Książki

0

Cisza przed burzą – Robert J. Szmidt – “Na krawędzi zagłady” [recenzja]

Na krawędzi zagłady to tytuł idealnie dobrany do faktycznej treści książki. W trzecim tomie cyklu Pola dawno zapomnianych bitew Robert J. Szmidt kontynuuje wątek brutalnej wojny totalnej, którą przeciwko ludzkości prowadzi tajemnicza rasa Obcych. Jako że jest to przedostatnia część wspomnianej już space opery, mogliśmy spodziewać się nie wybuchowego strzału prosto w twarz, lecz delikatnego budowania napięcia przed finalnym zamknięciem historii. No i oczywiście nie mogło zabraknąć uchylania kolejnego rąbka tajemnicy na temat zagadkowych kosmitów. Wszystko jednak jest tylko ciszą przed burzą, która dopiero ma nadejść.

0

W poszukiwaniu prawdy – Oriana Fallaci – “Pasolini. Niewygodny człowiek” [recenzja]

Dnia 2 listopada 1975 roku zmarła legenda włoskiego kina – Pier Paolo Pasolini. Tajemnicza śmierć poruszyła opinię publiczną na całym świecie, nie tylko ze względu na sam fakt odejścia wybitnego twórcy, ale także z powodu kontrowersji związanych z tym wydarzeniem. Przez wiele miesięcy mnożyły się bowiem fałszywe tropy oraz domniemania na temat szczegółów wspomnianego zajścia. Enigmatyczny epizod zainteresował słynną dziennikarkę – Orianę Fallaci, która postanowiła poświęcić niewyjaśnionej sprawie cykl reportaży. Dzięki wydawnictwu Świat Książki w końcu możemy zapoznać się ze zbiorem pięciu tekstów analizujących feralny fragment historii ojczyzny Felliniego.

modyfikowany węgiel 0

Technologiczna nieśmiertelność – Richard Morgan – “Modyfikowany węgiel” [recenzja]

Podejście do ludzkiego ciała zmieniało się na na przestrzeni wieków, szczególnie w kulturze. Raz było ono wysławiane i rzeźbione jako idealny twór, innym razem mówiono o nim jako źródle zła i grzechu. Czasem zachwycano się skomplikowanym mechanizmem jego działania, czasem zaś było widziane jedynie jako wór nieestetycznych wnętrzności i flaków. Niezależnie jednak, jak mocno zagłębimy się w antropologię ciała, trudno dyskutować z tym, że jest nam ono niezbędne do życia i od momentu narodzin aż do śmierci dane nam jest jedno. Zupełnie inną wizję pokazuje Richard Morgan w swojej debiutanckiej powieści Modyfikowany węgiel, która pojawiła się  w nowościach wydawnictwa MAG. W świecie przyszłości rozwój technologii doprowadził do możliwości zamknięcia jaźni człowieka w małym czipie – stosie korowym – więc o ile nie ulegnie on zniszczeniu, śmierć staje się tylko drobną niedogodnością, bo mając środki, możemy przenieść się do innej powłoki. Autorowi udało się niezwykle umiejętnie operować tym – wydawać by się mogło – prostym pomysłem, tworząc wciągającą, świetnie napisaną historię, będącą połączeniem cyberpunku i powieści detektywistycznej. 

0

Zepsuta rukola, spleśniały chleb – Ewa Nowak – “Bardzo biała wrona” [recenzja]

O pisarstwie Ewy Nowak i o tym, że literatura dla młodzieży nie musi na szczęście opowiadać wyłącznie o wampirach, pisałam już przy okazji recenzji powieści Wszystko tylko nie mięta. Jednak, choć wspominana książka otwiera tak zwaną Serię miętową, to na samym początku, kiedy wydawnictwo Prószyński i S-ka zaczęło wznawiać powieści polskiej pisarki, ukazała się Bardzo biała wrona – historia napisana równie dobrze, choć już z o wiele mniejszą dawką humoru, a większym bagażem emocjonalnym i poruszająca o wiele ważniejszą problematykę. Czy jednak Natalia, jej rodzina i przyjaciele przyciągają do siebie tak samo mocno jak Gwidoszowie? Czy niełatwy temat nie odbiera Ewie Nowak tej lekkości w pisaniu o zwykłej szarej (a czasem kolorowej) codzienności? Na szczęście absolutnie tak nie jest.

dawno zapowiedziana nieobecność 0

W poczytalni: styczeń 2018

Styczeń co prawda powoli dobiega końca, ale założyć się możemy, że wielu z Was wciąż nie nadrobiło książkowych zaległości z ubiegłego roku, dlatego raczej nie jest jeszcze za późno, by przedstawić Wam tytuły, które miały lub dopiero będą miały swoją premierę w tym miesiącu. W ten ciągle zimowy czas wydawcy oferują zarówno zupełne nowości, jak i wznowienia dobrze znanych tytułów, a także klasyki takiej jak na przykład Biały kieł. Fantastyka jak zwykle nie zawodzi i mamy do wyboru choćby Endymion czy Wypalić chrom, a także Dym i lustra Neila Gaimana. W literaturze polskiej również ciągle coś się dzieje, a styczeń poukładał na półkach księgarnianych takie tytuły jak Dawno zapowiedziana nieobecnośćDane wrażliwe Ewy Nowak wznowione w ciekawej szacie graficznej czy na przykład powieść porównywaną do kryminałów Joanny Chmielewskiej, czyli Trup na plaży i inne sekrety rodzinne. Również kategoria książek z dreszczykiem nie zieje pustką – wyróżnić jako ciekawie się zapowiadające można Pocałunek stali, Noc czy najbardziej intrygującą z tej kategorii powieść Człowiek tygrys. W świecie komiksu póki co nie dzieje się wiele, ale wydawnictwo Non Stop Comics właśnie w tym miesiącu wydało drugi tom serii Głębia, opowiadającej o przyszłości, w której ludzie musieli zamieszkać na dnie oceanów. No cóż – czas na szczegóły, które znajdziecie poniżej. Jeśli jeszcze nie wiecie, jakie tytuły trafiły do księgarń w tym miesiącu, koniecznie sprawdźcie!