Książki

Rój 0

Wielogłosem o…: „Rój”

Media donoszą, że w ostatnim czasie obserwuje się wzmożone wymieranie pszczół. Tego samego nie można jednak powiedzieć o literaturze, gdzie stają się głównymi bohaterkami. Przykładem niech będzie choćby: Historia pszczół czy właśnie Rój. Ten ostatni swoim przesłaniem przypomina antyutopijny świat przedstawiony w Folwarku zwierzęcym Orwella. Jeśli komuś się wydawało, że temat zagrożeń płynących z systemów totalitarnych i biurokratycznych mechanizmów został już wyeksploatowany, to się myli. Tym razem społeczeństwo reprezentowane jest przez społeczność ula, które zostaje kompletnie podporządkowane królowej i  zhierarchizowane. Nie ma tu miejsca na odmienność czy samodzielność. Każda pszczoła jest jedynie niewiele znaczącym trybikiem. Jakakolwiek niesubordynacja jest srogo karana, a wszystko to, by zachować ład wewnętrzny będący warunkiem przetrwania gatunku.

0

Sąd nad sumieniem – Donato Carrisi – „Trybunał dusz” [recenzja]

Nie istnieją tak straszliwi świadkowie ani tak nieubłagani oskarżyciele jak sumienie, które zamieszkuje w duszy każdego człowieka. Tymi słowami Polibiusza zaczyna się thriller Donato Carrisi, który pokazuje, że nie trzeba epatować krwią i okrucieństwem na każdej stronie, by przykuć uwagę czytelnika do samego końca. Otwórzmy więc tajemnicze kartonowe teczki z sygnaturami c.g 97-95-6, pochodzące z największej kartoteki przestępców na świecie. A tej nie posiada ani Interpol, ani FBI, a Państwo Watykańskie. Po co Kościołowi Katolickiemu takie archiwum i skąd ma dostęp do informacji o mordercach i innych złoczyńcach? Poznajmy Trybunał Dusz i jego penitencjariuszy, którzy niejednokrotnie anonimowo dzielą się swoimi informacjami z policją, działając na granicy dobra i zła. Niektórzy jednak idą o krok za daleko, chcąc samemu wymierzyć sprawiedliwość. Nie bez przyczyny dostojnicy powtarzali, że między dobrem i złem znajduje się lustro. Jeśli w nie spojrzymy, odkryjemy prawdę.

Le Corbusier 0

Człowiek, który chciał zburzyć Paryż – Anthony Flint – „Le Corbusier. Architekt jutra” [recenzja]

Przez niektórych uważany za jednego z największych geniuszy współczesnej architektury, dla innych hochsztapler i szaleniec. Ojciec modernizmu i brutalizmu, który za sprawą dużej ilości betonu i śmiałych projektów wstrząsnął całym światem architektonicznym, a jego prace do dziś inspirują kolejne pokolenia studentów. O kim mowa? O Le Corbusierze – architekcie, którego imię znane jest nawet osobom niezwiązanym z architekturą. To właśnie jego biografię, autorstwa Anthony’ego Flinta, miałem przyjemność niedawno przeczytać i dzięki niej poznać lepiej tę barwną postać.

na południe od nigdzie 0

Ten świat nie należy do kochanków – Charles Bukowski – „Na południe od nigdzie” [recenzja]

Charles Bukowski w opowiadaniach lubi zmieniać twarze. Czasami wydaje się być zwykłym mężczyzną, innym razem szaleńcem, a jeszcze kiedy indziej sprawia wrażenie chama, którego nie polubilibyśmy w prawdziwym życiu. Również forma i treść opowiadań często zaskakuje czytelnika, potrafi być kompletnie niespójna w obrębie jednego tomu. Najbardziej widać to chyba właśnie w zbiorze Na południe od nigdzie, chociaż jeśli weźmiemy pod uwagę, że kolejne teksty charakteryzują się głównie szaleństwem (choć nie są to przecież Historio zwykłym szaleństwie) i największą oryginalnością w porównaniu do innych opowiadań – wyda się on być może, paradoksalnie, najbardziej spójną książką ze wszystkich, podpisanych nazwiskiem Bukowskiego.

Tajemnica Leili 0

Wyrok śmierci – Kooshyar Karimi – „Tajemnica Leili” [recenzja]

Kooshyr Karimi – kiedyś mieszkający w slumsach chłopak zrodzony z ojca muzułmanina i matki żydówki. Dziś ma własną rodzinę, jest lekarzem i nagradzanym pisarzem. Tajemnica Leili , którą oddaje w nasze ręce, to wzruszająca i wciągająca książka, którą napisało życie. Opisane w niej wydarzenia miały miejsce pod koniec lat dziewięćdziesiątych, ale problemy, które porusza autor, są aktualne także dziś. Kobieta widniejąca na okładce symbolizuje więc wszystkie islamskie kobiety, których prawa nieustannie są łamane. Co zatem znajdziemy w środku? Prawdziwe życie tysięcy kobiet w fundamentalistycznym Iranie, gdzie za miłość trzeba niekiedy zapłacić życiem. I to często nie jednym, bo egzekucja grozi za zajście w ciążę lub utratę dziewictwa poza związkiem małżeńskim.