Książki

Drugi Okręt 0

Science fiction dla początkujących – Richard Phillips – “Drugi Okręt” [recenzja]

Gatunek science fiction oraz tematyka istnienia istot pozaziemskich od dekad rozpalają wyobraźnię milionów ludzi. Wciąż odkrywamy tajemnice wszechświata i na ten moment nasza wiedza w tym zakresie jest doprawdy znikoma, choćby ze względu na ludzkie zaawansowanie technologiczne. Istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo, że nie jesteśmy jedyną inteligentną formą życia w kosmosie, a zaprzeczanie temu twierdzeniu byłoby doprawdy egoistyczne i niepoważne – choćby z tego względu, że do tej pory nie wiemy wszystkiego o naturalnym satelicie Ziemi, a co dopiero o innych planetach, bądź galaktykach i innych, wciąż jeszcze nieodkrytych elementach wszechświata. Do tej pory jednak nie otrzymaliśmy żadnego oficjalnego potwierdzenia istnienia pozaziemskich cywilizacji, co pobudza wyobraźnię wielu twórców, którzy na przestrzeni kilkudziesięciu (jeśli nie kilkuset) lat tworzyli rozmaite teorie na temat konfrontacji z kosmitami. Jednym z takich twórców jest Richard Phillips – amerykański pisarz – który w swojej debiutanckiej powieści Drugi Okręt porusza wciąż gorący temat lądowania UFO na naszej planecie. Głos Kultury objął to dzieło patronatem medialnym.

Cherezińska 0

W pułapce wysokich oczekiwań – Elżbieta Cherezińska – “Płomienna korona” [recenzja]

Przyznam się szczerze, że po lekturze długo zbierałem się do napisania tej recenzji, ponieważ nie chciałem wysnuć zbyt pochopnych wniosków. Elżbieta Cherezińska domknęła swój cykl Odrodzone królestwo wielgachnym dziełem pod tytułem Płomienna korona. Czy to najlepsza część cyklu, który szturmem zawładnął półkami księgarskimi, a przede wszystkim czytelnikami? Niestety nie.

Kronika zapowiedzianej śmierci 0

Co się wydarzyło w karaibskim miasteczku, czyli małe wielkie arcydziełko – Gabriel Garcia Marquez – “Kronika zapowiedzianej śmierci” [recenzja]

Znacie to uczucie, gdy już po pierwszym kęsie wiecie, że trafiło Wam się ciastko idealne? Niczym magdalenka u Prousta – obłędne w smaku, wyglądzie, aromacie… I świadomie nie sięgacie po kolejne, żeby ta przyjemność Wam nie spowszedniała. Ostatnio pochłonęłam takie ciastko. Właściwie ciasteczko – takie było malutkie. Tym ciastkiem jest Kronika zapowiedzianej śmierci Gabriela Garcii Marqueza. To… majstersztyk w każdym względzie. I choć korci, żeby przeczytać je jeszcze raz, to jednak odłożyłam na półkę zgrabne wydanie wydawnictwa Muza w fioletowej okładce. Wrócę do niego za rok, dwa.

Miracleman 0

Czas cudów – Neil Gaiman, Mark Buckingham – “Miracleman: Złota era” [recenzja]

Na początku lat 80. Alan Moore wskrzesił zapomnianą postać, stworzonego przez Micka Anglo  trzydzieści lat wcześniej, naiwnego i kolorowego superbohatera zwanego początkowo Marvelmanem, później przemianowanego na Miraclemana. Moore oczywiście do historii dodał część swojego geniuszu, dzięki czemu powstała nieszablonowa opowieść, uderzająca w bardzo ważne i realistyczne tony, które pozostają aktualne po dziś dzień. Dekadę później pałeczkę postanowił przejąć kolejny wizjoner i godny następca Alana Moore’a, niejaki Neil Gaiman, który dopiero stawiał pierwsze kroki w pisarskim biznesie, a jego najbardziej znana komiksowa kreacja, Sandman, była jeszcze odległą przyszłością.

0

Poznaj i zaakceptuj siebie – Patrycja Juszkat – “Dobre myśli. Karty afirmacyjne dla dziewczynek i chłopców” [recenzja]

Wydawnictwo Zysk i s-ka oddaje jesienią do naszych rąk nie tylko książki. Kolorowe pudełeczko sugerujące, że w środku znajdują się antystresowe kolorowanki, nie ma jednak z nimi nic wspólnego. We wnętrzu bowiem znajdziemy instrukcję, karty afirmacyjne oraz naklejki, na których możemy dodać własne dobre myśli. Teoretycznie skierowane są do dzieci – zarówno dziewczynek (edycja różowa), jak i chłopców (edycja niebieska), choć tak naprawdę niejednokrotnie przydałyby się nam, dorosłym, często niepewnym własnej wartości. Dom rodzinny i wszystko to, czego nauczyli nas rodzice, to bagaż, który niesiemy ze sobą przez całe życie. Niektórym on ciąży i chętnie by się go pozbyli, inni wręcz przeciwnie – zgromadzili w nim niezbędne wyposażenie do dalszej wędrówki. Jedno jest pewne, determinuje on nasze przyszłe życie. Dlatego też tak ważne jest, by od najmłodszych lat kształtować u dzieci pozytywne postawy, umiejętność panowania nad emocjami czy wiarę we własne możliwości. Drodzy rodzice – teraz z pomocą przychodzą Wam Dobre myśli.