Jeśli śledzicie Głos Kultury, to wiecie na pewno, że książki Wiatru od Morza przyjmujemy zawsze nie tylko z otwartymi ramionami, ale także ze szczerymi uśmiechami od ucha do ucha wykwitłymi na naszych redakcyjnych twarzach. Trzeba przyznać, że gdańskie wydawnictwo ma niezłego nosa do książek i wynaduje dla swoich czytelników absolutnie same perełki. Nie mamy wątpliwości, że tak będzie i tym razem! Już w kwietniu bowiem na księgarnianych półkach pojawi się powieść Zapomniany walc autorstwa Anne Enright, zdobywczyni Nagrody Bookera za powieść The Gathering (która w Polsce ukazała się pod tytułem Tajemnica rodu Hegartych). Wiatr od Morza postawił na wierne tłumaczenie tytułu powieści (Forgotten Waltz), która swoją premierę miała w roku 2011, a do Polski zawita już niedługo. Głos Kultury objął powieść patronatem medialnym, więc w okolicach premiery spodziewajcie się nie tylko obszernego wielogłosu na temat książki, ale także konkursu. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat książki.
Wydawictwo w ten sposób zapowiada swoją najnowszą publikację:
Między miłością a kłamstwem – czy nasze pragnienia zawsze prowadzą nas do szczęścia?
Gina Moynihan, główna bohaterka i narratorka powieści, przedstawia czytelnikom fascynującą historię pożądania i zdrady… Zdrady, której sama dopuściła się wobec męża, nawiązując romans z żonatym Seánem Vallely. Z niezwykłą lekkością snuje historię potajemnego związku, od pierwszej niewinnej fascynacji po brzemienne w skutki przyznanie się przed światem do „nowej miłości”.
Czy o zdradzie małżeńskiej można jeszcze napisać oryginalną, świeżą książkę? Nagrodzona Bookerem Anne Enright, jedna z najbardziej uznanych irlandzkich pisarek, udowadnia, że tak. Budując zapadające w pamięć literackie obrazy i utrzymując narrację w swobodnym, ironicznym stylu, przedstawia historię Giny i Seána bez zbędnego sentymentalizmu. Nie szuka też usprawiedliwień dla swoich bohaterów, a co więcej – wciąż bezwzględnie konfrontuje ich z rzeczywistością, na której ich działania powoli zaczynają odciskać ponure piętno.
Choć Gina skrzętnie odwraca wzrok od tego, co niewygodne, coraz trudniej jest jej ignorować prawdę o własnej odpowiedzialności za niepokojący obrót spraw. Zresztą, wszystko mogłaby sobie łatwo wytłumaczyć, gdyby nie ona – „ta trzecia”, najważniejsza kobieta w życiu Seána – jego córeczka Evie, będąca zarazem niewinną ofiarą ich krótkowzroczności…
Akcja powieści rozgrywa się w czasie irlandzkiego boomu ekonomicznego, a wszyscy bohaterowie wydają się pochłonięci gorączką wątpliwych inwestycji i, ogólnie rzecz ujmując, korzystaniem z życia. Trwając jakby w kolektywnym pięknym śnie, zdają się nie dostrzegać sygnałów przypominających im, że wszystko ma swoją cenę…
„Daily Express” natomiast skomentowało powieść Zapomniany walc słowami: Zapadająca w pamięć, oniryczna, zmysłowa, ze szczyptą kąśliwego dowcipu. To jedna z tych powieści, które odkłada się z żalem.
Zapomniany walc roztańczy się na skięgarnianych półkach 6 kwietnia!
Wspomnieć trzeba również o samej autorce, Anne Enright, która w swoich książkach porusza często także tematy związane ze swoim krajem, czyli Irlandią.
Anne Enright przyszła na świat w roku 1962 w Dublinie. Pisać zaczęła w wieku 21 lat. Studiowała filologię angielską i filozofię na dublińskim Trinity College, później także „kreatywne pisanie” na Uniwersytecie Anglii Wschodniej. W pierwszych latach kariery zawodowej pracowała jako producentka telewizyjna, łącząc pracę z pisaniem po godzinach. W roku 1993, po załamaniu nerwowym, zrezygnowała z pracy w telewizji, aby w pełni oddać się pisarstwu. Przez wiele lat jej opowiadania i powieści zbierały w Irlandii bardzo pochlebne opinie wśród innych literatów i recenzentów – ogromny entuzjazm wzbudzał między innymi jej „własny” styl oraz błyskotliwe poczucie humoru – pozostawała jednak autorką wciąż nieodkrytą przez szersze grono czytelników. Sytuację tę zmieniła dopiero Nagroda Bookera przynana jej w roku 2007 za powieść The Gathering (tytuł polski: Tajemnica rodu Hegartych). Oto Enright nagle objawiła się nieco zaskoczonemu światu literatury anglojęzycznej jako dojrzała autorka z czterema powieściami oraz dwoma zbiorami krótszych tekstów na koncie. Swoją pozycję jednej z najważniejszych irlandzkich pisarek umocniła wydaną w 2011 roku powieścią The Forgotten Waltz, którą z ogromną przyjemnością prezentujemy polskim czytelnikom [a my z ogromną przyjemnością obejmujemy książkę patronatem medialnym – przyp. red].
Informacja i fot.: Wiatr od Morza
Zainteresowanych odsyłamy do naszych wielogłosów na temat innych powieści gdańskiego wydawnictwa:
Rzymianami bednąc – Matthew Kneale
Rzeka złodziei – Michael Crummey
Drobne występki w czasach obfitości – Matthew Kneale
Wakacje – Stanley Middleton
Sweetland – Michael Crummey
Anglicy na pokładzie – Matthew Kneale