy XIV. Gdy w 1944 roku uciekł z alianckiego obozu wojennego na terenie Indii, po niemal dwóch latach dotarł do stolicy Tybetu, gdzie przebywał dokładnie tyle, ile zdradza nam tytuł jego książki. Ciekawostką jest fakt, że za sprawą ekranizacji książki Harrera Brad Pitt ma dożywotni zakaz wstępu na teren Chińskiej Republiki Ludowej, ponieważ według nich ten film oczernia ich naród, a temat najazdu i okupacji Tybetu to wielkie tabu w Chinach. Kolejną ciekawostką jest to, że autor ksiązki przyznał się do tego, że należał w przeszłości do SS oraz NSDAP, ale ponoć jego wkład w nazistowskie działania był znikomy.
Światło – Jay Asher
Data premiery: 07.11.2017 | Rebis
Autor bestsellerowej powieści Trzynaście powodów (kolejnej książki, która doczekała się ekranizacji, w dodatku kolejnej równie udanej i zrobionej przez Netflix), bedącej po dziś dzień jedną z najważniejszych powieści w moim życiu, wreszcie publikuje swoje kolejne dzieło! Powiedzieć, że czekałem na to dzieło, to jak powiedzieć, że Adam Małysz kiedyś coś tam wygrał w skokach narciarskich. Niewielu jest autorów, na których kolejne dzieła czekam z takim utęsknieniem! Jednym z nich jest właśnie Jay Asher. Oczywiście moje oczekiwania są olbrzymie, ale nawet jeśli otrzymam “tylko” dobrą powieść, to będę zadowolony. Co prawda tematyka Światła powoduje, że w mojej głowie zapala się lampka ostrzegawcza i gdyby nie nazwisko autora – przypuszczam, że ominąłbym książkę szerokim łukiem. No bo to zapowiada się na niezbyt odkrywcze love story, w dodatku gdzieś tam podlane bożonarodzeniowym sosem, od którego dostaję odruchów wymiotnych na samo tylko wspomnienie. Jednak daję autorowi kredyt zaufania, głęboko wierząc, że Trzynaście powodów nie było jedynym wybitnym dziełem pisarza.
Złoty dom Goldenów – Salman Rushdie
Data premiery: 21.11.2017 | Rebis
Autor Szatańskich wersetów oraz Dzieci północy wraca z kolejną powieścią! Jak twierdzi wydawca – jego najnowsze dzieło jest jego wielkim i triumfalnym powrotem do powieści realistycznej. Akcja powieści rozpoczyna się w dniu, w którym prezydentem został Barack Obama. Do Stanów Zjednoczonych przyjeżdża niejaki Neron Golden – piekielnie bogaty cudzoziemiec, który do Ameryki przybywa z trzema dorosłymi synami, ale w jego domu nie ma żadnej kobiety – ani matki, ani żony, ani córki, ani kochanki. Imperium Goldenów stopniowo odkrywać przed czytelnikiem będzie młody filmowiec, który mieszka po sąsiedzku z Neronem i jego rodziną. W międzyczasie kampanię prezydencką rozpoczyna (pozwolę sobie zacytować wydawcę) pewien bezwzględnie ambitny, narcystyczny arogant z makijażem i farbowanymi włosami, postać jakby wyjęta z komiksu. No to ja już jestem piekielnie zainteresowany. Nie jestem fanem polityki, ale szczerze powiedziawszy bardzo interesują mnie losy prezydentów Stanów Zjednoczonych, z kolei na dzieła Rushdiego mam ochotę od lat, ale do tej pory ciągle nie było bodźca, by faktycznie się z autorem zmierzyć. Myślę, że właśnie nadszedł czas, aby to zrobić.
FANTASTYKA
Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne – Terry Pratchett
Data premiery: 14.11.2017 | Prószyński i S-ka
Chociaż Terence David John Pratchett nie żyje od dwóch lat, wydawcy wciąż znajdują pomysły na publikacje sygnowane jego nazwiskiem i takie podejście nie powinno nikogo dziwić, ponieważ pisarz ten jest wciąż na fali popularności, a jego dzieła są przyswajalne zarówno dla młodzieży, jak i dla weteranów książek. Tym razem w ręce fanów może trafić nieduży i duży zarazem (zależy z jakiej perspektywy na to spojrzeć), liczący 128 stron zbiór najlepszych cytatów legendarnego brytyjskiego pisarza. Ci z Was, którzy znają twórczość Pratchetta, doskonale wiedzą, czego powinni się spodziewać i z pewnością zechcą uzupełnić swoją biblioteczkę takim wydaniem, tym bardziej że twórca Świata Dysku słynął z nieprzeciętnego poczucia humoru i rewelacyjnych, niesamowicie celnych przemyśleń na tematy wszelakie.
Beren i Lúthien. Pod redakcją Christophera Tolkiena – J.R.R.Tolkien
Data premiery: 21.11.2017 | Prószyński i S-ka
Tolkien to legenda i jego twórczość na zawsze pozostanie wzorem do naśladowania dla wielu twórców, nie tylko literackich. Dlatego cieszyć może wydanie kolejnego dzieła, które dotąd nie zostało wydane i które zaginęło gdzieś wśród notatek pisarza. Publikacja doszła do skutku za sprawą syna sławnego artysty – Christophera, który skrupulatnie poskładał w całość wszelkie rękopisy ojca. Dla fanów Śródziemia oraz Silmarillionu będzie to nie lada gratka, ponieważ historia Beren i Lúthien osadzona jest ściśle w Pierwszej Erze świata wykreowanego przez brytyjskiego pisarza. Opowiada romantyczną, ale i naznaczoną cierpieniem historię zakochanych w sobie: śmiertelnego człowieka i nieśmiertelnej elfki, którzy aby być razem, muszą podjąć się niesamowicie trudnej próby wykradzenia silmarila od największego spośród złych bytów stąpających po Śródziemiu. Sam z Tolkienem mam niezbyt po drodze, ale autor cały czas jest na mojej liście “do nadrobienia”, ponieważ dotąd przeczytałem tylko Hobbita oraz Drużynę Pierścienia.
Belgariada – David Eddings
Data premiery: 07.11.2017 | Prószyński i S-ka
Na początek niezwykle istotna informacja. Pięknie wydana książka kosztuje aż 75 złotych, ale jest uzasadnienie dla takiej zawrotnej ceny – wydawnictwo Prószyński i S-ka zebrało cały cykl Belgariada w jedno, opasłe tomiszcze z twardą oprawą, liczące sobie – uwaga – zawrotne 1296 stron! Przyznajcie, to robi wrażenie. Nie wiem zresztą, czy nie jest to obecnie najbardziej obszerna książka dostępna na polskim rynku wydawniczym (poprawcie mnie, jeśli się mylę i ktoś przebił ten wynik). O czym opowiada dzieło amerykańskiego pisarza? To klasyczna opowieść fantasy, z pewnością inspirowana Władcą Pierścieni Tolkiena. Pewien prosty wiejski chłopak okazuje się być dzieckiem przeznaczenia, którego misją jest odzyskanie niebezpiecznego artefaktu, jakim jest pradawny Klejnot, który ma moc tak niszczycielską, że może zniszczyć cały świat. Szczerze przyznam, że dotąd cykl ten nie był mi znany, ale wyczytałem, że to świetna fantastyka dla osób, które zaczynają przygodę z tym gatunkiem. Także to dobra informacja dla wszystkich rodziców – na Mikołaja lub na Święta będzie jak znalazł!
Modyfikowany węgiel – Richard Morgan
Data premiery: 24.11.2017 | MAG
Wydawnictwo Mag słynie z wydawania fantastyki najwyższej jakości. Sięgając po jakikolwiek tytuł z ich oferty, można być w zasadzie pewnym czegoś na przynajmniej zadowalającym poziomie, oraz czegoś, co oferuje niesamowite doznania dla wyobraźni. Z listopadowej listy zapowiedzi zainteresowało mnie kilka tytułów, ale gdybym chciał wymieniać tutaj wszystkie, musiałbym stworzyć osobną kategorię, dlatego ograniczyłem wybór do tytułu, który zainteresował mnie najbardziej. Fabuła opowiada o dalekiej przyszłości ludzkości, w której za sprawą technologii śmierć nie jest czymś ostatecznym, a jedynie drobną niedogodnością. W tej rzeczywistości funkcjonuje główny bohater, który z racji wykonywanego zawodu umarł nie raz. Jednakże jego ostatni zgon oraz nowe powołanie do życia dają mu do myślenia. Nie mając większego wyjścia, wkracza w spisek, który przysporzy mu wielu problemów. Coś w tej zapowiedzi kojarzy mi się z klimatem powieści Philipa K. Dicka i brudnej, futurystycznej dystopii. Kupuję w ciemno!
LITERATURA FAKTU
Hitler. Biografia – Peter Longerich
Data premiery: 23.11.2017 | Prószyński i S-ka
Wydawnictwo Prószyński i S-ka konkuruje samo ze sobą, wydając w jednym miesiącu dwie cegły mające dokładnie taką samą ilość stron – 1296! Peter Longerich to renomowany historyk i znawca nazizmu, napisał wcześniej dwie książki o głośnych nazistach – Himmler. Buchalter śmierci oraz Goebbels. Apostoł diabła. Oba tytuły ukazały się także nakładem Prószyńskiego. Tytułów rozprawiających o Adolfie Hitlerze było już mnóstwo – jedne lepsze, inne słabsze, ale chyba pierwszy raz mamy do czynienia z tak skrupulatnym rozłożeniem tej postaci na czynniki pierwsze. To pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych II wojną światową, nazizmem oraz samą osobą Hitlera.
Chwała Aten – Anthony Everitt
Data premiery: 21.11.2017 | Rebis
Jeśli fascynuje Was historia naszego świata i jesteście ciekawi, co zapoczątkowało rozrost naszej cywilizacji do jej obecnego stanu – Chwała Aten będzie idealnym wyborem. To opowieść o tym, jak niewielkie miasto-państwo w starożytnej Grecji przeistoczyło się w cywilizację, która zmieniła świat. I w zasadzie ten opis wydawcy powinien być wystarczający, by zachęcić Was do sięgnięcia po książkę Everitta. Pójdę jednak krok dalej – autor przybliża nam sylwetki mniej lub bardziej znanych Ateńczyków, którzy przyczynili się do rozkwitu miasta oraz wpłynęli na losy przyszłości, zapewne nawet nie mając tej świadomości.
Wszyscy powinniśmy być feministami – Chimamanda Ngozi Adiche
Data premiery: 13.11.2017 | Zysk i S-ka
Autorka takich powieści jak Amerykaana czy Połówka żóltego słońca wygłosiła w 2012 roku na konferencji TEDxEuston w Londynie przemówienie, które na YouTube obejrzały ponad 4 miliony osób, a w niektórych krajach (np. w Szwecji) uznano, że przemówienie nigeryjskiej pisarki powinno być ogólnodostępne dla młodzieży, dlatego wydrukowano tam ponad 100 000 jego kopii. Dziś również my możemy mieć dostęp do tego niezwykle wartościowego eseju i uważam, że w dzisiejszych czasach jest to pozycja obowiązkowa zarówno na naszych domowych półkach, jak i w umysłach. Bo praca Adiche mówi nam przede wszystkim o tym, że wszyscy jesteśmy równi i powinniśmy z tej równości korzystać, żeby osiągnąć szczęście.
ŚWIAT KOMIKSU
Zeszyt Wendy – Veronica Fish, Melissa Jane Osborne
Data premiery: 14.11.2017 | Prószyński i S-ka
Bardzo ciekawie zapowiadający się tytuł. Kojarzycie Piotrusia Pana? No nie ma opcji, żebyście nie kojarzyli. Obok Alicji w krainie czarów to chyba najczęściej przywoływane oraz wykorzystywane jako inspiracja dzieło i komiks Zeszyt Wendy czerpie garściami z powieści Barriego. Gdy szesnastoletnia Wendy Davies wpada samochodem do jeziora, a z miejsca wypadku w tajemniczych okolicznościach znika jej młodszy braciszek – Wendy przeżywa traumę i zaczyna mieć problemy w odróżnieniu fantazji od rzeczywistości. Terapeutka poleca jej prowadzenie dziennika, który nazywa “Zeszytem Wendy”. Z pewnością możemy się spodziewać emocjonalnej karuzeli i bardzo dobrych rysunków.
Pablo – Julie Birmant, Clement Oubrerie
Date premiery: 06.11.2017 | Timof i cisi wspólnicy
Ten opasły (około 320 stron!) i dość drogi (140 zł) komiks będzie z pewnością gratką dla wszystkich koneserów sztuki. Twórcy opowiadają biografię jednego z najsłynniejszych malarzy XX wieku – Pabla Picassa. Największą uwagę skupiono ponoć na wielkiej ukochanej hiszpańskiego artysty – Fernandzie, która była jego muzą i dla której stworzył setki portretów. Już sama okładka sugeruje, że otrzymamy bardzo ładną i gustownie wykonaną powieść graficzną, wartą swej ceny. Album zbiera wszystkie 4 tomy francuskiej serii biograficznej o Pablu Picassie, a na kartach komiksu spotkamy wiele znanych nazwisk paryskiej bohemy z początku XX wieku.
Torpedo 1936 – Enrique Sánchez Abulí, Jordi Bernet
Data premiery: 07.11.2017 | Non Stop Comics
To chyba jeden z tych komiksów, na które czekam najbardziej! Uwielbiam klimaty kryminałów noir, a seria E.S.Abulego uznawana jest za jedno z najlepszych dzieł komiksowych w tej stylistyce, jeśli nie za najlepsze. Akcja komiksu rozgrywa się w roku 1936 w Stanach Zjednoczonych, a głównym bohaterem jest włoski emigrant zwany Torpedo. Jak informuje strona wydawcy – album liczyć będzie zawrotne 720 stron i, jeśli jest to prawdą, to mamy zawrotną objętość jak na komiksowe standardy. Oczywiście jest to album zbiorczy, ale i tak liczba wywołuje zawroty głowy! Dodam tylko, że w tej sytuacji cena 149 zł nie jest wygórowana. Na co możemy liczyć? Na wszystko, co oferuje stylistyka noir – mroczne zakamarki Nowego Jorku, skorumpowanych gliniarzy, bezwzględnych mafiosów, cięty język, wisielczy humor, przepiękne i niebezpieczne famme fatale i bohatera, który będzie się w tej rzeczywistości idealnie odnajdywał.
Fot.: Albatros, Prószyński i S-ka, Zysk i S-ka, SQN, Rebis, Replika, MAG, Non Stop Comics, Timof i cisi wspólnicy, Czarna Owca
1 Komentarz
Bardzo cieszymy się, że ten cykl powstaje jak feniks z popiołów i z pewnością będziemy go sprawdzać! :) Świetne propozycje, więc pozostaje nam tylko przyłączyć się do poleceń. Jesień i zima nie wyglądają tak strasznie, patrząc na takie tytuły, prawda? :)